Skleroterapia jest jedną z metod leczenia żylaków, polegającą na ostrzykiwaniu naczyń żylnych środkami farmakologicznymi, które powodują ich zwłóknienie, a następnie wyłączenie naczyń z układu żylnego. Wykorzystywana jest najczęściej przy tzw. pajączkach, żylakach nawrotowych, pooperacyjnych i żylakach z niewydolnym pniem żyły odpiszczelowej oraz odstrzałkowej. Wśród metod ostrzykiwania żylaków kończyn dolnych wyróżnia się skleroterapię piankową, która polega na wstrzyknięciu preparatu spienionego metodą Tessariego (połączenie leku z powietrzem lub dwutlenkiem węgla), a także skleroterapię płynną, polegającą na podaniu preparatu w formie roztworu. Skleroterapia może zostać wykonana także przy zastosowaniu oświetlacza naczyniowego i aparatu ultrasonograficznego. Zabieg jest bezbolesny i trwa od 10 do 50 minut.
Ostrzykiwanie naczyń żylnych na nogach w Rzeszowie
Skleroterapia naczyń żylnych kończyn dolnych znajduje się w ofercie lek. med. Arkadiusza Puzia, specjalisty chirurgii ogólnej, który prowadzi w Rzeszowie prywatny Gabinet Medycyny Estetycznej. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi oraz Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej w Warszawie. W zakresie leczenia poszerzonych naczyń żylnych, oprócz skleroterapii, wykorzystuje także metodę laserową.
Na zabieg skleroterapii można się umówić również w Ośrodku Chirurgii Plastycznej Dr Macieja Kuczyńskiego. Placówka specjalizuje się m.in. w chirurgii naczyniowej, a żylaki kończyn dolnych leczone są w trakcie zabiegów laserowych EVLT (Endo Venous Laser Therapy), metodą skleroterapii piankowej, a także podczas zabiegów operacyjnych (np. stripping metodą Babcoka, miniflebektomia metodą Mullera). Ośrodek dysponuje aparatem ultrasonograficznym GE LOGIQ 9, który umożliwia wykonanie badań naczyniowych.
Również lek. med. Wojciech Kowalewski, chirurg ogólny i specjalista chorób naczyń, przeprowadza zabiegi obliteracji żylaków kończyn dolnych. Umiejętności zawodowe doskonalił podczas kursów i szkoleń specjalistycznych, np. „Podstawy kompresyjnej skleroterapii” oraz „Kurs skleroterapii”, organizowany podczas XI Międzynarodowej Konferencji Naukowo Szkoleniowej „Postępy w Chirurgii Naczyń”. Wielokrotnie uczestniczył w kongresach i konferencjach naukowych z zakresu flebologii, m.in. w V Międzynarodowym Kongresie Polskich Towarzystw Naczyniowych i Konferencji Naukowej „Flebologia Estetyczna”. Posiada doświadczenie w zamykaniu poszerzonych naczyń i pajączków, wykonuje też USG duplex doppler żył i tętnic kończyn dolnych.