Celem rekonstrukcji piersi nie jest wyłącznie odtworzenie samej piersi, ale także uzyskanie symetrii w stosunku do piersi nieusuniętej, co może wiązać się z koniecznością dodatkowego zabiegu. Rekonstrukcja piersi może być jednoczasowa – wykonana wraz z zabiegiem amputacji lub opóźniona trwaniem leczenia onkologicznego, w związku z czym, procedura odtworzenia może nastąpić dopiero po zakończeniu terapii. Najpopularniejsze metody rekonstrukcji to zabieg z użyciem ekspandera i implantów oraz przeszczep tkanki tłuszczowej.
Kobiecość po mastektomii – rekonstrukcja piersi
Rekonstrukcja piersi po zabiegach ich usunięcia z powodu nowotworów jest jednym ze wskazań do zabiegu powiększania biustu implantami, jaki w zakresie Chirurgii piersi świadczy w swojej praktyce lek. med. Mikołaj Kubasik, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Rekonstrukcja piersi po leczeniu raka piersi jest przeprowadzana łącznie z zabiegiem mastektomii lub po wykonanym zabiegu usunięcia piersi, najczęściej w ciągu 6 miesięcy po amputacji. W obydwu przypadkach stosowane są standardowe implanty: okrągłe oraz anatomiczne.
Chirurgia rekonstrukcyjna piersi należy do oferty Kliniki Promienista, gdzie lekarze realizują rekonstrukcje jednoczasowe i opóźnione. Jak tłumaczą, odtworzenie piersi zazwyczaj jest przeprowadzane etapami, szczególnie wtedy, gdy zrekonstruowana ma zostać brodawka sutkowa lub gdy kształt i wielkość odtworzonej piersi mają być dopasowane do piersi zdrowej. Przeprowadzane w Klinice zabiegi, wykonywane są w znieczuleniu ogólnym z wykorzystaniem tkanek własnych, przy użyciu implantu (endoproteza), który wszczepia się pod skórę lub pod mięsień piersiowy, bądź korzystając z obydwu opcji jednocześnie.
Odbudową kształtu piersi, rekonstrukcją brodawki i otoczki zajmują się również chirurdzy kliniki – Gromadziński Zespół Medyczny. Metody tu stosowane wykorzystują implanty, pod które skóra jest odpowiednio przygotowywana za pomocą ekspandera. Istnieje również możliwość połączenia protezy i ekspandera – proteza silikonowa zawierająca woreczek, który pozostaje na stałe, może być dopełniana solą fizjologiczną. Dopiero po wszczepieniu implantów przystępuje się do rekonstrukcji brodawki kształtowanej z płatów skórnych, a cała procedura wymaga 3-4 zabiegów realizowanych w okresie do 6 miesięcy.