Agnieszka Kapka-Plewa
Absolwentka Politechniki Łódzkiej, mgr inż. Biotechnologii i nauk o żywności. Od kilku lat dba o to, aby na portalu Kliniki.pl treści były wiarygodne, zweryfikowane o naukowe źródła medyczne, a jednocześnie zwięzłe, przyjazne i czytelne dla odbiorcy.
Tworzy publikacje o tematyce zdrowotnej w oparciu o szeroki research każdego zagadnienia korzystając z różnorodnych i rzetelnych publikacji medycznych. Monitoruje na bieżąco, aby treści były zawsze aktualne, oparte o najświeższą wiedzę z zakresu medycyny i zgodne z Evidence-based medicine (EBM). Prywatnie miłośniczka literatury, zdrowia i biegania.
Rekonwalescencja po zabiegu plastyki powłok brzusznych
Plastyka powłok może przywrócić dawny wygląd brzucha, który zmienił się z wiekiem, po okresie ciąży, lub utracie masy ciała w skutek…
Abdominoplastyka – co warto wiedzieć o operacji plastyki brzucha?
W czasach, kiedy każdy marzy o idealnej sylwetce, ogromną popularnością cieszą się zabiegi modelowania sylwetki: zarówno te inwazyjne…
Jak przygotować się do badania metodą rezonansu magnetycznego
Rezonans magnetyczny jest stosunkowo nowym badaniem obrazowym, które pozwala na uwidocznienie struktur anatomicznych bez wykorzystania…
Rezonans magnetyczny kręgosłupa
Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest nieinwazyjnym badaniem wykorzystującym pole magnetyczne i fale radiowe do zobrazowania kręgosłupa.…
Rezonans magnetyczny - co warto wiedzieć?
Rezonans magnetyczny całego ciała jest szybką i bezpieczną metodą diagnostyczną, umożliwiającą zobrazowanie struktur organizmu, wykrycie…
Zbyt krótkie wędzidełko prącia – jak je leczyć?
Wędzidełko prącia (łac. frenulum preputi) to cienkie pasmo tkanki łącznej, które rozciąga się od żołędzi, czyli szczytu penisa, do…
Skleroterapia - najlepszy okres na wykonanie zabiegu
W upalne dni często odsłaniamy nogi, dlatego chcemy, aby nasze łydki i uda prezentowały się nienagannie. Co jednak, gdy podczas mierzenia…
Niewydolność żylna miednicy - objawy, przyczyny, metody leczenia
Niewydolność żylna miednicy to temat, o którym mówi się coraz więcej - nic w tym dziwnego, ponieważ według różnych dostępnych danych…
Przezcewkowa elektroresekcja prostaty TURP
Przez znaczną większość XX wieku, od 1909 aż do późnych lat 90-tych podstawowym leczeniem objawowego łagodnego rozrostu stercza był…
Jakie są objawy zbyt krótkiego wędzidełka prącia
Wędzidełko napletkowe (łac. frenulum preputi) jest cienkim pasmem, utworzonym przez tkankę łączną, który łączy napletek z żołędzią…
Co to jest torbiel boczna szyi?
Torbiele boczne szyi to zmiany, które - ze względu na możliwość stopniowego wzrostu - zdecydowanie mogą budzić niepokój u pacjentów,…
Badanie USG piersi
Badania ultrasonograficzne znajdują szerokie zastosowanie w nieinwazyjnej diagnostyce obrazowej gruczołu sutkowego. Są one szczególnie…
Jak rozpoznać przepuklinę
Przepuklina (łac. hernia) to ogólna nazwa grupy schorzeń, polegających na nieprawidłowym przemieszczeniu się narządów wewnętrznych.…
Trwałe usuwanie nadpotliwości metodą chirurgiczną
Pocenie się jest naturalnym mechanizmem gwarantującym utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Problemem jest nadmierne pocenie, czyli…
Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna?
Tomografia komputerowa wykorzystywana jest w medycynie na szeroką skalę. Ułatwia proces diagnostyczny zarówno w przypadku schorzeń…
Leczenie przykurczu palców stopy w chorobie Dupuytrena
Choroba Dupuytrena to deformacja palców, polegająca na ich przykurczu zgięciowym. Zwykle występuje po 4. dekadzie życia, jest niebolesna,…
Co dzieje się po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego?
Wady zgryzu występują dość powszechnie, a nieprawidłowe ustawienie zębów - oprócz możliwych problemów funkcjonalnych - jest nierzadko…
Czy zabieg plastyki brzucha można wykonać w ramach NFZ?
