Przeszczep ścięgna w obrębie ręki to skomplikowany zabieg, przeprowadzany przez lekarza, specjalizującego się w chirurgii ręki. Do uszkodzenia ścięgien zginaczy, które znajdują się w kończynach górnych, może dojść w wyniku głębokich ran, zwykle dokonanych nożem bądź piłą. Procedurę przeszczepową najczęściej poprzedza wprowadzenie czasowego implantu, mającego przygotować miejsce dla autogennego przeszczepu ścięgna. Materiał zazwyczaj pobiera się z mięśnia dłoniowego długiego, gdyż nie ma on dużego znaczenia dla właściwego funkcjonowania ręki. Po zabiegu pacjent przechodzi rehabilitację pod okiem specjalisty, która trwa zwykle od czterech do sześciu tygodni.
Gdzie w Polsce można poddać się przeszczepowi ścięgna ręki?
We Wrocławiu na operację przeszczepu ścięgna w obrębie ręki, można zgłosić się do dr n. med. Adama Domanasiewicza, specjalisty z zakresu chirurgii ogólnej. Dr Domanasiewicz zajmuje się przede wszystkim problemami z dziedziny ortopedii i traumatologii narządu ruchu (rekonstrukcje nerwów i ścięgien, operacje zespołu cieśni nadgarstka, operacyjne leczenie przykurczu Dupuytrena). Przynależy do Europejskiej Federacji Towarzystw Chirurgii Ręki. Brał udział w jednych z pierwszych operacji przyszycia odciętych kończyn górnych, zajmuje się też zabiegami z zakresu mikrochirurgii oraz chirurgii ręki.\. Przeprowadza zarówno przeszczepy ścięgien, jak i mięśni.
Przeniesienie ścięgna ręki wykonują także specjaliści z poznańskiej Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki, przynależącej do Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi. Placówka powstała jako pierwszy tego typu ośrodek w Polsce. Kadra kliniki bierze udział w organizacji licznych konferencji naukowych z zakresu ortopedii i traumatologii, takich jak Międzynarodowy Zjazd Towarzystw Chirurgii Ręki w Sydney. W przypadku uszkodzeń pourazowych placówka oferuje nie tylko przeszczep ścięgien, ale również odbudowę naczyń krwionośnych czy replantację palców po amputacji.
Operację przeszczepu ścięgna w obrębie ręki w Warszawie wykonuje lek. med. Paweł Nowicki, posiadający specjalizację drugiego stopnia z ortopedii i traumatologii. W 2010 roku wziął udział w Sympozjum chirurgii ręki w Schwerin (Niemcy), a rok później przeszedł szkolenie w klinice chirurgii ręki we Florencji u profesora Ceruso. Zajmuje się wszelkimi urazami kończyny górnej, w tym leczeniem obrażeń nerwów i ścięgien. Przeprowadza więc zarówno rekonstrukcje wtórne, jak i pierwotne zniszczonych tkanek, stosując materiały syntetyczne bądź wykonując przeszczepy autogenne.