Przywrócenie drożności nasieniowodów, czyli rewazektomia, jest zabiegiem mikrochirurgicznym, w znieczuleniu ogólnym, z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego. Skuteczność zabiegu, a więc szanse na poczęcie dziecka po wazektomii, wahają się od 30-65% i zależą od jakości spermy oraz od czasu przeprowadzonego zabiegu.
Vasovasostomy – odwrócenie wazektomii
Zabieg zespolenia kikutów przeciętego nasieniowodu lub zespolenie brzusznego końca nasieniowodu z najądrzem w celu odtwarzania ciągłości dróg wyprowadzających nasienie, wykonuje chirurg, dr n. med. Jacek Politański. Metoda zależy od tego, w jaki sposób wykonano wcześniej wazektomię – z dostępu mosznowego, który jest mniej inwazyjny czy z dostępu przezpachwinowego. Mikrochirurgiczny zabieg rewazektomii wykonywany w gabinecie w Krakowie lub w Wieliczce, w znieczuleniu ogólnym, wymaga odpowiedniego przygotowania. Okolica przeznaczona do operacji powinna być wygolona w dniu zabiegu, a ponadto nie zaleca się jeść i pić, co najmniej 4 godziny przed operacją. Poza chirurgią urologiczną, gabinet oferuje kompleksowe usługi w zakresie chirurgii dermatologiczej, naczyniowej i ogólnej, a oferta uwzględnia również wizyty domowe.
Leczeniem niepłodności męskiej – zachowawczo i operacyjnie – oraz mikroskopowym zespoleniem najądrzowo – nasieniowodowym i odwróceniem wazektomii, zajmuje się adiunkt w Katedrze i Klinice Urologii Ogólnej Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista urolog, dr hab. n. med. Piotr Dobroński. Praktykę w urologii klinicznej rozpoczął w połowie lat 90. XX w., będąc najpierw wieloletnim asystentem i adiunktem Kliniki Urologii Akademii Medycznej w Warszawie, a następnie ordynatorem jej oddziału. Członek Komitetu Naukowego Europejskiego Towarzystwa Urologicznego w latach 2000 – 2008, obecnie współpracuje z warszawską Grupą Medyczną MD Clinic. W zakresie terapii niepłodności męskiej, leczy ponadto żylaki powrózka nasiennego metodą otwartą, mikrochirurgiczną i laparoskopową oraz azoospermię obturacyjną metodą TURED. Wykonuje również operacje plastyczne prącia, moszny i jąder.
Jak twierdzi lek. med. Jan Karol Wolski, do warszawskiej kliniki Novum coraz częściej zgłaszają się mężczyźni, którzy po wazektomii, na powrót chcą być płodni. Jest to bardzo skomplikowany zabieg zespolenia mikrochirurgicznego, po którym płodność może wrócić po roku. Czasem trzeba podawać pacjentowi sterydy, aby zdemobilizować przeciwciała. Jednak skuteczność rewazektomii w zależności od wykonujących ją ośrodków waha się od 40% do 70 % – tłumaczy dla „Służby Zdrowia” lek. med. Wolski. Specjalista urolog, FEBU specjalista chirurg i urolog dziecięcy oraz konsultant ds. andrologii, Wolski jest ponadto Ekspertem kampanii społecznej „Tata-najważniejsze słowo dla mężczyzny” i pracuje w zespole Przychodni Lekarskiej Novum. Ośrodek wyspecjalizował się w diagnostyce i leczeniu niepłodności żeńskiej, męskiej oraz partnerskiej, wykorzystując wszystkie dostępne techniki leczenia niepłodności.
Specjalista urolog FEBU, lek. med. Leszek Michalski to samodzielny pracownik filii Śląskiego Centrum Urologii Urovita w Zakopanem na stanowisku Zastępcy Ordynatora Oddziału Urologicznego oraz Honorowy Członek Nowojorskiej Sekcji Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego. Na stałe współpracuje z Alma-Medica w Zabierzowie, gdzie oprócz zabiegów urologicznych, zajmuje się diagnostyką i leczeniem męskiej bezpłodności, zaburzeń funkcji seksualnych oraz chorób prostaty. Lek. med. Michalski jest także Konsultantem medycznym specjalistycznego serwisu poświęconego rewazektomii, który jest platformą dla placówek partnerskich na terenie kraju, gdzie można wykonać zabieg wazektomii i jej odwróconie, w ujednoliconych standardach zabiegowych.