Ogólnym założeniem, dotyczącym refundacji jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia opłaca te zabiegi, których wykonanie przyczynia się…
Wskazania do operacji guza tarczycy
Guzy tarczycy są jednym z najczęstszych zaburzeń dotyczących tego gruczołu. Przeprowadzone na szeroką skalę badania autopsyjne wykazały,…
Haluksy - czy można operować na NFZ
Haluks, inaczej paluch koślawy (hallux valgus), to schorzenie, które polega na występowaniu deformacji palucha stopy, i zdecydowanie…
Męski dylemat - obrzezanie częściowe czy całkowite
W ostatnich latach obrzezanie stało się zabiegiem coraz częściej wykonywanym z innych pobudek niż medyczne. Istota zabiegu rodzi u…
Przepuklina udowa - objawy i leczenie
O przepuklinie udowej mówi się wtedy, kiedy zawartość jamy brzusznej ulegnie nieprawidłowemu przemieszczeniu w okolice uda przez obecny…
Metody leczenia torbieli włosowej
Torbiel włosowa, nazywana również pilonidalną, to niewielka jama zapalna, tworząca się w tkance podskórnej szpary międzypośladkowej.…
Czy NFZ refunduje endoprotezy
Protezowanie stawów wykonuje się wtedy, gdy naturalne struktury ulegną nasilonej degeneracji i pojawiają się wynikające z tego objawy…
Czy operacja stulejki to jest to samo co obrzezanie?
Stulejka, inaczej fimoza (łac. phimosis) to niemożność odprowadzenia napletka i odsłonięcia żołędzi prącia. Stan ten spowodowany jest…
Przepuklina pachwinowa - leczenie bezoperacyjne
Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie przepukliny pachwinowej jest operacja. W wytycznych Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego…
Czy laserowe leczenie hemoroidów jest skuteczne?
Hemoroidy to bardzo powszechna dolegliwość - według różnych dostępnych danych, z ich powodu cierpi nawet co drugi Polak. O dokładne…
Operacja metodą Burcha (kolposuspensja) na nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu może dotyczyć pacjentów obu płci, jednakże znacznie częściej występuje ono u kobiet. Pacjentki mogą podejmować próby…
Fortrans i inne preparaty przed kolonoskopią
Odpowiednie przygotowanie do kolonoskopii jest istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłowe przeprowadzenie całej procedury oraz jakość…
Scyntygrafia tarczycy - na czym polega?
Choroby gruczołu tarczowego występują najczęściej u kobiet. Według danych szacunkowych subkliniczna nadczynność tarczycy występuje…
Czy leczenie hemoroidów metodą Barrona jest skuteczne?
Jedną z technik leczenia żylaków odbytu jest metoda Barrona. Technika ta została wprowadzona już w 1958 roku, a mimo to nadal jest…
Cholecystektomia laparoskopowa - wskazania
Cholecystektomia laparoskopowa, czyli zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji z użyciem…
Włókniaki - przyczyny powstawania
Włókniaki występują w populacji bardzo często. Mimo, iż są to zmiany łagodne, nie wykazujące tendencji do zezłośliwienia, a także niebolesne,…
Co to jest choroba Dupuytrena?
Twardnienie skóry na dłoniowej powierzchni ręki, połączone z tworzeniem się blizny i zgrubienia najczęściej w okolicy IV i V palca…
Leczenie nietrzymania moczu metodą TVT
Nietrzymanie moczu jest schorzeniem, którego istotą jest niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, np. podczas wysiłku (wysiłkowe…
Czy usuwanie migdałków laserem jest bolesne?
Migdałki podniebienne (łac. tonsillae palatinae) są to skupiska tkanki limfoidalnej zlokalizowane w głębi gardzieli po obu jej stronach…
Nieoperacyjne leczenie stulejki
Stulejka to przypadłość występująca u chorych w różnym wieku, zarówno u chłopców jak i dorosłych mężczyzn. Według dostępnych danych…
Metody leczenia przepukliny rozworu przełykowego
Dla większości pacjentów przepuklina oznacza pojawiające się w czasie wysiłku fizycznego czy kaszlu uwypuklenie w obrębie powłok ciała.…
Prosaki okolic intymnych
Obecność wszelkich zmian w okolicach narządów płciowych budzi często uzasadniony niepokój. Wiele osób uważa, że wszelkiego typu nabyte…
Co to jest Disulfiram?
Uzależnienie od alkoholu należy do najczęstszych chorób kwalifikujących się do zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Bez wątpienia…
Przepuklina brzuszna u dziecka
Przepukliny u dzieci różnią się od tych, które są spotykane u osób dorosłych. Inny jest mechanizm ich powstawania, ale różnice dotyczą…
Angiografia TK - co to za badanie?
