Diagnostyka obrazowa metodą rezonansu magnetycznego (MR) w przypadku jamy brzusznej jest wskazaniem do wykonania, gdy obraz tomografii komputerowej jest niejednoznaczny lub, gdy jej wykonanie jest niewskazane. Badanie to odgrywa szczególną rolę w diagnostyce schorzeń wątroby, nieinwazyjnego obrazowania dróg żółciowych i przewodu trzustkowego. Ponadto MR jamy brzusznej pozwala na analizę problemów z nerkami i pęcherzem, jak również diagnostykę nowotworów, zatorów i infekcji macicy oraz jajników u kobiet, u mężczyzn natomiast prostaty.
Diagnostyka obrazowa w Polsce – MR jamy brzusznej
Nowoczesną diagnostykę medyczną w Opolu oferuje NZOZ Zespół Specjalistyczny Diagnostyczno-Leczniczy Medrem-Poliklinik. Oprócz diagnostyki laboratoryjnej i patomorfologii, w zakresie usług znajduje się pełna lista badań radiologicznych, ultrasonograficznych oraz przepływów naczyniowych (USG Doppler). Ofertę stanowi także rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, w zakresie których wykonywana jest diagnostyka narządów jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej, jak również miednicy małej. Konsultacje specjalistyczne oraz diagnostyka medyczna zostały objęte certyfikatem ISO 9001-2008.
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnej w diagnostyce zmian rozsianych i ogniskowych w wątrobie i innych narządach miąższowych wykonują radiolodzy Pracowni Rezonansu Magnetycznego Lecznic Citomed w Toruniu. Badanie jest tu wykonywane również w ocenie procesów rozrostowych pierwotnych i wtórnych, nerek po transplantacji, a także w diagnostyce choroby Leśniowskiego-Crohna po doustnym podaniu roztworu laktulozy. W celu uwidocznienia dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego bez podania środka kontrastowego stosowana jest tu cholangiopankreatografia MR (MRCP). Pracowania wyposażona jest w aparat MRI Excelart Vantage XGV 1,5 T firmy Toshiba.
Obrazowaniem jamy brzusznej w swojej praktyce zajmuje się także dr n. med. Dąbrówka Sokołowska-Dąbek, radiolog i specjalista w dziedzinie diagnostyki obrazowej, która oprócz Wydziału Lekarskiego AM we Wrocławiu, ukończyła również Wydziału Lekarski Université Joseph Fourier w Grenoble (Francja). Tytuł doktora nauk medycznych uzyskała w dziedzinie neuroradiologii i od 2007 r. specjalizuje się w badaniach obrazowych USG tkanek miękkich oraz w rezonansie magnetycznym. Pracuje na aparacie MR Magnetom Avanto firmy Simens o mocy 1,5 T (typ zamknięty).