Stożek rotatorów zbudowany jest z mięśnia nadgrzbietowego, podgrzbietowego, podłopatkowego oraz obłego mniejszego. Występuje w stawie barkowym i jest odpowiedzialny za jego ruch. W przypadku jego urazów, zwyrodnień lub zerwania stożka rotatorów, konieczna jest operacja artroskopowa lub otwarta, gdyż pacjent z takim urazem nie może odwodzić barku i czuje ciągły ból. Rehabilitacja musi rozpocząć się od pierwszego dnia po operacji - najpierw jest to unieruchomienie barku w ortezie typu Gilchrist lub w poduszce odwodzącej. Następnie po 6-12 tygodniach pacjent zostanie poddany ćwiczeniom aktywnym i z obciążeniem. Najważniejszym celem takiej rehabilitacji jest uzyskanie pełnej kontroli mięśniowej oraz poprawa czucia głębokiego.
Gdzie w polskich ośrodkach rehabilitacyjnych można poddać się rehabilitacji barku po rekonstrukcji stożka rotatorów
Na zabiegi rehabilitacyjne po rekonstrukcji stożka rotatorów można udać się do Centrum Medycznego SIS, mieszczącego się w Szczecinie. Z zakresu takiej rehabilitacji wykonywane są tutaj ćwiczenia rehabilitacyjne, dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta ze względu na intensywność: ćwiczenia bierne i czynne, ćwiczenia mięśnia czworobocznego oraz ćwiczenia, poprawiające zakres ruchu w stawie łokciowym. Następnie wprowadzane są ćwiczenia czynnych zakresów ruchu, a na końcu realizowana jest faza wzmocnienia, czyli ćwiczenia z obciążeniem oraz ćwiczenia mięśnia dwugłowego ramienia i mięśnia podłopatkowego.
Rehabilitantem, zajmującym się na terenie Warszawy usprawnieniem stawu barkowego po operacji stożka rotatorów, jest mgr Artur Zemła, fizjoterapeuta, który umiejętności z przeprowadzania zabiegów rehabilitacyjnych nabywał w Ackermann Institute w Szwecji. Oprócz rehabilitacji pooperacyjnej nie tylko stawu barkowego, ale także innych części narządu ruchu, przeprowadza także rehabilitację pourazową oraz rehabilitację dysfunkcji przewlekłych narządu ruchu. Zajmuje się również terapią po urazach sportowych oraz terapią w stanach ostrych. Posiada liczne certyfikaty, potwierdzające jego umiejętności rehabilitacyjne, np. certyfikat "Metody neurofizjologiczne w rehabilitacji" (Warszawa, 2006 rok).
Rehabilitacja po rekonstrukcji stożka rotatorów oferowana jest także przez Centrum Artroskopii i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Stawów w Bełchatowie. W zależności od stopnia uszkodzenia rotatorów, fizjoterapeuta dostosowuje tutaj odpowiednią rehabilitację. Przy średnich i małych uszkodzeniach rozpoczyna się ją od ćwiczeń biernych zewnętrznej rotacji z kijem oraz zginania i prostowania łokcia.