Angiografia TK zalecana jest pacjentom, u których w celu postawienia diagnozy nieodzowne jest precyzyjne zbadanie struktur naczyniowych.…
Rodzaje nowotworów powiek
Nowotwory powiek, choć występują stosunkowo rzadko, stanowią poważne zagrożenie – przy braku leczenia, w zaawansowanych postaciach…
Leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym stałym - jak to działa?
Dzięki aparatom ortodontycznym możemy uzyskać piękny uśmiech bez względu na wiek. Osoby cierpiące na wadę zgryzu mogą obecnie wybierać…
Rezonans magnetyczny – przebieg badania, zalety, wskazania i przeciwwskazania
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest w dzisiejszych czasach jedną z najdokładniejszych i najbardziej pomocnych metod diagnostycznych…
Czy operację stulejki można przeprowadzić w ramach NFZ?
Stulejka (łac. phimosis) jest jedną z najczęściej występujących patologii męskich narządów płciowych. Nieleczone schorzenie w znacznym…
Leczenie wad zgryzu
Posiadanie pięknych i równych zębów jest marzeniem wielu z nas, jednak niewłaściwy stan, kształt i wzrost zębów odpowiada za występowanie…
Licówki na zęby - rodzaje
Licówki zrewolucjonizowały stomatologię estetyczną, ponieważ umożliwiły na uzyskanie równych, białych zębów bez konieczności ich spiłowywania,…
Licówki stomatologiczne w systemie IPS e.max
Wygląd zębów ma wpływ na odbiór całej twarzy. Tak jak równe, białe zęby mogą ją rozświetlić i sprawić, że będzie oceniana jako ładniejsza,…
Jakie zmiany skórne można usunąć metodą krioterapii?
Jedną z aktualnie najczęściej stosowanych metod usuwania zmian skórnych jest krioterapia. Stanowi ona doskonałą alternatywę dla klasycznej…
Leczenie endodontyczne - przewodnik po kanałowym leczeniu zębów
Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne, należy stosować w przypadku, gdy dochodzi do poważnego zapalenia i zainfekowania w miazdze…
Proteza acronowa - nowość w protetyce stomatologicznej
Utrata zębów mlecznych raczej nie stanowi problemu - na ich miejsce wyrastają w końcu zęby stałe. Zdecydowanie gorzej mają pacjenci…
Silhouette-Soft - nowoczesny i niechirurgiczny lifitng twarzy
Każda kobieta pragnie jak najdłużej zachować młody wygląd, przede wszystkim – gładką i jędrną cerę. Nie każda jednak ma odwagę poddać…
Czy stulejkę można wyleczyć bez operacji?
Stulejka należy do chorób występujących u mężczyzn. Najczęściej diagnostyka i leczenie prowadzone są u dzieci, jednakże pojawić się…
Aparat lingwalny - dyskretne i efektywne leczenie ortodontyczne
Zdrowy i piękny uśmiech jest czymś, co dopełnia nasz wygląd zewnętrzny i sprawia, że czujemy się pewniej w otoczeniu innych osób. Niestety,…
Implant zęba - wszystko, co musisz wiedzieć
Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie.…
Zapalenie tkanek wokół implantu zębowego
Z niemal każdą procedurą medyczną wiąże się ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych. W przypadku implantów zębowych może być to zapalenie…
Metody usuwania tkanki tłuszczowej z brzucha - rodzaje zabiegów
W dzisiejszych czasach siedzący tryb pracy i życia sprzyja odkładaniu się nadmiernym kilogramom w różnych partiach naszego ciała. Powszechnie…
Operacja endoskopowa zatok FESS - na czym to polega?
Endoskopia znajduje zastosowanie zarówno w procedurach diagnostycznych, jak i leczniczych. Do tych drugich można zaliczyć endoskopowe…
Co to są grudki perliste i jak je leczyć?
Grudki perliste (ang.pearly penile papules, PPP) to niewielkie, okrągłe bądź wydłużone grudki o białocielistym zabarwieniu, które znajdują…
Rodzaje aparatów ortodontycznych - porównanie
Aparaty ortodontyczne to urządzenia o stosunkowo prostej budowie, których zadaniem jest poprawne ustawienie linii zębów oraz skuteczne…
Aparat samoligaturujący - czym się różni od zwykłego aparatu?
Stałe aparaty ortodontyczne pozwalają na uzyskanie optymalnego ustawienia zębów i odtworzenie prawidłowych warunków anatomicznych nawet…
Kiedy i jakie zmiany skórne należy usunąć chirurgicznie?
