Rekonstrukcja piersi po usunięciu tkanki piersi z powodu obecności zmian rozrostowych, rakowych lub przedrakowych (mastektomia) jest uznaną na świecie metodą stosowaną po amputacji. W Polsce popularną techniką z zastosowaniem własnej tkanki tłuszczowej jest rekonstrukcja piersi z użyciem ekspandera tkankowego, który przygotowuje obszar do wypełnienia materiałem biologicznym, zapewniając trwały efekt naturalnych piersi. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ i dostępny jest wyłącznie w ofercie prywatnej.
Chirurgia onkologiczna – nowe piersi dzięki transplantacji tłuszczu
Odtwórcze zabiegi rekonstrukcji piersi wykonywane po mastektomii oraz jednoczasowe – przeprowadzane równolegle, podczas usunięcia części piersi należą do oferty Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Centrum Medycznego Nord Medica w Piasecznie. Procedury realizowane są zarówno z użyciem tkanek pacjentki, jak i ekspandera tkankowego. Metoda jest tu również stosowana w zakresie Chirurgii Plastycznej, w celu wyrównania piersi, zmiany kształtu (np. w przypadku słabo rozwiniętych piersi) czy jego przywrócenie po przebytej ciąży.
Zewnętrzny ekspander, czyli urządzenie Brava stanowiące system naciągający skórę przed zabiegiem rekonstrukcji piersi z użyciem własnej tkanki tłuszczowej, w swojej praktyce stosuje również Centrum Chirurgiczne – Chirurgia Plastyczna Bieńkowski w Bydgoszczy. Stopniowo rozciągana skóra pod wpływem podciśnienia, w ciągu kilku tygodni pozwala na wstrzyknięcie tłuszczu w blizny po mastektomii, a metoda, jak sugerują specjaliści, zapewnia większą trwałość komórek tłuszczowych (nawet do 82%). Procedura, oprócz rekonstrukcji stosowana jest tu także do powiększania piersi.