Powiększanie ust – jakie są wskazania do zabiegu?

Wraz z upływem czasu usta stają się mniej pełne, tracą kształt, intensywną barwę, skóra wokół nich staje się bardziej wiotka, a kontur mniej wyraźny. Niektóre kobiety – niezależnie od wieku – są niezadowolone z kształtu lub wielkości warg. 

Ze względu na to, że zabiegi medycyny estetycznej stały się dostępne i przystępne cenowo, kobiety coraz częściej decydują się na powiększanie ust. Do tego celu wykorzystywane są różne preparaty. Najbardziej popularny i najczęściej stosowany jest kwas hialuronowy. Jest to substancja, która występuje w ludzkim organizmie: w skórze, ciele szklistym oraz wodnistym gałki ocznej, płynie maziowym, a także w innych tkankach. 

Kwas hialuronowy wpływa na pracę komórek organizmu i zapewnia optymalne warunki rozwoju. Zapewnia on wytrzymałość tkanki łącznej, chroni komórki przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i pełni rolę regulacyjną w przebiegu procesów zapalnych. Wpływa na jędrność, elastyczność oraz nawilżenie skóry. 

Ze względu na swoje właściwości kwas hialuronowy jest często stosowany do wypełniania zmarszczek, redukcji nierówności skóry, a także modelowania nosa, linii brwi czy właśnie ust.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym to między innymi:

  • asymetria ust,
  • mała objętość ust,
  • dysproporcja między rozmiarem dolnej i górnej wargi,
  • nierówny lub zbyt jasny kolor ust,
  • zwiotczała skóra ust,
  • opadające kąciki ust,
  • zmarszczki wokół ust,
  • wysuszenie skóry ust.

Modelowanie ust – jakie daje efekty?

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym ma na celu przede wszystkim nadanie ustom objętości, powiększenie ich. Dodatkowo kwas stymuluje tkanki do produkcji kolagenu, wyrównuje asymetrię, podkreśla kontur, nawilża, stymuluje regenerację skóry, zwiększa jej elastyczność i napięcie, poprawia koloryt warg.

Ważne: Modelowanie ust kwasem hialuronowym w szybki i mało inwazyjny sposób może zmienić wygląd całej twarzy.

Pacjentkom, które powiększają usta po raz pierwszy i obawiają się zbyt mocnego, nienaturalnego efektu, często poleca się przeprowadzenie zabiegu w kilku etapach. Podczas każdego zabiegu wstrzykuje się jednorazowo niewielką ilość kwasu hialuronowego, co gwarantuje naturalny efekt. 

Chcesz zobaczyć jak wyglądają usta po powiększeniu ich kwasem hialuronowym? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – jakie są przeciwwskazania?

Zabieg wypełniania ust kwasem hialuronowym jest mało inwazyjny i bezpieczny, ale istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Do najważniejszych należą:

  • stany zapalne toczące się w obszarze ust,
  • aktywna opryszczka,
  • ciąża,
  • okres karmienia piersią,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • uczulenie na preparaty zawierające kwas hialuronowy,
  • tendencja do pojawiania się blizn przerostowych.

Oprócz tego zabiegu powiększania ust nie przeprowadza się podczas miesiączki.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem wypełniania ust kwasem hialuronowym konieczna jest konsultacja. Podczas rozmowy specjalista musi dowiedzieć się, jaki jest ogólny stan zdrowia pacjentki, wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Pacjentka powinna poinformować o wszystkich chorobach, na jakie cierpi, a także, czy przyjmuje na stałe jakieś leki. 

Podczas konsultacji konieczne jest ustalenie oczekiwań pacjentki. Specjalista z kolei powinien przedstawić, jakich efektów można się spodziewać, jak postępować po zabiegu oraz uprzedzić, jakie powikłania mogą nastąpić. Omawiane są szczegóły dotyczące ilości preparatu, który zostanie podany podczas zabiegu. 

Pacjentka nie musi się przygotowywać do zabiegu. Wskazane jednak jest, by przed zabiegiem nie przyjmowała leków przeciwzapalnych, w tym aspiryny. Leki tego typu wpływają na rozrzedzenie krwi, co zwiększa ryzyko powstawania krwiaków w miejscach wkłuć. 

