Podstawą diagnostyki obrazowej kręgosłupa jest zdjęcie rentgenowskie poszczególnych części, w których zlokalizowany jest ból bądź zaobserwowane zmiany. Trudne przypadki wymagają rozszerzenia diagnostyki przez wykonanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Precyzja tego ostatniego pozwala na uzyskanie obrazu przekroju o bardzo cienkich warstwach, uwidoczniając patologie tkanek miękkich i samego rdzenia kręgowego. Zastosowanie systemu komputerowego pozwala łączyć przekroje w jeden, pełny trójwymiarowy obraz badanego narządu.
Obrazowanie zmian i zespołów bólowych odcinków kręgosłupa metodą MR
Szczegółową diagnostykę chorób i urazów w obrębie kręgosłupa, rdzenia kręgowego oraz stawów i mięśni wykonamy w Centrach Medycznych Medyceusz–Bazarowa w Łodzi, a zakres badania MR obejmuje również kręgosłup – jeden odcinek – szyjny – piersiowy – lędźwiowy z kontrastem oraz bez. Badanie trwa tu około 15-60 minut, podczas którego wymagane jest leżenie bez ruchu, co ma wpływ na jakość obrazu. W razie konieczności lepszego uwidocznienia zmian w narządach, stosuje się środek kontrastowy – Preparat Gadovist. Badanie realizowane jest odpłatnie.
Jednym z wiodących usługodawców na rynku diagnostyki obrazowej z szeroką ofertą usług radiologicznych jest warszawski Lux Med Diagnostyka, którego głównym obszarem działalności jest wysokospecjalistyczna oferta badań obrazowych, w tym m. in.: rezonansu magnetycznego odcinka piersiowego kręgosłupa.
Obrazowanie kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego (jeden odcinek) umożliwia analizę zmian pourazowych tego odcinka, szczególnie gdy istnieje podejrzenie uszkodzenia rdzenia kręgowego. W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych MR wykonuje się z dożylnym podaniem środka kontrastowego.
Kręgosłup I odcinek (szyjny lub piersiowy, lub lędźwiowy), kręgosłup II odcinki oraz cały kręgosłup III odcinki to oferta Arterieart – poznańskiej spółki lekarskiej współpracującej z NZOZ Szpital Puszczykowo oraz z Pleszewskim Centrum Medycznym. W ramach świadczonych usług, placówka specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób naczyniowych żył i tętnic, a zakres oferty realizowany jest w ramach NFZ oraz odpłatnie. Podstawą bezpłatnego leczenia wewnątrznaczyniowego oraz podstawowej diagnostyki (USG, CT, MR, RTG) jest skierowanie od lekarza specjalisty.