Mastektomia z rekonstrukcją czy bez?
Mastektomia to amputacja piersi. Wyróżniamy kilka rodzajów takiej operacji, przy czym ten właściwy dla danej pacjentki dobiera się w zależności od wielkości i lokalizacji guza. Wpływ na wybór techniki zabiegowej ma również to, czy kobieta zamierza poddać się operacji rekonstrukcyjnej.
Pierś zrekonstruowana z użyciem implantu mało różni się wyglądem od prawdziwej, ale jest trochę inna w dotyku i nie ma w niej naturalnego czucia. Pierś odbudowana tylko z tkanek własnych pacjentki jest ciepła, a w dotyku taka sama jak naturalna. Podobnie też do niej opada.
Pierś da się odbudować już w trakcie operacji jej usunięcia. Dla lekarza jest to nawet łatwiejsze, niż przy później przeprowadzanych zabiegach, bo tkanki otaczające miejsce po odjętej piersi jeszcze się nie zabliźniły. Również kobieta łatwiej znosi mastektomię, gdy od razu dostaje nowy biust.
Ale łączoną operację robi się tylko w pewnych okolicznościach. Jedną z nich jest stopień zaawansowania raka u pacjentki. Drugą – plany jej dalszego leczenia. Jeśli uwzględniają one naświetlania, rekonstrukcję trzeba będzie odłożyć na co najmniej sześć miesięcy od zakończenia radioterapii.
Pod wpływem napromieniowania mięśnie na klatce piersiowej ulegają zwłóknieniu, a tym samym słabną. Nie można więc pod nimi umieścić implantu, a one same nie dadzą rady go utrzymać. Do tego skóra staje się cienka i mało podatna na rozciąganie; może być pod nią za mało miejsca dla protezy.
Biorąc to wszystko pod uwagę, podejmuje się decyzję, kiedy rekonstrukcja po mastektomii.
Odbudowa piersi to w rzeczywistości nie jeden, lecz cały cykl zabiegów. Każdy z nich stanowi pewien etap leczenia. Dzięki temu procesowi kobieta nie musi używać biustonosza z protezą i unika bólu kręgosłupa bardziej obciążonego z jednej strony. Dla wielu pacjentek jest to też kwestia odzyskania poczucia własnej wartości.
Rekonstrukcja piersi
Jeśli zabieg jednoczesny nie wchodzi w grę, pozostaje tzw. rekonstrukcja odroczona. Można ją przeprowadzić u wszystkich pacjentek po mastektomii. Jedyne przeciwwskazania dotyczą znieczulenia ogólnego, bo w takim wykonuje się te operacje.
Zwykle do wyboru są tu trzy metody.
Metoda I – z mięśniem
Zakłada wykorzystanie mięśnia ciągnącego się wzdłuż grzbietu od łopatki aż do miednicy. Można go pobrać bez ryzyka zniekształcenia sylwetki, a na plecach zostaje mniej więcej 12-centymetrowa blizna.
Uzyskane w ten sposób tkanki wszywa się w ranę pooperacyjną na piersi, a potem mocuje pod nimi protezę. Na koniec odtworzone zostają brodawka sutkowa i jej otoczka. Nie robi się tego naraz, lecz etapami, co kilka miesięcy.
Metoda II – z ekspanderem
Polega na użyciu pobranych z brzucha części mięśnia prostego z tkanką tłuszczową i fragmentem skóry. To z nich formuje się pierś. Protez już się wtedy nie wszczepia. Natomiast stosowany jest ekspander – o ile pacjentka nie miała naświetleń. Trzeba go zastosować, gdy amputowano jej prawie całą pierś, albo gdy ta druga jest bardzo duża.
Ekspander to rozprężacz tkankowy, rodzaj balonika ze specjalnym portem wychodzącym na powierzchnię skóry. Wszczepia się go pod mięsień pokrywający klatkę piersiową. Na początku balon jest pusty. Po około dwóch tygodniach – jeśli nie doszło nigdzie do zakażenia, a rany pooperacyjne wstępnie się zagoiły – zaczyna się wypełnianie ekspandera.
Co tydzień, dwa przez port wstrzykuje się do niego coraz większe ilości soli fizjologicznej. Balon się powiększa i powoli rozciąga ciało. Pod skórą tworzy się nisza dla implantu. Po trzech, czterech miesiącach tkanki się stabilizują. Wtedy usuwa się i port i cały ekspander, zastępując go silikonową endoprotezą.
Można też od początku zastosować implant z funkcją ekspandera. Uzupełnia się go płynem do wybranego rozmiaru, a potem zostawia w ciele, usuwając tylko port.
Metoda III – po radioterapii
Sposób opisany powyżej ma wady: pobranie mięśnia z brzucha deformuje go, doprowadza też do przepuklin. Dlatego coraz częściej wybiera się nowocześniejsze rozwiązanie, szczególnie polecane kobietom po radioterapii. Najpierw wycina się z podbrzusza płat skóry z tkanką podskórną i naczyniami krwionośnymi, nie ruszając mięśni. Następnie, naczynia zszywa się z tymi na klatce piersiowej, a z płata formuje się nową pierś. Utworzona z własnych tkanek, ma naturalną temperaturę i konsystencję. Nawet opada w naturalny sposób, dzięki czemu łatwiej tu o symetrię względem drugiej piersi. Do tego wycięcie tkanek z brzucha wyszczupla sylwetkę.
