Metoda Follicular Unit Extraction (FUE) to technika punktowego pobierania pojedynczych zespołów mieszkowych (unitów) z okolicy potylicznej z pozostawieniem mikroskopijnych, rozproszonych blizn w okolicy dawczej. Następnie unity umieszczane są w okolicy biorczej i przeszczepiane są wszystkie niezbędne struktury włosa, również komórki macierzyste odpowiedzialne za jego wzrost.
Nowoczesne sposoby walki z łysieniem
Główną istotą metody FUE jest pobieranie unitów, oddzielnie za pomocą specjalnego urządzenia CDD-Vortex z opatentowanymi końcówkami, co zapewnia kontrolę głębokości i minimalne wibracje podczas pracy. Korzystają z niego specjaliści MD Medmix medycyna ciała i włosa w Bielsku-Białej, podczas konsultacji omawiając zakres zabiegu oraz ilość unitów do przeszczepu. Lekarz ponadto ocenia gęstość włosów za pomocą mikrokamery. Jak sugerują specjaliści placówki, z uwagi na ograniczenia co do ilości unitów możliwych do przeszczepu podczas jednej sesji zabiegowej (ok. 1800), metoda jest polecana osobom preferującym krótkie włosy.
Ponieważ kobiety stanowią ok. 25% wszystkich przypadków utraty włosów, nowoczesny zabieg stosowany w leczeniu łysienia androgennego – FUE należy do jednej z najbardziej rozwijających się metod terapii wypadania włosów w klinice San-Med Hair Transplant. Oprócz przeszczepów, placówka specjalizuje się także w terapiach regeneracyjnych i profilaktyce łysienia. Zabiegi przeprowadza specjalista w dziedzinie chirurgii odtwórczej włosów – dr n. med. Artur Sandelewski, specjalista II stopnia chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii estetycznej, który świadczy swoje usługi także w Jaworznie oraz w Katowicach.
Łysienie typu męskiego oraz typu żeńskiego, blizny spowodowane zabiegami plastycznymi, brak lub rzadkie brwi oraz wysoka linia włosów to niektóre wskazania do przeszczepu FUE, jaki wykonamy we Wrocławiu, w Centrum Transplantacji Włosów i Medycyny Estetycznej AM-MED. Jak wyjaśniają specjaliści, ponieważ podczas zabiegu FUE pobrana zostaje tylko niewielka jednostka mieszka włosowego, procedura jest małoinwazyjna i praktycznie niezauważalna. Zabiegi wykonuje dr Marwan Saifi, członek Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów (FISHRS).
Około 20% przypadków leczonych z powodu utraty włosów w Klinice Mandala w Poznaniu stanowią kobiety. Łysienie rozlane z utratą włosów na całej głowie, niewielka recesja linii włosów, i / lub utrata gęstości oraz objętości w przedniej części głowy to najczęściej spotykane typy kobiecego łysienia, jakie lekarze Kliniki leczą dwoma sposobami: metodą FUE oraz STRIP. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych i w zależności od ilości włosów trwa 5-8 godzin. Dzięki swojej niewielkiej inwazyjności, zmniejsza ryzyko krwawienia, infekcji i bólu.
Ponad 20 letnie doświadczenie w transplantacji włosów u kobiet posiada Klinika Medical Hair & Esthetic w Warszawie, która swoją działalność rozpoczęła w 1995 r. jako polsko-niemiecka joint-venture. W całej swojej praktyce chirurdzy wykonali ponad 10 tysięcy transplantacji włosów w klinikach, m.in. w Warszawie i Berlinie. Stosowana w zakresie oferty obok STRIP, metoda FUE pozwala na planowanie zabiegu rzędu 3500-4000 transplantów z wykorzystaniem urządzenia FUE Extractor. Jak podkreślają specjaliści placówki, FUE jest jedyną metodą dla tych pań, które kładą nacisk na brak linijnej blizny na potylicy oraz zamierzają w przyszłości krótko strzyc włosy.
Kolejną warszawską kliniką, która stosuje technikę „no touch” jest Hair Medica i jest to jedna z metod leczenia kobiecego łysienia obok Body Hair Transplant oraz STRIP. Niska inwazyjność zabiegu z ingerencją w skórę tylko do głębokości 1 mm, sprawia, że drobne i rozproszone blizny są niemal niewidoczne, a efekt zabiegu zależy od sprawności i poczucia estetyki chirurga. Placówka specjalizuje się w terapiach schorzeń związanych z włosami oraz skórą głowy, świadcząc także zabiegi pielęgnacyjne i regenerujące włosy.