Znamiona posiada w zasadzie każdy człowiek: National Cancer Institute podaje, że dorosła osoba ma ich statystycznie od 10 do 40. Wymienione…
Konsultacja dermatologiczna - na czym polega i jaki ma przebieg?
Kurzajki, pieprzyki, wypadanie włosów, uporczywy świąd... Kiedy na skórze pojawiają się niepokojące zmiany, a domowe metody ich leczenia…
Antykoncepcja doustna obniża ryzyko raka jajnika
Onkologia jest dziedziną, w której pojawia się dużo niepokojących informacji, takich jak np. statystyki dotyczące wzrastającej liczby…
Obiecujące badania nad nową techniką operacji raka jajnika
Nowotwory jajnika leczy się głównie operacyjnie. Aby uzyskać wyleczenie, usunięta powinna być cała masa guza - zazwyczaj o zakresie…
Leczenie żylaków powrózka nasiennego
Pierwsze opisy żylaków powrózka nasiennego jako choroby siegają XVI wieku. Kiedy to największy chirurg okresu renesansu Ambroise Pare…
Instruktor Modelu Creightona - czym się zajmuje?
Model Creightona jest zarazem naturalną metodą antykoncepcji, jak i sposobem na zwiększenie swoich szans na poczęcie dziecka. Polega…
Na czym polega zapłodnienie metodą IMSI
Zapłodnienie metodą IMSI jest jednym z rodzajów zapłodnienia pozaustrojowego. Ta nowoczesna metoda, poza standardowymi procedurami…
Niepłodność - aspekt psychologiczny
Dla wielu osób wydanie na świat potomstwa stanowi nieodzowny punkt spełnionego życia. Bycie rodzicem wydaje się czymś naturalnym i…
Nieoperacyjne leczenie mięśniaków macicy - kiedy można je zastosować
Mięśniaki macicy można leczyć zarówno klasycznymi technikami operacyjnymi, jak i coraz szerzej dostępnymi metodami małoinwazyjnymi.…
Operacyjne i nieoperacyjne leczenie mięśniaków macicy
Jednym z elementów strukturalnych macicy są komórki mięśniowe. Ich obecność pozwala m.in. na zmianę wymiaru macicy w czasie ciąży,…
Mięśniaki macicy i nieinwazyjne metody ich leczenia
Mięśniaki stanowią łagodne rozrosty nowotworowe, które rozwijają się z komórek mięśniowych macicy. Zmiany te są stosunkowo częste -…
Zastosowanie octanu uliprystalu w leczeniu mięśniaków macicy
Mięśniaki macicy stanowią jedną z częstszych łagodnych zmian nowotworowych. Rozpowszechnienie schorzenia sprawia, że badacze poszukują…
Co to są i jak powstają kępki żółte?
Kępki żółte, nazywane żółtakami (łac. Xanthelasma, Xanthoma), są żółtawymi lub brązowymi zmianami skórnymi, które najczęściej lokalizują…
Znaczenie badania nasienia w leczeniu niepłodności męskiej
Kłopoty z uzyskaniem potomstwa mają niekiedy swoje źródło w nieprawidłowym funkcjonowaniu męskiej płodności. Szacuje się, że za ok…
Na czym polega sztuczne zapłodnienie metodą ICSI
In vitro w dosłownym tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza "w szkle" i odnosi się do procesów biologicznych mających miejsce poza…
Co to jest biopsja aspiracyjna endometrium?
Rak endometrium jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych kobiecych narządów płciowych. Jednym z pierwszych objawów może być…
Czy antykoncepcyjna wkładka hormonalna jest skuteczna?
Wkładka domaciczna, określana popularnie "spirala" jest środkiem antykoncepcyjnym, który zawiera aktywne składniki mające za zadanie…
W Krakowie przeprowadzono pierwszą w Polsce hysteropektopeksję metodą laparoskopową
Zaburzenia statyki narządów płciowych, czyli ich wypadanie, występują u około 15% kobiet. Jest to nieprzyjemne schorzenie, które objawia…
Plastyka pochwy i krocza - wskazania do zabiegu
Obniżenie ścian pochwy i krocza może wywoływać dyskomfort u kobiety oraz być źródłem kompleksów i złego samopoczucia w sytuacjach intymnych.…
Co to jest endoprotezoplastyka odwrócona stawu barkowego
Endoprotezoplastyka odwrócona stawu barkowego to zabieg operacyjny, polegający na wymianie tego stawu - najczęściej u pacjentów, u…