Czym zajmuje się psychodietetyk?
Praca psychodietetyka polega przede wszystkim na pomocy pacjentom mającym problemy z zakresu prawidłowego odżywania się. Jej celem może więc być na przykład zmiana nawyków żywieniowych. Psychodietetyk koncentruje się na tym, by wprowadzić w życie pacjenta trwałe zmiany w sposobie odżywiania się i tym samym w ogólnie pojmowanej jakości życia, skupiając się przy tym na psychologicznych aspektach problemu. Do jego gabinetu zgłaszają się między innymi te osoby, które ze względu na pojawiające się u nich zaburzenia odżywania mają trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Pomoc psychodietetyków obejmuje również szereg innych problemów, do których należy w szczególności:
- nadwaga,
- otyłość,
- niedowaga,
- anoreksja,
- bulimia,
- neofobia,
- zaburzenia kompulsywne,
- zaburzone poczucie własnej wartości,
- depresja.
Z porady psychodietetyka korzystają więc między innymi te osoby, które chciałyby zredukować masę swojego ciała, a z powodów natury psychologicznej trudno im osiągnąć wyznaczony przez siebie cel. Także osoby cierpiące na choroby dietozależne coraz częściej decydują się na wizytę w gabinecie psychodietetyka. Do specjalisty tego typu warto zgłosić się również wtedy, kiedy ma się poczucie braku kontroli nad swoim odżywaniem się czy po prostu chce się popracować nad zmianą utrwalonych nawyków żywieniowych. Jego wybór jest dobrym pomysłem w przypadku osób zainteresowanych takimi zagadnieniami jak między innymi: psychodietetyka a chudnięcie czy psychodietetyka a odchudzanie, psychodietetyka a zaburzenia odżywania, psychodietetyka w kontekście bulimii, psychodietetyka w odniesieniu do depresji, a także psychodietyk dla osób z anoreksją.
Jak wygląda wizyta u psychodietetyka?
Ze względu na to, że psychodietetyka związana jest z podejściem multidyscyplinarnym, w ramach którego człowiek złożony z duszy i ciała postrzegany jest jako całość, terapia psychodietetyczna bazuje na połączeniu wiedzy z zakresu dietetyki, medycyny, fizjoterapii oraz innych dziedzin nauki mających związek ze zdrowiem. Przy czym specyfika podjętego leczenia jest uzależniona od potrzeb danego pacjenta i tym samym – charakterystyki jego problemu.
Niezależnie jednak od tej kwestii terapia u psychodietetyka na NFZ lub w ramach prywatnej opieki rozpoczyna się od przeprowadzenia z pacjentem konsultacji, w trakcie której specjalista zbiera istotne informacje na temat jego problemu, a także możliwych źródeł jego pojawienia się. Możliwe jest także wspólne opracowanie planu działania (a w tym zbilansowanej diety), którego celem będzie eliminacja trudności, z którymi boryka się pacjent i doprowadzenie go do oczekiwanego stanu.
Ile kosztuje wizyta u psychodietetyka?
Koszt wizyty u psychodietyka – online lub stacjonarnie jest uzależniony od cennika obowiązującego w danej placówce, który z kolei może mieć związek ze zlokalizowaniem wybranego obiektu. Kluczowy jest również wybór specjalisty. Ceny porad psychodietetycznych są zróżnicowane. Zazwyczaj jednak osoba decydująca się na terapię u psychodietetyka powinna liczyć się z kosztem jednej wizyty mieszczącym się w przedziale 120–200 zł.