Wskazania do zabiegu

Wędzidełko prącia to cienki pasek skóry, który łączy żołądź z napletkiem. Gdy jest on zbyt krótki, wywołuje duży dyskomfort podczas współżycia. Pojawia się także ryzyko jego naderwania lub nawet całkowitego zerwania. Krótkie wędzidełko może towarzyszyć mężczyźnie od urodzenia, choć zdarza się, że jest konsekwencją urazów lub stanów zapalnych, które prowadzą do bliznowacenia, znacząco zmniejszając elastyczność wędzidełka. Jak rozpoznać, że wędzidełko jest zbyt krótkie? Jego prawidłowa długość umożliwia swobodne odciągnięcie napletka podczas wzwodu, bez jednoczesnego odczuwania dyskomfortu. Za krótkie wędzidełko nie pozwala zaś na odsłonięcie żołędzi i wywołuje dolegliwości bólowe.

Przeciwwskazania do podcięcia wędzidełka

Podcięcie wędzidełka prącia jest prostym zabiegiem o niskim stopniu inwazyjności. Mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Zaliczamy do nich m.in.:

  • aktywne stany zapalne w organizmie, przebiegające z gorączką
  • ciężkie zaburzenia w funkcjonowaniu nerek
  • ciężkie choroby wątroby
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • niektóre choroby autoimmunologiczne

Operacji nie można przeprowadzić także u mężczyzn z chorobą nowotworową lub przetoką w obrębie prącia.

Przygotowanie do podcięcia wędzidełka prącia

Podczas kwalifikacji do zabiegu lekarz zapyta pacjenta o jego ogólny stan zdrowia, przebyte choroby i operacje czy przyjmowane obecnie leki. To ważne informacje, ponieważ zależy od nich to, czy mężczyzna będzie mógł przejść operację. Jeśli specjalista nie odnotuje żadnych przeciwwskazań, poinformuje pacjenta o sposobie przygotowania do zabiegu. Pamiętać trzeba m.in. o odstawieniu antybiotyków oraz leków rozrzedzających krew na przynajmniej 2 tygodnie przed terminem operacji. Ponadto należy wykonać badania:

  • morfologię krwi
  • czas protrombinowy (PT)
  • czas kaolinowo-kefalinowy (ATPP)
  • antygen HBS (HBsAg)
  • przeciwciała anty-HCV (HCV Ab)

Pamiętaj: W dniu zabiegu trzeba ogolić krocze.

Przebieg zabiegu podcięcia wędzidełka

Podcięcie wędzidełka prącia zwyczajowo wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, jednak na życzenie pacjenta zabieg można przeprowadzić w krótkim dożylnym znieczuleniu ogólnym. Jeśli operacja przebiega standardowo, w okolice wędzidełka podaje się najpierw środek znieczulający – zwykle jest to jednoprocentowy roztwór lignokainy. Następnie chirurg podcina zbyt krótki fragment skóry, a powstałą ranę zszywa. Jeśli okaże się, że wędzidełko jest bardzo krótkie, może zajść konieczność przeprowadzenia pełnej plastyki tych okolic. Operacja polega wówczas na wydłużeniu wędzidełka prącia z zastosowaniem szwów chirurgicznych.

Rekonwalescencja i możliwe powikłania po zabiegu

Niezależnie od tego w jakim zakresie zabieg zostanie przeprowadzony, przez co najmniej miesiąc należy powstrzymywać się od aktywności seksualnej. Współżycie można rozpocząć na nowo dopiero po miesiącu, jednak przy pierwszych stosunkach trzeba zachować szczególną ostrożność. W okresie rekonwalescencji warto pamiętać o odpowiednim sposobie ułożenia penisa w bieliźnie. Najlepiej nosić obcisłe slipy, a przyrodzenie unosić do góry – pozwala to przyspieszyć gojenie i minimalizuje ryzyko wystąpienia krwawienia. Konieczne jest także zgłaszanie się na wizyty kontrolne we wskazanych przez lekarza terminach. Do pracy biurowej można powrócić już 2-3 dni po zabiegu, praca o charakterze fizycznej wymaga tygodniowego zwolnienia. Przez 3 tygodnie trzeba unikać dużego wysiłku, zwłaszcza dźwigania.

Podcięcie wędzidełka prącia nie jest skomplikowanym zabiegiem, co sprawia, że powikłania po nim zdarzają się rzadko i nie są poważne.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o podcięcie wędzidełka prącia

  • Ile kosztuje podcięcie wędzidełka prącia?

    Średnia cena zabiegu wynosi około 1200 zł. Koszt ten jest uzależniony m.in. od lokalizacji placówki, w której będzie wykonana operacja.

  • Kto przeprowadza podcięcie wędzidełka prącia?

    Zabieg powinien być wykonany przez specjalistę urologa lub chirurga.

  • Jak dbać o higienę po zabiegu?

    Aby przyspieszyć regenerację należy delikatnie odprowadzać napletek w trakcie brania prysznica. Rany nie wolno moczyć, dlatego kąpiele w wannie są niewskazane.

  • Jak długo trwa zabieg podcięcia wędzidełka prącia?

    Długość samego zabiegu zwykle nie przekracza pół godziny, cały pobyt na sali operacyjnej nie trwa zaś dłużej niż 60 do 80 minut.

  • Czy istnieją ograniczenia wiekowe do zabiegu?

    Nie. Podcięcie wędzidełka prącia to zabieg, który może być wykonany u pacjentów w każdym wieku.

Źródła:

  • red. wyd. pol. K. Krajka, "Podstawowe operacje urologiczne", Lublin, 2007, ISBN: 978-83-60608-29-6
  • J. Słowikowska-Hilczer, "Andrologia. Zdrowie mężczyzny od fizjologii do patologii", Anatomia wewnętrznych i zewnętrznych męskich narządów płciowych, Warszawa, 2020, ISBN: 978-83-200-6066-9