Dzięki nowatorskim metodom leczenia na odbudowę zębów mogą dziś liczyć ci, którzy jeszcze niedawno byli pozbawieni tej szansy i pozostawała im jedynie proteza. Dzisiaj specjaliści umożliwiają im nie tylko wstawienie nowych zębów, ale i zregenerowanie kości, których brak był wcześniej przeszkodą dla wszczepiania implantów. Zabiegi przeprowadzają na dwa sposoby: metodą otwartą i zamkniętą.
Metoda zamknięta trwa krócej, jest tańsza i praktycznie za każdym razem można podczas operacji wszczepić implanty. Metoda otwarta jest bardziej inwazyjna, przeprowadza się ją dłużej. Jej zaletą jest możliwość większego podniesienia zatoki, szeroki dostęp do przestrzeni, w której operuje chirurg oraz pełna kontrola w czasie trwania zabiegu (specjalista dokładnie widzi wypełniane biomateriałem miejsce). Z kolei do jej minusów należy występowanie pooperacyjnych obrzęków.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a okres gojenia trwa zazwyczaj około 6 miesięcy (bez względu na to czy jest połączony z implantacją, czy też nie).
W Warszawie pracują najlepsi
Podniesienie dna zatoki w Polsce przeprowadza się od niedawna. Takie operacje wymagają doświadczenia, ogromnej wiedzy oraz precyzji, zatem jeżeli ów zabieg jest w ofercie danej kliniki, wiadomo, że to renomowana placówka. Bez wahania można wybrać się do Warszawy, bo tam jest co najmniej kilku świetnych fachowców w tej dziedzinie.
Jeden z nich, dr Konrad Walerzak (Face-Clinic), jest specjalistą I stopnia z chirurgii stomatologicznej. Przez pewien czas pracował jako adiunkt w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Aktualnie pogłębia wiedzę w tej dziedzinie, biorąc udział w krajowych i zagranicznych kongresach naukowych. Wraz z nim pracuje dr Piotr Piekarczyk, specjalizujący się w chirurgii jamy ustnej.
W Centrum Stomatologicznym Demed (Ursynów) tego rodzaju operacje przeprowadza lek. stom. Paulina Jodłowska. Jest absolwentką gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Oprócz podnoszenia dna zatoki szczękowej wykonuje też zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej i endodontycznej. Aktualnie jest w trakcie robienia specjalizacji z chirurgii twarzowo-szczękowej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. W klinice pracuje również lek. stom. Marcin Mazik, który zajmuje się chirurgią szczękową.
Klinika Eurodental specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej i rekonstrukcjach zębów. Dzięki nowoczesnym zabiegom podniesienia dna zatoki, przeszczepu kości i sterowanej regeneracji kości umożliwia zbudowanie od podstaw podłoża dla uzupełnień protetycznych. Tego typu operacje to pasja dr Agnieszki Cisińskiej, doświadczonego stomatologa. Doskonaliła swoje umiejętności, między innymi, w Duisburgu i Dusseldorfie.
Podniesienie dna zatoki szczękowej – najlepsze placówki
Lek. stom. Przemysław Sundman (Medens) swój gabinet prowadzi od 1998 roku. Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej wykonuje, kiedy wszczepienie implantów jest niemożliwe z powodu zbyt małej ilości tkanki kostnej w miejscu przewidzianej operacji. Wprowadza pod błonę śluzową zatoki kościozastępczy biomateriał, a po kilku miesiącach przystępuje do implantacji.
Lek. stom. Sławomir Kwieciński, kierownik medyczny Fab-Dent (Warszawa Bemowo) nie tylko chirurgicznie podnosi dno zatoki, ale także wykonuje przeszczepy kości. Tego rodzaju operacje w jego klinice przeprowadza również specjalista chirurgii stomatologicznej oraz implantologii Bartłomiej Stępień.Już od wielu lat interesuje się regeneracją struktur anatomicznych.
W zakres zabiegów wykonywanych przez specjalistów Villa Nova Dental Clinic wchodzi przygotowanie miejsca pod implantację. Jest to, między innymi, augumentacja wyrostka zębodołowego (zabiegi odbudowujące kość), a także podniesienie dna zatoki szczękowej. Podczas operacji dr Filip Brzozowski, chirurg, stosuje specjalne biomateriały pobudzające wytwarzanie tkanki kostnej (Bio-oss i Bio-guide). Otwarte podniesienie dna zatoki szczękowej wykonują także specjaliści kliniki Cordent oraz Enel-Med.