Rezonans magnetyczny jest badaniem, które jest stosowane głównie do obrazowania struktur głowy, mózgu, stawów oraz rdzenia kręgowego. Metoda ta jest uznawana za metodę bezpieczną, ponieważ nie wymaga stosowania szkodliwego promieniowania jonizującego. Badanie jest bezbolesne i może być przeprowadzane u osób w każdym wieku.
Kilka miejsc, w których wykonasz rezonans magnetyczny głowy i mózgu:
W Łodzi badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w przychodni Salve Medica. Obrazy uzyskane podczas badania opisuje dr n. med. Krzysztof Zaleski. Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, Doświadczenie zdobywał pracując w Instytucie Neurologii w Pracowni Badań Rezonansu Magnetycznego nad Stwardnieniem Rozsianym, Oddziale Położniczo- Ginekologicznym oraz w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Instytutu Radiologii Akademii Medycznej, gdzie miał kontakt z pacjentami onkologicznymi. Jego praca doktorska nosiła tytuł "Ultrasonograficzne Różnicowanie guzków złośliwych i łagodnych w tarczycy". Jest autorem lub współautorem licznych prac naukowych, m.in. "Rozległy guz mostu przebiegający z późnymi objawami klinicznymi- opis przypadku", prowadził badania na temat diagnostyki, przebiegu i leczenia stwardnienia rozsianego.
Centrum Rezonansu Magnetycznego Rex Medica w Warszawie to miejsce, w którym opis badania rezonansem magnetycznym może opisać prof. dr hab. n. med. Romana Bogusławska- Walecka. Specjalista w zakresie radiodiagnostyki, tytuł doktora nauk medycznych obroniła dzięki pracy "Radiologiczno- kliniczna ocena późnych następstw urazów czaszkowo-mózgowych", a jej rozprawa habilitacyjna nosiła tytuł "Badanie zatok przynosowych metodą tomografii komputerowej wysokiej rozdzielczości dla celów chirurgii endoskopowej nosa i zatok". Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Zakładzie Radiologii Szpitala Czerniakowskiego, Zakładzie Neuroradiologii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, Zakładzie Radiologii Lekarskiej Wojskowego Instytutu Medycznego oraz w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Centrum Medycznego Enel-Med, który znajduje się na terenie Szpitala Bielańskiego. Prof. Bogusławska- Walecka jest autorem wielu publikacji, wygłosiła również wiele prac podczas sympozjów naukowych. W 2001r została wyróżniona przez Zarząd Główny Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego za zasługi dla rozwoju radiologii polskiej.
Badanie głowy przy pomocy rezonansu magnetycznego można wykonać w Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu. Oceną uzyskanych podczas badania skanów, zajmuje się specjalista radiologii i medycyny obrazowej, lek. med. Jacek Kocur. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Poznaniu, doświadczenie w radiologii zdobywał pracując w Zakładzie Radiologii w Puszczykowie oraz w Zakładzie Radiologii Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Uczestniczy w międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych, m.in. w Instituto Nazionale dei Tumori w Mediolanie oraz w Barcelona Clinic Liver Cancer w Barcelonie. W centrum jego zawodowych zainteresowań znajduje się diagnostyka obrazowa głowy, szyi, mózgowia, obrazowanie płuc, gruczołów piersiowych i przewodu pokarmowego. Jest członkiem Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego oraz European Society of Radiology.
W Szpitalu św. Łukasza w Bielsku- Białej można wykonać badanie rezonansem magnetycznym, a jego wynik oceni dr n. med. Piotr Zdunek. Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie, posiada tytuł specjalisty w zakresie radiodiagnostyki. Jego praca doktorancka nosiła tytuł "Znaczenie TK kolonografii w diagnostyce oraz ocenie stopnia zaawansowania raków esicy, okrężnicy i kątnicy". Prowadzi kursy dotyczące radiologii dla lekarzy. Swoją wiedzę nieustannie poszerza, poprzez uczestnictwo w międzynarodowych zjazdach i sympozjach. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Radiologicznego.