Kiedy zgłosić się do psychologa?
W życiu wielu osób nie raz pojawiło się pytanie – czy potrzebuje porady psychologicznej? A jeśli tak, to kiedy zgłosić się do psychologa lub psychoreapuety, a kiedy do psychiatry?
- Psycholodzy specjalizują się w badaniu zachowań i procesów psychicznych. Obejmuje to procesy emocjonalne i poznawcze, jak ludzie wchodzą w interakcje ze swoim środowiskiem i jak wchodzą w interakcje z innymi ludźmi. Psychologowie pomagają ludziom nauczyć się rozumieć i radzić sobie z różnymi problemami życiowymi i problemami ze zdrowiem psychicznym. Psycholodzy nie stosują leczenia farmakologicznego.
- Psychiatrzy specjalizują się w badaniu, diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu problemów emocjonalnych, psychicznych, behawioralnych i rozwojowych. Psychiatrzy diagnozują zaburzenia psychiczne i koncentrują się na zaburzeniach równowagi chemicznej w mózgu. Mogą ocenić zarówno psychiczne, jak i fizyczne skutki zaburzenia i przepisać leczenie farmakologiczne
- Psychoterapeuci specjalizują się w przepracowaniu z osobami nasilających się problemów i trudności wywołujących zaburzenia psychiczne i somatyczne. Psychoterapia prowadzona jest według określonej metody i zawsze stanowi element plan terapeutycznego, czyli ustalony plan leczenia jednak bez użycia farmakologii. Do psychoterapeuty należy się zgłosić po wcześniejszej wizycie u lekarza lub psychologa.
Istnieje szereg różnych problemów ze zdrowiem psychicznym, które mogą wpływać na ludzi w różny sposób, jednak nie wszystkie wymagają pomocy psychologicznej. Do ostrzegawczych objawów wskazującej na pogorszenie stanu psychicznego należą:
- Zmiany nastroju: drastyczne zmiany nastroju lub emocji w krótkim czasie, objawy depresji
- Problemy z myśleniem: problemy z koncentracją, pamięcią, mową lub logicznym myśleniem
- Apatia: utrata zainteresowania czynnościami lub ludźmi
- Zmiany snu lub apetytu: znaczny spadek lub wzrost snu lub apetytu
- Poczucie odłączenia: poczucie nierzeczywistości lub niemożność nawiązania kontaktu z innymi
- Spadek funkcjonowania: Rezygnacja ze szkoły, pracy lub zajęć lub niemożność wykonywania znanych zadań
- Niecodzienne zachowanie
Kiedy szukasz pomocy u psychologa, w zależności od potrzeb możesz zostać skierowany do specjalistów którzy mają konkretny obszar praktyki, jak psychologia kliniczna, psychologia zdrowia lub psychologia sportu i ćwiczeń fizycznych.
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Pierwsza wizyta u psychologa może być stresująca, ale naprawdę nie ma się czym martwić. Gabinet psychologiczny to przede wszystkim miejsce, którego celem jest niesienie pomocy. Nigdy nie będziesz zmuszany do mówienia o czymś, z czym czujesz się nieswojo. Rozmowa z psychologiem to przede wszystkim przestrzeń, w której możesz czuć się bezpiecznie i porozmawiać o wszystkim, co leży Ci na sercu. To miejsce, gdzie możesz zwierzyć się trudnych myśl i uczuć, z którymi bałeś się podzielić z ludźmi wokół ciebie. Dobry psycholog pozwoli Ci uzyskać obiektywny punkt widzenia i rzucić światło na myśli lub zachowania, które Ci nie służą, a wcześniej ich nie dostrzegałeś.
Jakie pytania zadaje psycholog?
O co pyta psycholog podczas pierwszej wizyty? Twój psycholog będzie głównie chciał dowiedzieć się czegoś o Tobie i o tym, co chciałbyś uzyskać z terapii. Może Cię zapytać, z czym się obecnie zmagasz i jak długo towarzyszy Ci obecny stan. W zależności od rodzaju terapii, może zagłębić się nieco w twoją przeszłość i zapytać o twoją rodzinę i doświadczenia z wczesnego dzieciństwa. Ostatecznie, podczas tej pierwszej sesji, twój terapeuta postara się stworzyć obraz tego, jak doszedłeś do miejsca, w którym jesteś dzisiaj i czego oczekujesz od terapii. To pozwoli dostosować podejście do tego, co będzie dla Ciebie najlepsze i co przyniesie największe korzyści podczas sesji.
Ile kosztuje wizyta u psychologa?
Cena porady psychologicznej u psychologa dla dorosłych zależy od wybranej placówki, specjalisty i lokalizacji - zazwyczaj cena jednej wizyty mieści się w przedziale 130- 200 zł. Obecnie wiele specjalistycznych placówek ma w swojej ofercie możliwość rozmowy ze specjalistą psychologiem stacjonarnie, jak i online. Wybierając psychologa online zazwyczaj do wyboru są 2 formy spotkania – rozmowa wideo oraz teleporada. Ten rodzaj konsultacji psychologicznej niczym się nie różni od standardowej wizyty stacjonarnej. Wykwalifikowany specjalista tak samo przeprowadzi z tobą wywiad na temat twojego zdrowia i uzgodni plan leczenia farmakologicznego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty
Psycholog na NFZ – czy potrzebne jest skierowanie?
Jeśli chcesz udać się na wizytę do psychologa w ramach ubezpieczenia w NFZ będziesz potrzebować skierowania. Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który kieruje do specjalisty na podstawie wskazań medycznych, a nie na żądanie pacjenta. Wyjątkiem jest stan pandemii, który zwalnia z jego posiadania.