Rezonans magnetyczny nerek wykonuje się w przypadku wykrytych zmian w nerkach - powstałych z różnych przyczyn i o różnym charakterze - aby poznać istotę dolegliwości i schorzenia. Głównie wykonuje się to badanie, gdy lekarz podejrzewa zwężenie tętnicy nerkowej, guza lub torbiel a także gdy przypuszcza brak unaczynienia tego narządu.
Nerki pod kontrolą
Na badanie RMI kontrolujące i sprawdzające nerki można udać się do Medycznego Centrum Diagnostycznego Voxel, które znajduje się na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Jest to Pracownia Rezonansu, gdzie wykonywane są badania układu nerwowego, mięśniowo-szkieletowego, pokarmowego oraz moczowo-płciowego. Lekarze przeprowadzają tutaj także MR głowy i mózgu oraz badania rezonasem innych narządów i części ciała. Badania takie przeprowadza tutaj dr n. med. Anna Dąbrowska, specjalista radiologii (I stopnia od 2000 roku) oraz radiologii i diagnostyki obrazowej od 2005 roku. Doktorem nauk medycznych została również w roku 2005 po obronie swojej rozprawy doktorskiej.
Badanie nerek za pomocą rezonansu magnetycznego przeprowadzane jest także w Pracowni Rezonansu Magnetycznego mieszczącej się w Szpitalu Klinicznym nr 5 im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ponadto ocenie RM zostaną tutaj także poddane inne narządy, tj. mózg, rdzeń kręgowy, serce a także duże naczynia, płuca i wiele innych. Na takie badania zaprasza tutaj dr Lidia Strzelczuk, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, która swoje umiejętności szlifowała i podnosiła na kursach specjalistycznych, np. z zakresu ultrasonografii oraz ultrasonografii dopplerowskiej. Dodatkowo wykonuje badania w Pracowni Radiologii tego szpitala.
Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie posiada własną Pracownię Rezonansu Magnetycznego, w której pacjent z chorymi nerkami zostanie poddany badaniu obrazowania nerek metodą rezonansu magnetycznego. Z innych badań MRI wykonywanych w tym ośrodku medycznym można wymienić: badanie głowy, kręgosłupa, jamy brzusznej a także klatki piersiowej czy tkanek miękkich tj. udo, podudzie lub szyja. Pacjentami z tego zakresu zajmuje się dr n. med. Barbara Cerkaska-Głuszak, specjalista radioterapii (II stopnia od 1967 roku) oraz doktor nauk medycznych od 1979 roku. Pani doktor zajmuje się także innymi badaniami w Zakładzie Radioterapii WCO.
Klinika ProfMedica to kolejne miejsce w Poznaniu, gdzie można przyjść na badanie MRI nerek. Wykonywane jest ono tutaj w Pracowni Rezonansu Magnetycznego. Ponadto kontroli RM poddawane są tutaj także inne narządy jamy brzusznej, tj. wątroba, śledziona i drogi żółciowe a także kości, stawy, naczynia oraz głowa i kręgosłup. Jednym z pracujących tu lekarzy jest prof. nadzw. dr hab. n. med. Robert Juszkat, specjalista radiodiagnostyki II stopnia od 1998 roku, który tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w roku 2010. Pracował m.in. w Pracowni Radiologii Zabiegowej w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Poznaniu oraz w Pracowni Angio Euromedic, gdzie podnosił swoje kwalifikacje i umiejętności z zakresu radiodiagnostyki.
Rehasport Clinic posiada własną pracownię rezonansu magnetycznego, w której można poddać się badaniu RM nie tylko nerek, ale także wątroby, śledziony oraz głowy a także stawów tj. kolanowych, łokciowych, biodrowych czy stawów stopy i ręki. Badania przeprowadza na nowoczesnym aparcie Siemens MAGNETOM Spectra 3T. Do grona lekarzy, zjamującymi się takimi badaniami należy dr Tomasz Krupecki, radiolog i diagnostyk obrazowy. Specjalizuje się w badaniach nie tylko rezonansu magnetycznego ale także tomografii komputerowej, badaniami USG i USG Doppler - wykonując je w Zakładzie Radiologii Klinicznej Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.