Żylaki, które nie są jeszcze bardzo zaawansowane, można usunąć małoinwazyjnymi metodami. Do grupy takich zabiegów zaliczamy m.in. skleroterapię. Jaka jest różnica między skleroterapią piankową a płynową? Podpowiadamy.
Na czym polega skleroterapia piankowa?
Skleroterapia to zabieg, w trakcie którego lekarz wstrzykuje do żyły tak zwany roztwór obliterujący (inna nazwa skleroterapii to obliteracja). Jego działanie polega na wywołaniu kontrolowanego stanu zapalnego i doprowadzeniu do wykrzepiania krwi we wnętrzu zmienionego chorobowo naczynia. Dochodzi wówczas do stopniowego włóknienia i zamykania się żylaka, który ostatecznie ulega całkowitemu zanikowi poprzez wchłonięcie przez otaczające go tkanki.
Piankowanie żył a klasyczna skleroterapia
W zależności od rodzaju roztworu stosowanego w przebiegu skleroterapii, możemy podzielić ją na płynową i piankową. Forma substancji ma znaczenie, ponieważ środek o konsystencji pianki umożliwia bardziej precyzyjną i efektywną procedurę - skuteczniej wypełnia on naczynia. Co więcej, skleroterapię piankową można zastosować także w przypadku większych żylaków, które często są usuwane chirurgicznie. Warto dodać, że niezależnie od formuły zastosowanego przez lekarza roztworu sklerotyzującego, sama skleroterapia zawsze przebiega tak samo. Niewątpliwą zaletą tej metody jest szybkość, skuteczność oraz fakt, iż jest ona przeprowadzana w warunkach amublatoryjnych, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.
Przeciwwskazania do obliteracji piankowej
Skleroterapia jest bezpieczną metodą usuwania żylaków, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Są to m.in:
- uczulenie na substancje zawarte w roztworach sklerotyzujących
- ostra postać zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych oraz zatorowość płucna
- zakażenie tkanek w okolicy poddawanej leczeniu lub ciężka infekcja ogólnoustrojowa
- długotrwałe unieruchomienie pacjenta lub niezdolność do samodzielnego poruszania się
- W wyjątkowych przypadkach lekarz może wyrazić zgodę na wykonanie skleroterapii u pacjentów z cukrzycą lub zakrzepicą żył układu powierzchownego kończyn dolnych.
Skleroterapia piankowa. Zalecenia po zabiegu
Bezpośrednio po usuwaniu żylaków metodą piankową pacjent musi przebywać w pozycji leżącej przez około 20-30 minut. Po upływie tego czasu, jeśli wszystko będzie w porządku, będzie on mógł opuścić klinikę i powrócić do codziennych aktywności. Należy wiedzieć, ze przez dwa tygodnie po skleroterapii piankowej należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz ekspozycji kończyn dolnych na intensywne światło słoneczne, gdyż może skutkować to powstawaniem trwałych, brunatnych przebarwień skórnych. W okresie pozabiegowym dobrze jest również zakładać luźną, zakrywającą kończyny dolne odzież. W niektórych przypadkach może być wskazane noszenie wyrobów uciskowych przez okres od 3 do 4 tygodni.
Skleroterapia piankowa - powikłania
Mimo iż skleroterapia jest bezpieczną metodą usuwania żylaków, nie można stuprocentowo wykluczyć możliwości pojawienia się powikłań pozabiegowych. Najczęściej spotykanymi efektami ubocznymi piankowania żył są niewielkie krwawienia, wynikające z licznych nakłuć żylaków, zaczerwienienia, obrzęk skóry oraz przebarwienia skórne w miejscach wkłucia. Dolegliwości te są przejściowe i ustępują w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Poważne powikłania po skleroterapii, takie jak zakrzepica żylna czy wstrząs anaflikatyczny na szczęście zdarzają się bardzo rzadko - częstotliwość ich występowania wynosi mniej niż 1%.