Metoda IV – z tłuszczem
Przy plastyce piersi po mastektomii da się również wykorzystać metodę z użyciem tłuszczu pobranego od pacjentki. Wstrzykuje się go do pozostałości po odjętej piersi, odtwarzając ją. W ten sam sposób można wyrównywać biust asymetryczny. Żeby dokonać rekonstrukcji tą metodą, trzeba kilku, np. pięciu zabiegów.
Gdy do rekonstrukcji zastosowany zostanie implant, odbudowana pierś nie będzie opadała. A to oznacza, że tę drugą trzeba do niej dostosować: podnieść, zaokrąglić itd. Zabieg nosi nazwę symetryzacji. Robi się go jednocześnie z operacją rekonstrukcyjną, albo kilka miesięcy po początkowym etapie cyklu odbudowywania.
Przygotowania do operacji rekonstrukcji piersi
Niezależnie od tego, która z metod zostanie wybrana, przygotowania do operacji wyglądają podobnie. Lekarz zleca diagnostykę laboratoryjną krwi: morfologia, oznaczenie grupy krwi, poziomu kreatyniny, elektrolitów, cukru i białka, badanie krzepliwości. W razie konieczności robi się też USG piersi lub mammografię, EKG, a czasem także rentgen płuc.
Przez trzy tygodnie przed zabiegiem i tyle samo czasu po nim nie wolno palić. Nikotyna źle wpływa na gojenie ran.
Zalecenia pooperacyjne
Po zabiegu trzeba ograniczyć poruszanie ręką po zoperowanej stronie ciała, a także wysiłek fizyczny w ogóle. Przez pierwszych kilka miesięcy nosi się też specjalny biustonosz (do kupienia w sklepach dla chorych). Zwykłą bieliznę, ale taką profesjonalnie dobraną przez brafitterkę, można zakładać po zagojeniu się ran. To także moment powrotu do normalnego życia, łącznie z uprawianiem sportów. Trzeba tylko pamiętać, że pierś z implantem wewnątrz wymaga ochrony przed urazami.
Możliwe powikłania po zabiegu to:
- wytworzenie się wokół protezy torebki łącznotkankowej,
- przemieszczenie lub pęknięcie implantu,
- wyciek silikonu.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o rekonstrukcję piersi
Jaki jest koszt rekonstrukcji piersi?
Cena rekonstrukcji piersi jest uzależniona od rozmaitych czynników, przede wszystkim zaś od zakresu zabiegu i wybranej techniki operacyjnej. Za rekonstrukcję piersi ekspanderem trzeba zapłacić od 6 do nawet 16 tys. zł. Rekonstrukcja piersi płatem z brzucha (mięsień, tkanka tłuszczowa, skóra) jest jeszcze droższa i wiąże się z wydatkiem rzędu 13,5-25 tys. zł.
Czy w trakcie mastektomii chirurg może przygotować pacjentkę do rekonstrukcji piersi?
Jak najbardziej. Jeśli planowana jest odroczona rekonstrukcja piersi, chirurg wykonujący mastektomię prowadzi cięcia w odpowiedni sposób - taki, który umożliwi późniejszy zabieg rekonstrukcyjny.
Czy rekonstrukcja piersi jest refundowana przez NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zabiegi rekonstrukcji piersi u kobiet z rozpoznaniem raka piersi. W przypadku mastektomii profilaktycznej, operacja ta nie jest refundowana.
Jakie czynniki bierze się pod uwagę podczas decydowania o charakterze mastektomii?
Kluczowy jest tutaj obraz kliniczny, przy czym decyzja o leczeniu oszczędzającym powinna być podjęta wspólnie z chorą. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu. Zaliczamy do nich m.in. wieloośrodkowość zmian nowotworowych, dużego guza w małej piersi oraz obecność przeciwwskazań do radioterapii.
Czy NFZ refunduje każdą metodę rekonstrukcji piersi?
Niestety nie. Aktualnie NFZ refunduje implanty do rekonstrukcji, a siatki nie są refundowane.
Rekonstrukcja piersi przed i po - zdjęcia
Chcesz zobaczyć efekty rekonstrukcji piersi? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentek przed i po procedurze.
Umów wizytę!
Jeśli Ty także planujesz rekonstrukcję piersi, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę zabiegów spośród 17 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.
Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)
Źródła:
- E. Galicka, "Rekonstrukcja piersi", Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa, 2017, ISBN 978-83-200-5383-8
- E. Galicka, "Anatomia i morfologia gruczołu piersiowego", Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa, 2017
- J. Jankau, M. Trus-Urbańska, A. Renkielska, "Zmiana jakości życia po zabiegu rekonstrukcji piersi" (journals.viamedica.pl), Forum Medycyny Rodzinnej, 2011
4.3/5 (opinie 35)