Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego możliwe jest dzięki wykorzystaniu silnego pola magnetycznego. Polega na tworzeniu wielopłaszczyznowych przekrojów określonych struktur ciała chorego. Rezonans magnetyczny barku wskazany jest m.in. w przypadku niestabilności stawu ramiennego, zmian zapalnych, uszkodzenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego oraz zmian nowotworowych. Wykonuje się go także w przypadku wystąpienia zmian pourazowych w okolicy ścięgien stożka rotatorów. Badanie rezonansowe wykorzystuje się w celu rozszerzenia diagnostyki RTG i USG. Środek kontrastowy stosowany jest w celu zwiększania jakości obrazu. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, trwa od 20 do 60 minut. Przeciwwskazaniem do RM jest wszczepiony rozrusznik serca, klaustrofobia oraz metalowe ciała obce w tkankach miękkich. Osoba poddawana badaniu powinna pozostawać w ubraniu, bez jakichkolwiek metalowych elementów.
Rezonans magnetyczny barku w Poznaniu – gdzie można wykonać badanie
Badanie barku rezonansem magnetycznym w swojej ofercie ma pracownia Diagnostic-Med w Poznaniu. Badanie przeprowadzane jest na nowoczesnym sprzęcie – Siemens Essenza o natężeniu pola magnetycznego 1,5 T, charakteryzującym się technologią Tim 4G (umożliwiającą skanowanie w bardzo dużym zakresie przy zachowaniu wysokiej rozdzielczości i dokładności obrazowania) oraz Dot (zapewniającą standaryzację badań dzięki wyświetlaniu poszczególnych wskazówek). W placówce wykonać można także RM łokcia, ramienia, przedramienia oraz nadgarstka.
Obrazowanie barku metodą rezonansu magnetycznego wykonać można także w Rehasport Clinic. Pracownia w klinice jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Placówka dysponuje urządzeniem MAGNETON Spectra o polu magnetycznym indukcyjności 3 Tesli (3T), co zapewnia wyższą precyzję obrazowania. Znajdujący się w placówce aparat do RM jest również, jako jeden z niewielu w kraju, przygotowany do badań funkcjonalnych. W przypadku konieczności podania kontrastu wykorzystywany jest środek GADOVIST.
W swojej ofercie rezonans magnetyczny barku ma także NZOS Szpital w Puszczykowie. Badanie wykonywane jest za pomocą aparatu firmy Siemens MAGNETON ESSENZA TIM+DOT (1,5 T) z nowoczesnym oprogramowaniem serii VD 14A z maksymalnym gradientem 52 mT/m oraz efektywnym slew rate 173 T/m/s. Technologia Tim gwarantuje możliwość przebadania całego ciała bez konieczności zmiany pozycji pacjenta oraz zmiany cewek. Urządzenie zapewnia także możliwość badań funkcjonalnych mózgu oraz badań spektroskopowych.