Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?

Psychologowie dziecięcy wykorzystują w pracy z dziećmi i młodzieżą szeroki wachlarz procedur i umiejętności, m.in.:

  • Ocena problemów psychologicznych, intelektualnych, poznawczych i behawioralnych za pomocą testów i oceny.
  • Korzystanie z interwencji, takich jak psychoterapia dzieci (terapia rozmową) i zarządzanie zachowaniem, terapia rodzin.
  • Opracowanie programów profilaktycznych, takich jak zapobieganie mobbingowi, nałogom, nastoletnim ciążom itp.
  • Konsultacje z innymi specjalistami, którzy pracują z dziećmi jak psycholodzy szkolni czy psycholodzy rodzinni i pracownikami służby zdrowia,

Psychologowie dziecięcy często włączani są w kompleksową opiekę nad dziećmi z problemami zdrowotnymi. Na przykład mogą pomóc dzieciom z problemami ze snem lub przewlekłym bólem lub zmagającym się z chorobami jak spektrum autyzmu czy ADHD. Warunki emocjonalne, psychiczne i behawioralne, które dotykają dzieci, są często traktowane inaczej niż u dorosłych ze względu na różnice wiekowe, poziomy poznawcze i dojrzałość. Z tego powodu psychologowie dziecięcy mogą stosować kilka różnych rodzajów technik terapeutycznych w zależności od wieku dziecka i wyjątkowej sytuacji. W znalezieniu jak najlepszej pomocy, może również zalecić psychiatrię dla dziecka. 

Jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego?

Pierwsza wizyta u psychologa dla dzieci zazwyczaj przebiega wyłącznie z opiekunami i polega na wywiadzie i zebraniu informacji na temat zachowań dziecka.  Psycholog może zapytać o to, jak wygląda codzienna rutyna dziecka, począwszy od spożywania posiłków po sen, relacje koleżeńskie, wyniki w nauce oraz o trudności z jakimi się zmaga np. zaburzenia zachowania. Docelowa już wizyta z dzieckiem zaczyna się od rozmowy ze specjalistą na temat poufności i tego, czego można się spodziewać po spotkaniu.

W zależności od wieku i potrzeb dziecka, wizyta może przebiegać przy obecności rodzica lub bez. W tym czasie psycholog dla dzieci dokonuje oceny w celu wypracowania wspólnego zrozumienia natury trudności i zastanowienia się nad planem leczenia. Dobry psycholog jest kreatywny w omawianiu informacji i może używać rysunków, gier lub zabaw, aby omawiać te tematy w delikatny sposób, nawet dotyczące samookaleczania i myśli samobójczych. Pod koniec pierwszej wizyty terapeuta przeprowadza rozmowę z opiekunami na temat planu leczenia, w tym tego, jak może wyglądać terapia dla dziecka, ile sesji może być potrzebnych i jakiego rodzaju zaangażowania będzie wymagać rodzina poza zajęciami terapeutycznymi.

Ile kosztuje wizyta u psychologa dziecięcego

Koszt wizyty u psychologa dziecięcego zależy od wybranej placówki, specjalisty i lokalizacji. W przypadku psychologa dziecięcego na NFZ, konieczne będzie skierowanie, które przepisuje lekarz rodzinny, pediatra lub psychiatra na podstawie wskazań medycznych. Jeśli chodzi o wizytę prywatną, na konsultację można zapisać się "od ręki”, ponieważ nie jest wymagane skierowanie. Zazwyczaj cena jednej prywatnej wizyty mieści się w przedziale 130-200 zł. Obecnie gabinety psychologiczne oprócz wizyt stacjonarnych oferują rozmowę z psychologiem dziecięcym online – wideo lub teleporadę. W zależności od sytuacji, wykwalifikowany psycholog specjalista wskaże jaki rodzaj konsultacji może pomóc.

Jeśli więc martwisz się o zdrowie psychiczne swojego dziecka, nie zwlekaj. Pamiętaj, że im szybciej Twoja pociecha trafi do psychologa i rozpocznie terapię, tym lepsze i szybsze efekty ona przyniesie.