Warto z kolei zażywać preparaty wpływające na uszczelnienie naczyń krwionośnych, takie jak rutyna czy witamina C. 

W dniu, w którym ma być wykonywany zabieg, należy unikać gwałtownych zmian temperatury. W związku z tym, nie należy korzystać z solarium, sauny czy łaźni parowej. Na kilka dni przed zabiegiem zaleca się również unikanie palenia papierosów. Osoby, u których często pojawia się opryszczka wargowa, powinny przez około 5 dni przed zabiegiem rozpocząć zażywanie preparatów o działaniu antywirusowym. 

Modelowanie ust kwasem hialuronowym – jak przebiega zabieg?

  • Przed samym zabiegiem dokładnie oczyszcza się usta i skórę w okolicach ust. Następnie skóra jest dezynfekowana, schładzana lodem i znieczulana kremem albo zastrzykiem z lidokainą. Wprawdzie zabieg nie jest bolesny, ale wykonywanie nakłuć może wywoływać dyskomfort. 
  • Po znieczuleniu w usta wstrzykiwana jest odpowiednia ilość kwasu hialuronowego. Substancję wstrzykuje się za pomocą bardzo cienkich igieł lub kaniuli, czyli długiej, tępo zakończonej igły. Kwas hialuronowy podaje się w takiej ilości i w takich miejscach, żeby uzyskać pożądany efekt. 

Żeby ułatwić prawidłowe ukształtowanie ust, są one dzielone na cztery części, tak zwane kwadranty – prawy dolny, lewy dolny, prawy górny i lewy górny. Każdy kwadrant ust nakłuwa się i wypełnia zaczynając od boków i rozprowadzając preparat w kierunku centrum. Przed wkłuciem lekarz ściska wargę, a następnie wprowadza igłę w odległości około 0,5 cm od kącika ust. Następnie igła jest wsuwana podskórnie w kierunku łuku Kupidyna (wcięcie na górnej wardze). Podczas wysuwania igły podawany jest kwas hialuronowy. Co ważne, robi się to różnymi technikami, które dobiera się w zależności od oczekiwanego efektu. W ostatnim czasie modne są tak zwane usta na płasko.

Jeśli celem zabiegu jest uniesienie kącików ust albo korekcja kształtu, czasami konieczne jest wykonanie większej liczby wkłuć. W zależności od potrzeb, do każdego kwadrantu wstrzykuje się około 0,1-0,3 ml kwasu hialuronowego. 

  • Po wprowadzeniu kwasu usta rozmasowuje się, żeby równomiernie rozprowadzić substancję. W trakcie masażu wygładza się również wszystkie nierówności wyczuwalne pod skórą. Na koniec zabiegu usta są ponownie chłodzone lodem. 

Postępowanie po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu usta są podrażnione i wrażliwe na dotyk. W okolicach ust pojawiają się obrzęki, mogą wystąpić również niewielkie krwiaki. Obrzęk powinien ustąpić po kilku godzinach. Niewielka opuchlizna po powiększaniu ust utrzymuje się jednak zazwyczaj przez kilka dni. Bardzo ważne jest, żeby po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym przestrzegać kilku zasad:

  1. Nie dotykać okolicy ust, dbać o higienę. 
  2. Nie uciskać ust, najlepiej zrezygnować ze stosowania szminek i innych produktów do ust.
  3. Przez 24 godziny nie pić gorących napojów.
  4. Przez 12 godzin nie malować się, a jedynie stosować pomadkę wazelinowa i natłuszczać usta w celu szybkiego ich zregenerowania.
  5. Unikać intensywnej mimiki (na przykład szerokiego uśmiechania się).
  6. Unikać bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur: nie opalać się, nie korzystać z sauny, solarium, kriokomory.
  7. Przez 3 dni nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych.
  8. Przez miesiąc nie poddawać się zabiegom, takim jak laseroterapia.

Usta po zabiegu można schładzać, żeby zmniejszyć ból i ograniczyć reakcję tkanek. Po około 24 godzinach warto wykonać delikatny masaż ust, który zapobiegnie tworzeniu się grudek kwasu hialuronowego. Przed wykonaniem masażu należy bardzo dokładnie umyć ręce.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – skutki uboczne

Zabieg wypełniania ust kwasem hialuronowym jest w pełni bezpieczny, jednak wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych. Do najczęstszych powikłań należą:

  • zaburzenia czucia,
  • swędzenie,
  • przebarwienia skóry,
  • krwiaki.

