Artroskopia stawu barkowego to minimalnie inwazyjna procedura, wykonywana z niewielkiego cięcia skórnego, która polega na endoskopii stawu ramienno-łopatkowego i przestrzeni podbarkowej. W trakcie zabiegu do stawu wprowadzany jest płyn, co ułatwia rozciągnięcie torebki stawu i wizualizację obszaru zabiegowego na monitorze. Zabieg należy do artroskopowych procedur naprawczych w rekonstrukcji obrąbka, przeniesienia ścięgna głowy bicepsa (mięsień dwugłowy), czy rekonstrukcji stożka rotatorów.
Staw barkowy – rekonstrukcja artroskopowa w Polsce
Uszkodzenia więzozrostu barkowo-obojczykowego, naprawa uszkodzeń obrąbka typu SLAP, a ponadto artroskopowe rekonstrukcje w niestabilnościach barku i rekonstrukcje ścięgien mięśni rotatorów to wskazania do rekonstrukcji stawu barkowego, którą przeprowadzają lekarze Ortodpedii CRH Żagiel Med w Lublinie. Zabieg pod kontrolą kamery wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym z koniecznością 1-2 dniowej hospitalizacji. Procedura wymaga wykonania diagnostycznego USG stawu lub badania MRI, a nierzadko pacjent otrzymuje skierowanie na RTG lub tomografię komputerową stawu.
Rekonstrukcja artroskopowa stawu barkowego w celu plastyki rozdartego obrąbka (rekonstrukcja obrąbka barku) oraz artroskopia barku to procedury, które w Poznaniu wykonuje zespół Rehasport Clinic. W pierwszym przypadku zabieg przeprowadzany jest w sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przyniosło efektu, a procedura obejmuje również rehabilitację rozpoczętą zaraz po operacji. Pozostałe zabiegi w obrębie barku to nieoperacyjne i operacyjne leczenie uszkodzeń pierścienia rotatorów, uszkodzeń obrąbka stawu ramiennego typu SLAP oraz niestabilności stawu ramiennego.
Leczenie urazów sportowych i ortopedia dziecięca to kompetencje dr n. med. Łukasza Paczesnego. Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu specjalizuje się w chirurgii małoinwazyjnej stawów oraz w leczeniu zmian przeciążeniowych i deformacji. Jako jeden z dwóch krajowych specjalistów ukończył kurs endoskopowego leczenia zespołów uciskowych nerwów kończyny górnej (Groningen, Holandia 2010), będąc w Toruniu prekursorem m.in. artroskopii barku, artroskopii biodra czy endoskopii nerwów. Umiejętności lekarza potwierdza również udział w szkoleniu artroskopowym w zakresie zaawansowanych rekonstrukcji barku (Rockford, USA 2011). W ramach swojej praktyki wykonuje również diagnostykę USG stawów, ścięgien i mięśni.