Na badanie oczodołów rezonansem magnetycznym pacjent może zostać skierowany w przypadku zaburzeń drogi wzrokowej, chorób demielinizacyjnych i zapaleń nerwów wzrokowych, a także niektórych postaci jaskry z niskim ciśnieniem. Ponadto badanie przeprowadza się z powodu zmian zapalnych oczodołu i zatok przynosowych, orbitopatii tarczycowej, przy guzach oczodołu oraz w przypadku podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego. RM w diagnostyce oczodołów daje lekarzowi obraz dużego zróżnicowania tkankowego na wszystkich płaszczyznach, jak również jest uzupełnieniem ultrasonografii i tomografii komputerowej. Badanie rezonansem magnetycznym oczodołów, które przeprowadza specjalista radiolog, jest nieinwazyjne i nieszkodliwe. Można je wykonać z podaniem środka kontrastowego lub bez niego - w zależności od wskazań lekarza i kondycji pacjenta.
Badanie oczodołów rezonansem magnetycznym w polskich placówkach medycznych
Badaniu MR oczodołów można poddać się w Centrum Diagnostyki Obrazowej w Pracowni Tomografii Komputerowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Pracownia wyposażona jest w rezonans magnetyczny najnowszej generacji HDxt 1.5T. Za jego pomocą można przeprowadzić nie tylko MR oczodołów z kontrastem i bez, ale także MR mózgowia, MR zatok bocznych nosa, MR twarzoczaszki czy piramid kości skroniowych.
Rezonans magnetyczny oczodołów przeprowadzany jest także na terenie Łodzi w Centrach Medycznych Medyceusz w mieszczącej się tam Pracowni Rezonansu Magnetycznego. Oprócz badania MRI oczodołów z kontrastem i bez kontrastu pacjent może zostać poddany także MRI wraz z badaniem funkcjonalnym mózgu, MRI głowy i przysadki oraz MRI głowy z kontrastem oraz z dyfuzją i perfuzją mózgu. Ponadto lekarz może wykonać także rezonans magnetyczny twarzoczaszki, szyi oraz zatok obocznych nosa.
Obrazowanie oczodołów za pomocą rezonansu magnetycznego oferowane jest również w Szczecinku przez znajdujący się tam Ośrodek Diagnostyki Obrazowej. Placówka ta posiada certyfikat wydany przez Pomorskie Centrum Certyfikacji dotyczący systemu Zarządzania Jakości z normą PN:EN ISO 9001:2009 w zakresie Ambulatoryjnej Specjalistycznej Diagnostyki Kosztochłonnej: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa (wydany w 2015 roku). Badania RM przeprowadzane są tutaj za pomocą rezonansu magnetycznego Siemens Magnetom Essenza Tim Dot 16k o polu magnetycznym 1,5 tesli (wyprodukowanym w 2014 roku) z osprzętem do dodatkowych badań diagnostycznych głowy - 16-kanałowej cewki głowowej.