Jeszcze niedawno implanty można było wszczepić tylko wtedy, gdy były ku temu odpowiednie warunki. Dziś, zamiast rezygnować z implantacji, przygotowuje się miejsce do wszczepów, podnosząc dno zatoki szczękowej. Zabieg polega na wprowadzaniu biomateriałów w przestrzeń powstałą między dnem zachyłka zębodołowego, a wyścielającą go błoną śluzową. Istnieją dwa sposoby przeprowadzenia takiej operacji: otwarty i zamknięty.
Metoda otwarta jest bardziej inwazyjna, mimo to lekarze stosują ją częściej, ponieważ dzięki niej można podnieść zatokę w większym stopniu niż przy wariancie zamkniętym. Jest również bezpieczniejsza – stomatolog ma cały czas kontrolę wzrokową nad zabiegiem (pełen dostęp). Podczas operacji podważa błonę śluzową i w powstałą tym sposobem lukę wprowadza biomateriał. Następnie pokrywa go specjalną membraną. Przez ok. 6 miesięcy miejsca pod wszczepy goją się i później można przystąpić do implantacji.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Podniesienie dna zatoki szczękowej to operacja z zakresu najnowocześniejszej stomatologii. Pojawia się stopniowo w kolejnych klinikach, ale minie jeszcze sporo czasu, nim będzie w ofercie każdego ośrodka. Dlatego te, które przeprowadzają takie operacje, to prestiżowe placówki, prezentujące poziom, jaki można znaleźć w zachodnich ośrodkach. Całkiem sporo stomatologów wykonujących te zabiegi pracuje w Szczecinie.
Jednym z nich jest lek. impl. Tomasz Cegielski (Stomatologia na Podzamczu), ekspert implantologii DGOI. Jest specjalistą I stopnia stomatologii ogólnej, a do jego zawodowych zainteresowań należy implantologia, a także techniki regeneracji tkanek. Przed operacją rutynowo wykonuje tomografię komputerową. Pracuje z nim lek. dent. Katarzyna Matuszak, aktywnie uczestnicząca w kursach z zakresu implantologii i implantoprotetyki.
Lekarze kolejnej kliniki to prawdziwi mistrzowie fachu. Lek. stom. Andrzej Rynkiewicz (Clinic Dent) jest specjalistą z 25-letnim doświadczeniem. Ukończył Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, a doskonalił się w Debreczynie (Węgry), zwłaszcza w chirurgii i protetyce. Drugi lek. stom. Krzysztof Myczka może się poszczycić 20-letnim doświadczeniem potwierdzonym pracą w klinikach w Polsce i za granicą, w tym w Szwecji. Jest członkiem Deutsche Gesellschaft fur Orale Implantologie, International Congres of Oral Implantology oraz European Assosiation of Dental Implantology.
Świetnie wyposażone kliniki w Szczecinie
Z kolei lek. stom. Grzegorz Szponar (Focus Dental) swoją prywatną praktykę prowadzi od 1998 roku. Odbył staż podyplomowy w Niemczech, a następnie przez kilka lat pracował w renomowanych niemieckich klinikach. Pozwoliło mu to zdobyć wiedzę potrzebną do przeprowadzania złożonych zabiegów takich jak podnoszenie dna zatoki szczękowej. Podobne operacje wykonują również specjaliści kliniki Apolonia.
Klinikę Duo Dent prowadzi lekarski duet: lek. dent. Izabela Kraszewska i lek. dent. Bogumiła Wrzesińska. Swoim klientom oferują zabiegi chirurgiczne, które nie wymagają hospitalizacji, w tym jednostronne podniesienie dna zatoki. Leczenie jest tu planowane na podstawie cyfrowej diagnostyki rentgenowskiej, między innymi zdjęć panoramicznych. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym (przy braku przeciwwskazań).
Podniesienie dna zatoki szczękowej wykonuje także dr nauk med. Patryk Sobczyk (Dental Klinik). To specjalista II stopnia w chirurgii szczękowej, natomiast współpracujący z nim dr n. med. Tomasz Grotowski jest specjalistą w dziedzinie implantologii i protetyki.
W Praktyce Stomatologicznej Al-Dente Małgorzaty Bieschke, jeśli pacjent nie wyraża zgody na most bądź jego wykonanie nie jest możliwe z powodu zaniku tkanki kostnej, stosuje się implantację. Decyzję o ilości implantów oraz o wykonaniu zabiegów przedimplantacyjnych podejmuje chirurg – może to być poszerzenie wyrostka zębodołowego lub podniesienie dna zatoki. Operacje tego typu wykonuje dr Jarosław Korzan, chirurg szczękowo-twarzowy.
Jeszcze jedną wartą polecenia kliniką jest Dental Art, prowadzona przez dr n. med. Barbarę Stawską. Oprócz chirurgicznego podniesienia dna zatoki specjaliści kliniki zajmują się także augmentacją kości, czyli sterowaną regeneracją tkanek.