U niektórych pacjentów występują również objawy podobne do przeziębienia lub grypy: osłabienie, złe samopoczucie, bóle mięśni, głowy czy nudności. Zazwyczaj szybko mijają i nie jest wymagana konsultacja z lekarzem. 

Czasami może dochodzić do formowania się kwasu hialuronowego w grudki, albo przemieszczania się wypełniacza. Rzadko dochodzi do martwicy, która jest spowodowana zablokowaniem światła naczynia krwionośnego. Równie rzadko dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w okolicy ust.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące powiększania ust kwasem hialuronowym

  • Jak powiększyć usta?

    Obecnie najczęściej stosowaną metodą powiększania ust jest powiększanie z użyciem kwasu hialuronowego. Jest to bezpieczna i szybka metoda, dzięki której można osiągnąć efekt powiększenia, wypełnienia oraz wyrównania kształtu warg.

  • Ile kosztuje powiększanie ust?

    Koszt powiększania ust kwasem hialuronowym jest zależny od ilości wstrzykiwanego kwasu, a także gabinetu, w którym wykonuje się zabieg. Cena waha się od około 500 do około 1000 zł. Do ceny samego zabiegu trzeba doliczyć koszt konsultacji przedzabiegowej, który wynosi od 80 do 180 zł. W niektórych gabinetach konsultacje przed zabiegiem są bezpłatne. Kliknij, aby poznać cenę gabinetów w Twoim mieście!

  • Po jakim czasie uzyskuje się efekt powiększania ust?

    Pierwsze efekty powiększania ust są widoczne natychmiast po opuszczeniu gabinetu kosmetycznego. Jednak na ostateczne  należy poczekać około siedmiu dni. Wcześniej usta mogą być obrzęknięte i z niewielkimi siniakami, które samoistnie stopniowo znikają.

  • Jak długo utrzymuje się efekt powiększania ust?

    Efekt powiększania ust kwasem hialuronowym zazwyczaj utrzymuje się przez 9-12 miesięcy. Czas, przez jaki usta pozostają powiększone, jest w dużej mierze zależny od indywidualnych uwarunkowań i tego, jak szybko kwas hialuronowy będzie rozkładany w organizmie. Można go skrócić często rozgrzewając tkanki, paląc papierosy, czy prowadząc niezdrowy tryb życia. Mimo tego że po pewnym czasie efekt wypełnienia znika, skóra ust pozostaje nawilżona i bardziej jędrna niż przed zabiegiem.

  • Jak często trzeba powtarzać zabieg powiększania ust?

    Zabieg można powtarzać, gdy efekt powiększenia zniknie całkowicie. Można go jednak wykonać wcześniej. Niektóre kobiety decydują się na wcześniejsze powtórzenie wypełniania ust, bo chcą nieco zmienić ich kształt lub jeszcze bardziej je uwydatnić.

  • Jak pielęgnować usta po kwasie hialuronowym?

    Po zabiegu warto delikatnie schładzać okolice ust. Nie należy dotykać warg. Konieczna jest duża dbałość o higienę. Przez 7 dni po zabiegu nie należy naciskać okolicy ust, malować warg ani nakładać na nie kremów czy balsamów.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wyglądają usta po powiększeniu kwasem hialuronowym? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.


Źródła:

  • Anna Gogołek, Magda Stachowiak-Krzyżan, "Trendy rozwojowe na rynku usług medycyny estetycznej [w] Nauka, Badania i Doniesienia Naukowe 2019: Nauki przyrodnicze i medyczne", ISBN: 978-83-951445-6-1
  • Marta Tazbir, "Kwas hialuronowy jako jedna z alternatyw w zapobieganiu starzenia się skóry", Acta Clinica et Morphologia, tom 15, nr 1, marzec/kwiecień 2012, ISSN: 1505-4314
  • Olejnik A,, Gościańska J. , Nowak I., "Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej", Chemik, tom 66, nr 2, s. 129-135, 2012, ISSN: 0009-2886
  • Akademia Medycyny, "Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk" (www.akademiamedycyny.pl)
  • Porlat Dermatologiczny, "Wypełnianie kwasem hialuronowym" (portaldermatologiczny.pl)