Po mastektomii wiele kobiet czuje się mało kobieco. Utracona pierś obniża ich samopoczucie i wpływa na niską samoocenę. Dlatego tak ważne są operacje odtwarzające piersi, którym pacjentka może się poddać u warszawskich chirurgów plastyków. Nieodłącznym elementem rekonstrukcji piersi jest także odtworzenie kompleksu brodawka-otoczka, a niekiedy korekcja plastyczna drugiej piersi.
Zrekonstruować pierś
Klinika Chirurgii Plastycznej dr Sankowski oferuje wśród różnych zabiegów z chirurgii plastycznej również operacje odtwarzające pierś po mastektomii. Lekarz wykonuje takie operacje jednoczasowe (jednocześnie z zabiegiem amputacji) oraz opóźnione (kilka miesięcy po amputacji). Pacjentka może także wybrać rodzaj rekonstrukcji: przy wykorzystaniu ekspandera lub tkanek autologicznych. Lekarzem zajmującym się pacjentkami jest dr n. med. Andrzej Sankowski, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1972 i II stopnia od 1976 roku) oraz chirurgii plastycznej (II stopnia od 1979 roku), który doświadczenie z tej drugiej dziedziny zdobywał m.in. na Oddziale Chirurgii Plastycznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Warszawie.
W Szpitalu Centrum Medycznego Damiana na Oddziale Diagnostyczno-Zabiegowym wykonywane są m.in. zabiegi operacyjne z zakresu chirurgii plastycznej. Wśród nich można wymienić rekonstrukcje piersi wykonywane tutaj z powodu amputacji lub przy wadach rozwojowych. Ponadto można się poddać tutaj także zabiegowi symetryzacji, czyli korekcji drugiej piersi po rekonstrukcji. Do kadry medycznej należy prof. nadzw. dr hab. n. med. Józef Jethon, specjalista chirurgii (I stopnia od 1971 roku) oraz chirurgii plastycznej (II stopnia od 1974 roku), który przez wiele lat (1997-2012) zdobywał doświadczenie zawodowe w Klinice Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej CMKP im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
Centralny Szpital Kliniczny MON posiada Oddział Kliniczny Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Leczenia Oparzeń, na którym kobieta po amputacji piersi może poddać się operacji rekonstruującej biust. Ponadto przeprowadzane są tutaj inne operacje rekonstrukcyjne a także leczenie zniekształceń pourazowych, pochorobowych i pooperacyjnych ciała czy zabiegi lipoplastyki. Jednym ze specjalistów jest dr n. med. Wojciech Witkowski, chirurg ogólny i chirurg plastyk, który specjalistą z tej pierwszej dziedziny I stopnia został w roku 1978, natomiast tytuł specjalisty II stopnia z chirurgii plastycznej uzyskał w 1984 roku. Pełni funkcję konsultanta Wojskowej Służby Zdrowia w dziedzinie chirurgii plastycznej.
Na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny z zakresu chirurgii piersi przeprowadzane są jednoczasowe operacje amputacji i rekonstrukcji piersi. Ponadto lekarze wykonują tutaj także zabiegi chirurgiczne odtwarzające biust po przebytych wcześniej mastektomiach a także rekonstrukcje kompleksu brodawkowo-otoczkowego i operacje oszczędzające piersi. Pacjentki operuje m.in. dr hab. n. med. Jakub Radziszewski, specjalista chirurgii ogólnej I stopnia od 1988 roku oraz chirurgii onkologicznej II stopnia od 1994 roku, który dodatkowe umiejętności w swoich dziedzinach medycyny zdobywał za granicą na szkoleniach i stażach w USA, Japonii czy Niemczech.
Na zabieg chirurgiczny rekonstruujący amputowaną pierś można udać się także do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego. Takie zabiegi wykonywane są na Oddziale Klinicznym Chirurgii Plastycznej za pomocą metody Brava Aft, czyli przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej pacjentki z wykorzystaniem systemu Brava. Specjalistą z zakresu operacji odtwórczych jest dr hab. n. med. Bartłomiej Noszczyk, chirurg ogólny (I stopnia od 1992 roku) oraz chirurg plastyk (II stopnia od 1996 roku), który swoje doświadczenie medyczne zdobywał, będąc kierownikiem Kliniki Chirurgii Plastycznej, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW mieści się Oddział Chirurgii Plastycznej, gdzie lekarze wykonują zabiegi rekonstrukcyjne po urazach, leczeniu operacyjnym czy chorobach (np. nowotwory) nie tylko piersi ale także głowy, ręki i innych części ciała. Jednym z lekarzy jest dr n. med. Elżbieta Radzikowska, specjalista chirurgii plastycznej (od 2012 roku) i ogólnej (I stopnia od 2000 roku).