Rezonans magnetyczny gardła należy do diagnostyki chorób gardła i jest badaniem niezbędnym obok rentgenodiagnostyki, ultrasonografii czy tomografii komputerowej. RM gardła pozwala na dokładną ocenę tkanek miękkich gardła (np. w odróżnieniu guza od zdrowych tkanek). Wykonuje się je głównie w szczególnych sytuacjach schorzeń gardła, np. przy raku gardła i krtani lub zmianach zapalnych tych narządów. Wskazaniem do badania gardła rezonansem magnetycznym może być także ból gardła, uczucie ciała obcego w gardle, chrypka, a także powiększone węzły chłonne szyjne, jednostronna niedrożność nosa czy zaburzenia w połykaniu i artykulacji.
Rezonans magnetyczny gardła w ofercie polskich pracowni RM
Rezonans magnetyczny gardła oferuje Pracowania Rezonansu Magentycznego Lux Med Diagnostyka, mieszcząca się w Łodzi. Placówka ta wykonuje badania nowoczesnym sprzętem Philips Achieva 1,5T oraz GE 1,5T. Oprócz obrazowania RM gardła, pacjent może poddać się tutaj badaniu MRI krtani, węzłów chłonnych szyi oraz ślinianek. Ponadto, z zakresu badań w obrębie głowy, można tu poddać się także obrazowaniu ośrodkowego układu nerwowego: mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych oraz przysadki mózgowej.
Lekarzem, wykonującym obrazowanie gardła metodą rezonansu magnetycznego, jest dr n. med. Katarzyna Piasecka, radiodiagnosta (specjalizacja I stopnia w 1989 i II stopnia w 1994 roku), która przyjmuje swoich pacjentów na terenie Rzeszowa. Swoje doświadczenie z przeprowadzania badań rezonansem magnetycznym zdobywała w Pracowni Rezonansu Magnetycznego i Tomografii Komputerowej w Podkarpackim Centrum Diagnostyki Radiologicznej Galeria Center Park Plac Wolności. Z zakresu badań twarzoczaszki wykonuje także RM oczodołów, RM zatok oraz RM krtani. Posługuje się nowoczesnym rezonansem magnetycznym Excelart Vantage firmy Toshiba o polu 2.7 tesli.
Na badanie MRI gardła można udać się także do Pracowni Rezonansu Magnetycznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Pracownia ta wyposażona jest w nowoczesne urządzenie - rezonans magnetyczny HDxt Optima 1.5 T (produkcji GE Healthcare), pracujący w wysokiej rozdzielczości. MR szyi może być tutaj wykonane ze środkiem kontrastowym lub bez niego i obejmuje, oprócz gardła, również krtań i nosogardziel. Ponadto pacjent może poddać się tutaj MR mózgowia, MR oczodołów, MR zatok bocznych nosa oraz MR twarzoczaszki czy przysadki mózgowej.