Miednica dzieli się na miednicę większą i mniejszą. Topograficznie pod pojęciem miednicy rozumie się miednice mniejszą, która objęta jest warstwą tkanek, dlatego tylko niektóre elementy kostne są dostępne w rutynowym badaniu palpacyjnym. Z tego powodu w badaniu miednicy mniejszej często wykorzystywaną metodą rezonans magnetyczny, który umożliwia najlepsze zdiagnozowanie tego obszaru organizmu (oraz umożliwia też ocenę pęcherza moczowego, dolnego odcinka jelita grubego, węzłów chłonnych, prostaty u mężczyzn, a u kobiet jajników i macicy). Rezonans magnetyczny miednicy mniejszej jest badaniem diagnostycznym, które przeprowadza specjalista radiolog. Badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta.
Placówki w Warszawie, w których wykonać można rezonans magnetyczny miednicy mniejszej
Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Konstancinie (17 km od Warszawy) świadczy szeroki zakres usług w zakresie badań z użyciem rezonansu magnetycznego, a w ofercie znajduje się m.in. badanie MR miednicy mniejszej. W ośrodku tym badania MR przeprowadzane są za pomocą systemu AIRIS VENTO 0,3T firmy HITACHI. Oprócz rezonansu magnetycznego miednicy mniejszej można tu wykonać także badania obszaru głowy, oczodołów i trzewioczaszki, a także kręgosłupa, klatki piersiowej oraz kości i stawów.
Affidea w Warszawie to placówka medyczna, specjalizująca się w wykonywaniu usług z zakresu diagnostyki obrazowej oraz radioterapii. Do badań techniką rezonansu magnetycznego wykorzystywany jest tu sprzęt firmy General Electric Medical System. W ośrodku tym badanie rezonansem magnetycznym obejmuje obszary miednicy małej (dzięki temu możliwe jest uwidocznienie się macicy, szyjki macicy, jajników, gruczołu krokowego oraz odbytnicy), kręgosłupa, głowy, kończyn i stawów, jamy brzusznej oraz serca.
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego to wielospecjalistyczna placówka medyczna, w ramach której działa Pracownia Tomografii Komputerowej oraz Rezonansu Magnetycznego. Przychodnia oferuje pełen zakres badań RM – m.in. MR miednicy mniejszej, głowy, szyi i klatki piersiowej, a także badanie kończyny (górnej i dolnej), kręgosłupa (oraz kanału kręgowego na poziomie odcinka szyjnego, lędźwiowo-krzyżowego lub piersiowego) oraz serca.