Metoda FUT (Follicular Unit Transplantation) jest obecnie podstawową techniką transplantacji włosów. Jej drugą nazwą jest STRIP, a zabieg wykonywany tą metodą polega na chirurgicznym wycięciu z tyłu głowy paska włosów o szerokości ok. 1,5 cm i długości ok. 30 cm. Podczas konsultacji lekarz dokonuje dokładnej oceny miejsca dawczego, określa również zakres przeszczepu. Transplantacja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, a czas jej trwania jest uzależniony od liczby przeszczepionych w ten sposób graftów – może być to nawet 5 godzin. Po wycięciu paska chirurg rozdziela go na pojedyncze grafty zawierające do trzech włosów, a następnie wszczepia je w miejsca dotknięte nadmiernym łysieniem.
Specjaliści w przeszczepianiu włosów polecają technikę FUT szczególnie osobom oczekującym bujnej fryzury. Są to jednocześnie pacjenci, którzy są w stanie zaakceptować linijną bliznę, jaka pozostaje po zabiegu. Osoby po transplantacji tą metodą zazwyczaj noszą dłuższe włosy, by zakryć bliznę. Z drugiej strony, przeszczep włosów sposobem FUT chętnie wybierają zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
Specjaliści transplantacji włosów metodą FUT
Ponieważ problem nadmiernego łysienia dotyka coraz większą liczbę ludzi, stopniowo zwiększa się liczba placówek, w których można znaleźć zabieg transplantacji włosów. Nasz kraj może się poszczycić wybitnymi lekarzami specjalizującymi się w tej dziedzinie – jednym z nich jest dr n. med Artur Sandelewski z San-Med Hair Transplant w Bielsku-Białej. Stosuje roztwór znieczulający, który ogranicza występowanie efektów ubocznych znieczulenia, a obszar wykorzystany przy pobieraniu paska włosów zszywa techniką trichophytoic closure, dzięki której powstała blizna jest niezauważalna z daleka. Po zabiegu zakłada niewielki opatrunek na miejsce rany po transplantacji, zaś miejsce z przeszczepionymi włosami pokrywa specjalnymi maściami i płynem dezynfekcyjnym. Dr Sandelewski przeprowadza transplantacje włosów również w gabinecie Esteuroda w Jaworznie i Bielsku-Białej.
Technikę FUT oferuje również klinika Solumed w Poznaniu. W ośrodku zabieg przeszczepiania włosów jest zabiegiem ambulatoryjnym trwającym od 3 do 8 godzin. Przy miejscowym znieczuleniu pacjentom podaje się najczęściej doustne lub dożylne środki uspokajające, dzięki czemu w trakcie transplantacji zachowują przytomność, ale nie odczuwają żadnego dyskomfortu. Specjaliści kliniki przeszczepiają zespoły mieszków na obszarach wykonanych przy użyciu mikro-ostrzy lub igiełek, zaś miejsce dawcze zszywane jest szwami bądź klamrami. Do zespołu medycznego placówki należy dr Andrzej Bielecki i dr n. med. Tomasz Dydymski.
Wybitnym specjalistą w przeszczepianiu włosów jest również dr Jerzy Kolasiński, który przeprowadził taki zabieg w 1984 roku jako pierwszy lekarz w Polsce. Specjalista kieruje swoim ośrodkiem Klinika Kolasiński – Hair Clinic Poznań, w którym wykonuje rozległe zabiegi przeszczepiania włosów (do 3000 graftów podczas jednej sesji), dzięki czemu jego pacjenci mogą szybko odzyskać owłosienie nawet przy dużym wyłysieniu. Jego klinika od samego początku była ukierunkowana na chirurgiczne leczenie łysienia, czemu dr Kolasiński zawdzięcza prawie 30-letnie doświadczenie w transplantacji włosów.
Polskie kliniki transplantacji włosów
Godne polecenia kliniki specjalizujące się w przeszczepianiu włosów znajdziemy również we Wrocławiu. Jedną z nich jest Centrum Transplantacji Włosów i Medycyny Estetycznej AM-MED, gdzie zabiegi przeprowadza wybitny lekarz, dr Marwan Saiti. Transplantacją włosów zajmuje się od 1995 roku, zaś w 2011 roku uzyskał prestiżowy dyplom Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów (Diplomate of the American Board of Hair Restoration Surgery). Do jego największych osiągnięć należy wynalezienie i opatentowanie urządzenia Hemostatic Dilator, które znacząco przyczyniło się do usprawnienia procedury przeszczepiania włosów. Podczas operacji wykorzystuje metody przeszczepu zespołów mieszkowych, czyli Follicular Units Grafts, oraz przeszczepu kilku zespołów mieszkowych – Multi-Follicular Unit Grafts. W czasie pracy lekarzowi pomaga wykwalifikowany zespół pielęgniarski, do którego należy m.in. mgr Julita Krajewska oraz mgr Ewa Kaiser.
Drugą wrocławską kliniką jest Prestige Clinic, w której transplantację włosów techniką FUT przeprowadza lek. med. Piotr Rataj. Specjalista do przeszczepu włosów wykorzystuje wyłącznie włosy pobrane z tylnej części głowy, a znakomitą większość jego pacjentów stanowią mężczyźni.
Z kolei w Warszawie tego typu zabiegi wykonuje lek. med. Juliusz Prandecki (Klinika przeszczepiania włosów). Jego ośrodek istnieje od 1991 roku, natomiast sam specjalista szkolił się w tej dziedzinie u dr Ryszarda Shiella w Melbourne. Dr Prandecki jest członkiem International Society of Hair Restoration Surgery oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów. Pacjenci, którzy na zabieg wybrali się do stolicy, mogą też zdecydować się na skorzystanie z oferty kliniki Melilot.