W przebiegu skleroterapii lekarz podaje do zmienionego chorobowo naczynia specjalny roztwór. Pod wpływem jego działania żylaki stopniowo włóknieją, a w końcu zanikają. Jakich efektów można spodziewać się po zabiegu i które wrocławskie placówki posiadają skleroterapię w swojej ofercie?

Teleangiektazje to nie żylaki
Skleroterapię dzielimy na: płynową (klasyczną), przeprowadzaną pod kontrolą USG, skleroterapię piankową oraz mikroskleroterapię. Tę ostatnią stosuje się do usuwania pajączków na nogach (teleangiektazji). Zwykle są one jednym z pierwszych objawów żylaków i powodem, dla którego pacjenci decydują się na pierwszą wizytę u naczyniowca. Nieleczone teleangiektazje sprawiają, że choroba się rozwija, dlatego warto pamiętać, że drobnymi popękanymi naczynkami dobrze jest zająć się jak najwcześniej.
Skleroterapia. Cena we Wrocławiu
Zabieg skleroterapii oferuje wiele wrocławskich placówek. Ceny zaczynają się już od 200 zł za zabieg. Kilka wariantów skleroterapii (tradycyjną, przeprowadzaną pod kontrolą USG i mikroskleroterapię) swoim pacjentom proponuje m.in. położona w dzielnicy Krzyki klinika Ars Estetica. W placówce zabiegi przeprowadza dr n. med. Wojciech Rybak. Skleroterapia piankowa oraz skleroterapia piankowa pod kontrolą USG znajdują się z kolei w ofercie Centrum Medycznego VenoMedica (dzielnica Psie Pole), które dołączyło do Kliniki.pl z początkiem 2019 roku. Inne wrocławskie placówki, w których można poddać się takim zabiegom to:
- multiMEDIKA (Psie Pole), gdzie zabiegi wykonuje doświadczony flebolog, dr n. med. Marek Tuchendler
- Proclinic (Stare Miasto), która oferuje swoim pacjentom także laserowe leczenie żylaków nóg i miniflebektomię
- Chiroplastica (Wrocław Krzyki), w której pacjenci mogą poddać się także laseroterapii oraz klasycznej operacji z wycięciem żyły odpiszczelowej wielkiej
- Szpital Specjalistyczny z Przychodnią EuroMediCare (dzielnica Fabryczna), gdzie zabiegi przeprowadza lek. Rafał Mulek, chirurg ogólny
- Laser JP (Wrocław Krzyki), gdzie żylaki leczy się także m.in. falami radiowymi EVRF
Efekty leczenia skleroterapeutycznego

Zaraz po zakończeniu skleroterapii pacjent musi przebywać w pozycji leżącej jeszcze przez około 20-30 minut. Po krótkiej obserwacji jeszcze tego samego dnia może opuścić ośrodek i powrócić do codziennych aktywności. Przez dwa tygodnie po skleroterapii należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, długotrwałego przebywania w pozycji stojącej oraz ekspozycji kończyn dolnych na intensywne światło słoneczne. Warto wiedzieć, że końcowy efekt skleroterapii jest uzyskiwany po czasie niezbędnym do degeneracji ostrzykniętych żylaków i ich wchłonięcia przez tkanki otaczające. Zwykle zajmuje to od jednego do trzech, maksymalnie czterech miesięcy.