Leczenie rekonstrukcyjne piersi może polegać na jednej lub kilku operacjach realizowanych na przestrzeni kilku miesięcy, a nawet roku, a dobór metody powinien być indywidualny. W pierwszym przypadku procedura polega na zastosowaniu implantu bądź – jeśli skóra wymaga wcześniejszego przygotowania (rozciągnięcia) – ekspandera. Jest to silikonowy woreczek, rodzaj balona w kształcie przyszłej piersi, który po wygojeniu stopniowo dopełnia się roztworem soli fizjologicznej do uzyskania pożądanych rozmiarów.
Rekonstrukcja piersi metodą rozciągacza tkankowego
Rekonstrukcja piersi z zastosowaniem lipofillingu i certyfikowanego systemu Brava – Brava AFT™ przed i po transplantacji tłuszczu to procedura, jaką wykonuje dr n. med. Artur Śliwiński, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej, specjalista chirurgii ogólnej w Art Medical Center AMC w Szczecinie. Jest to alternatywa dla tych pań, które obawiają się implantów tym bardziej, że procedura realizowana jest także w ramach korekcji i augmentacji piersi. W przypadku mastektomii, Brava AFT™ stanowi naturalne rozwiązanie dla częściowo lub całkowicie odjętej piersi, pozwalając na jej odzyskanie po kilku zabiegach.
Rekonstrukcja piersi autogennym przeszczepem tkanki tłuszczowej wspomaganym ekspansją tkankową systemem Brava to również oferta Kliniki Kolasiński, zlokalizowanej pod Poznaniem, w Swarzędzu - Nowej Wsi. Procedura polega na rozprężeniu skóry piersi przy pomocy aparatu Brava, który pacjentka stosuje w ciągu 1 miesiąca przed zabiegiem transplantacji. Następnie pobraną wcześniej tkankę przeszczepia się w mięsień piersiowy większy i w tkankę podskórną rekonstruowanej piersi. Po zabiegu aparat Brava stosuje się przez kolejne dwa tygodnie.
Podobną procedurę zrealizujemy w Centrum Chirurgicznym – Chirurgia Plastyczna Bieńkowski w Bydgoszczy, które także korzysta z ekspandera Brava w zabiegu rekonstrukcji piersi. Zaletą tej metody, jak sugerują specjaliści, jest jej korzystny wpływ na wygląd i strukturę blizn pooperacyjnych u pacjentek po mastektomii. Ponadto, jak wykazały badania, połączenie lipomodelingu piersi z systemem Brava sprawia, że podczas transplantacji przeżywa około 82% komórek tłuszczowych – o 30% więcej niż bez użycia eksapndera. Tu również zabieg stanowi alternatywę augmentacji piersi.
Zdaniem wielu specjalistów nie ma obecnie naukowych podstaw do twierdzenia, że transplantacja tłuszczu stwarza jakiekolwiek ryzyko rozwoju raka piersi. Mastektomia, wrodzone wady czy zbyt małe piersi są wskazaniem do zastosowania tej naturalnej i bezpiecznej metody, również z ekspanderem – Brava AFT™. Jest to doskonała alternatywa dla silikonowych protez i oferta kolejnej w kraju placówki – Specjalistycznego Gabinetu Chirurgii Plastycznej Medic-Beauty we Wrocławiu. System posiada unijny certyfikat CE i należy do zabiegów chirurgii plastycznej, jakie wykonuje dr n. med. Marek Węgrzyn.
W Warszawie, na taki zabieg możemy zdecydować się w Gabinecie Chirurgii Plastycznej dr n. med. Tadeusza St. Witwickiego, specjalisty z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Dzięki kilku zabiegom przeszczepu tkanki tłuszczowej z użyciem urządzenia Brava, panie po amputacji piersi z powodu raka lub z niedorozwojem piersi mogą odzyskać naturalny jej kształt i równocześnie wymodelować wskazany obszar sylwetki. W przypadku rekonstrukcji jednej piersi, co podkreśla specjalista, może być konieczność wymodelowania drugiej.
Zewnętrzny ekspander przypominający biustonosz, składający się z pary półsztywnych miseczek, w połączeniu z lipotransferem stosuje również w swoim Ośrodku Chirurgii Plastycznej, lek. med. Maciej Kuczyński, specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej. Wytwarzanie podciśnienia w miseczkach urządzenia powoduje delikatne zasysanie piersi i rozciągnięcie ich tkanki, a tym samym wygenerowanie przestrzeni na podanie w dalszym etapie pobranego tłuszczu. Inną metodą rekonstrukcji oferowaną w Ośrodku jest metoda TRAM z przeniesieniem tkanek z powłok brzucha.