Czym zajmuje się podolog?
Podolodzy to osoby specjalizujące się w leczeniu schorzeń związanych ze stopą, kostką i podudziem. Ci specjailiści pomagają określić najlepszą strategię leczenia i powrotu do zdrowia po wszystkich schorzeniach i urazach kończyn dolnych, przeprowadzając zdjęcia rentgenowskie i badania laboratoryjne, operacje, przepisując leki i urządzenia ortopedyczne i wiele więcej. Niektóre schorzenia leczone przez podologów obejmują ból pięty (zapalenie powięzi podeszwowej), powikłania stopy związane z cukrzycą, zapalenie stawu skokowego i stopy, problemy z nerwami, artretyzm, zapalenie ścięgien, palce młotkowate, płaskostopie, zaburzenia paznokci w tym wrastająca płytka paznokcia, guzki, brodawki, infekcja grzybicza, haluksy złamania i skręcenia. Jeśli więc odczuwasz ból stopy lub kostki, zmagasz się ze zgrubiałymi lub odbarwionymi paznokciami, odciskami, naroślami na stopach, pękającymi piętami i przebarwieniami to powody, dla których warto udać się do podologa.
Jak wygląda wizyta u podologa?
Każdy podolog jest inny, a proces stosowany przez każdego z nich może się nieznacznie różnić, ale istnieje pewien proces, który jest najczęściej stosowany, aby skutecznie postawić diagnozę i rozpocząć proces leczenia już na pierwszej wizycie.
Pierwszą rzeczą, którą wielu podologów robi podczas pierwszej wizyty z pacjentem, jest zapoznanie się z problemem. W trakcie tego procesu podolog będzie chciał wiedzieć o przyczynie wizyty pacjenta, w tym o objawach i problemach, jakie ma ze stopami. Istotne jest przedstawienie historii medycznej, aby podolog mógł upewnić się, że nie próbuje metod leczenia, które w przeszłości były nieskuteczne. Najważniejszym z etapów pierwszej wizyty u podologa jest badanie fizykalne, podczas którego lekarz zbada stopy pacjenta, uciśnie określone punkty, aby określić nasilenie bólu i inne związane z tym zadania. W ten sposób może dalej określić, na czym dokładnie polega problem i jak najlepiej leczyć pacjenta.
Po wstępnej ocenie podolog będzie w stanie sformułować zalecenie dotyczące leczenia w oparciu o przyczynę objawów. Nie zawsze jednak będzie się to wiązało z postawieniem diagnozy. W takim przypadku podolog może współpracować z pacjentem w celu ustalenia odpowiedniego planu profilaktyki, który może obejmować zabiegi podologiczne, zmianę stylu życia, zmianę diety i rutynowe ćwiczenia.