Wąskie lub zakrzywione kanały, które nie były pierwotnie przeleczone lub dodatkowe kanały, których wówczas nie znaleziono, perforacje komory lub korzenia zęba czy fragment narzędzia po wcześniejszym leczeniu zdiagnozowany podczas RTG to podstawowe powody ponownego leczenia endodontycznego. W zależności od stanu wcześniej kanałowo przeleczonego zęba, wskazaniem do tego może być również wymiana nieszczelnego wypełnienia. Stomatolodzy specjalizujący się we wtórnej endodoncji rutynowo wykorzystują do tego celu mikroskopy.
Reendo – ząb drugiej szansy
Leczenie kanałowe pod mikroskopem zwiększa szanse na prawidłowy jego przebieg, co jest szczególnie wskazane podczas procedury reendo. Zęby, które były przeznaczone do ekstrakcji mogą dzięki temu funkcjonować jeszcze przez kolejne lata. Mikroskopy stomatologiczne firmy Seliga Microscopes w swojej praktyce wykorzystują lekarze Przychodni Stomatologicznej Aesthetic Dental w Piotrkowie Trybunalskim, a w zakresie powtórnego leczenia kanałowego cennik obejmuje ząb jedno-, dwu-, trzy- i czterokanałowy, przy czym w cenę wliczone jest opracowanie i wypełnienie.
Praca pod mikroskopem umożliwia dokładne usunięcie z kanału starego materiału podczas konieczności ponownego leczenia kanałowego tego samego zęba. Procedurę stosuje w swojej praktyce specjalista endodonta, dr n. med. Michał Bednarski, związany z kliniką stomatologiczną ATJ w Łodzi, a w zakresie reendo opracowuje ponadto i wypełnia kanał oraz usuwa złamane narzędzia. Klinika, która dysponuje własną aparaturą radiologiczną, specjalizuje się w kompleksowym poradnictwie oraz opiece stomatologicznej.
Oferta leczenia endodontycznego w gabinecie Optim Dent w Warszawie obejmuje leczenie standardowe, powtórne oraz usunięcie złamanego narzędzia, a ceny uwzględniają wykorzystanie mikroskopu, zdjęcia RVG oraz opracowanie i wypełnienie kanałów gorącą gutaperką. Jak podkreślają lekarze, w swojej praktyce w zakresie leczenia kanałowego mikroskop stomatologiczny, który daje możliwość 40x powiększenia, jest stosowany bez dodatkowych opłat. Endodoncją mikroskopową, stomatologią zachowawczą i estetyczną zajmuje się w gabinecie m.in. lek. dent. Karolina Różycka-Popadiak.
Konieczność zastosowania mikroskopu, jaka wynika z powtórnego leczenia endodontycznego podyktowana jest przede wszystkim precyzyjnym uwidocznieniem komory zęba oraz jego kanałów, co pozwala na dokładne ich opracowanie i oczyszczenie oraz zmniejsza ryzyko występowania powikłań. Wysoki standard tej procedury, z zastosowaniem rentgenodiagnostyki cyfrowej oferuje Specjalistyczne Centrum Stomatologii Zarzecze w Krakowie. W leczeniu kanałowym oraz w chirurgii przyzębia specjalizuje się lek. stom. Katarzyna Talik, certyfikowana w zakresie leczenia endodontycznego i retreatment.
W przypadku utrzymujących się dolegliwości, przewlekłego stanu zapalnego kości, jak również przed zaplanowaną protetyką, powtórne leczenie endodontyczne wykonamy w Studio Stomatologii we Wrocławiu, gdzie 20-krotne powiększenie pola zabiegowego zapewnia mikroskop SmartOPTIC. Dodatkowym wskazaniem jest usunięcie pozostawionych wewnątrz kanału zęba narzędzi oraz przeszkód anatomicznych uniemożliwiających prawidłowe leczenie. Gabinet prowadzą lek. stom. Agnieszka Marchut oraz dr n. med. Tomasz Marchut, specjalista protetyki stomatologicznej.
Specjalistycznym, mikroskopowym leczeniem kanałowym, reendo oraz leczeniem trudnych przypadków endodontycznych w Jastrzębiu Zdroju zajmują się specjaliści Centrum Medyczno-Stomatologicznego Mazowiecka 10 – m.in. lek. stom. Sławomir Kosiński, specjalista stomatologii ogólnej. Powtórna procedura leczonego wcześniej kanałowo zęba ma miejsce w sytuacji dolegliwości lub jeśli taką konieczność zdiagnozowano podczas RTG. Procedura odbywa się przy użyciu mikroskopu Seliga i podobnie jak pierwotna endodoncja, jest jedynym sposobem na uratowanie zęba.