Rezonans magnetyczny (MRI) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala na zobrazowanie narządów wewnętrznych i struktur anatomicznych ciała pacjenta z dokładnością do kilku milimetrów, oraz wychwycenie ewentualnych zmian chorobowych. Badanie tą metodą odcinka lędźwiowego kręgosłupa (odcinka L-S) umożliwia uzyskanie obrazu rdzenia kręgowego, co jest podstawą do postawienia diagnozy w ocenie zmian zapalnych, pourazowych, naczyniowych i zwyrodnieniowych czy w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych. Badanie wykonuje lekarz diagnosta obrazowy, który interpretuje uzyskany obraz. Badanie można wykonać z użyciem kontrastu, podawanego dożylnie.
Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego w Warszawie – gdzie wykonać badanie?
By wykonać badanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa rezonansem magnetycznym można udać się do Centrum Medycyny Sportowej. Centrum posiada pracownię rezonansu magnetycznego, której podstawowym wyposażaniem jest aparat Ingenia 3T firmy Philips. Urządzenie ma otwór dla pacjenta o średnicy 70 cm, co pozwala na zbadanie również ludzi z nadwagą i znacznie podnosi komfort osoby badanej. Zastosowana w aparacie innowacyjna technologia dStream umożliwia przekazanie sygnału cyfrowego z cewek RF, umiejscowionych bezpośrednio w pobliżu pacjenta, co sprawia, że sygnał jest bardzo dobrej jakości, dzięki czemu uzyskany obraz jest wyraźny i precyzyjnie pokazuje wszystkie struktury anatomiczne.
Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego można wykonać także w Akademickim Centrum Medycznym. Placówka wyposażona jest w sprzęt marki Siemens - Magnetom Spectra o intensywności pola 3T, nowoczesny aparat wykorzystujący technologię 4G Tim (Total imaging matrix), czyli zestaw cewek umożliwiających obrazowanie całego ciała. Stosowany w urządzeniu system Dot (Day optimizing throughput) ułatwia wybór metody badania w zależności od stanu zdrowia osoby badanej i czynników klinicznych, co znacznie skraca czas trwania badania.
Badanie kręgosłupa za pomocą rezonansu magnetycznego oferuje w Warszawie również prof. n. med. Jerzy Walecki, specjalista w dziedzinie radiodiagnostyki I i II stopnia, który praktykę diagnosty obrazowego prowadzi od 1977 roku. Jest autorem licznych prac naukowych oraz podręczników medycznych, obejmujących zagadnienia diagnostyki obrazowej, np.: „Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa w praktyce klinicznej”, „Diagnostyka obrazowa. Układ nerwowy ośrodkowy”, „Leksykon radiologii i diagnostyki obrazowej”.