Jedną ze skutecznych metod w leczeniu żylaków kończyn dolnych jest skleroterapia, którą często przeprowadza się pod kontrolą USG. Lekarz podaje do chorej żyły lek obliterujący, którego działanie polega na uszkodzeniu śródbłonka. Takie uszkodzenie jest przyczyną późniejszego zwłóknienia, co skutkuje zarośnięciem światła naczynia.
Skleroterapia pod kontrolą USG sposobem na zdrowe nogi
Klinika Chorób Naczyń i Stopy Cukrzycowej AngioDiabetica mieszcząca się w Poznaniu oferuje swoim pacjentom, cierpiącym na żylaki kończyn dolnych, zabieg skleroterapii piankowej pod kontrolą USG, a także zabieg skleroterapii teleangiektazji i wenulektazji. Ponadto w przypadku zaawansowania choroby przeprowadzane są tutaj operacje klasyczne lub laserowe. Lekarzem zajmującym się takimi zabiegami jest tutaj dr Michał Stanišić, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1998 roku) oraz chirurgii naczyniowej od 2007 roku, który w swojej praktyce zawodowej zajmuje się operacjami na żyłach i tętnicach, a także zabiegami małoinwazyjnymi.
Klinika Venamed znajdująca się w Krakowie poleca swoim pacjentom skleroterapię piankową zamykającą żylaki kończyn dolnych z użyciem aparatu ultrasonograficznego. Stosuje się ją tutaj u pacjentów z dolegliwościami bólowymi i stanami zapalnymi jakie wywołują żylaki na nogach. Ponadto u osób ze zmianami troficznymi (np. przewlekły wyprysk skórny) czy z owrzodzeniami goleni. W klinice również stosuje się inne metody leczenia żylaków nóg tj. operacja metodą RF VENEFIT oraz operacja metodą klasyczną. Pacjentami z tego zakresu zajmuje się dr n. med. Zbigniew Kustra, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1991 roku oraz II stopnia od 1995 roku) a także chirurgii naczyniowej od 2004 roku, który tytuł doktora nauk medycznych posiada od 1997 roku.
W Gdańsku mieści się Gabinet Chirurgii Naczyniowej dr Marek Ciecierski, w którym można umówić się na zabieg obliteracji żył przeprowadzany tutaj nie tylko z wykorzystaniem aparatu USG, ale także bez niego. W zależności od wielkości chorej żyły lekarz dobiera tutaj rodzaj podanego środka - może to być roztwór lub pianka. Pacjentów leczy dr Marek Ciecierski, specjalista chirurgii ogólnej od 1991 roku (II stopień) oraz chirurgii naczyniowej od 2003 roku (II stopień), który posiada bogate doświadczenie zdobyte w szpitalach i centrach medycznych, m.in. w latach 2009-2011 był ordynatorem Oddziału Chirurgii Naczyniowej Pomorskiego Centrum Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Gdańsku.
W Gabinecie Medycyny Estetycznej i Flebologii dr Radziejewska w Warszawie można poddać się nowoczesnej metodzie leczenia żylaków nóg, czyli echoskleroterapii, która odbywa się pod kontrolą USG. Ponadto do leczenia chorych żył stosuje sie tutaj także laser naczyniowy, skleroterapię bez USG a także system Veinwave. Lekarzem pomagającym pacjentom jest dr Iwona Radziejewska-Choma, lekarz medycyny estetycznej, która specjalizuje się także we flebologii (doświadczenie zdobywała w Centrum Flebologii z zakresu nieoperacyjnego usuwania poszerzonych naczyń i żylaków). Ponadto niejednokrotnie podnosiła swoje kwalifikacje zawodowe z zakresu flebologii, uczestnicząc w szkoleniach i kursach, organizowanych w Polsce i na świecie.
Prywatny Gabinet Chirurgiczny DuoMed w Hajnówce to miejsce, które specjalizuje się w zabiegach skleroterapii piankowej metodą Tessariego, wykonywanych pod kontrolą USG Doppler Color. W taki sposób lekarz pomaga tutaj pacjentom cierpiącym na żylaki kończyn dolnych. Dodatkowo lekarz leczy tutaj także to schorzenie zachowawczo oraz w razie potrzeby zakwalifikuje do leczenia operacyjnego. Lekarzem tym jest dr n. med. Andrzej Popow, specjalista chirurgii ogólnej I i II stopnia (od 1990 roku oraz od 1995 roku) oraz flebolog, który tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 2014 roku.
W Centrum Chirurgicznym Fragmat-Med w Łodzi skleroterapia pod kontrolą USG jest jedną z form leczenia żylaków nóg. Wykorzystywane są tutaj także takie metody jak: SVS, CELON, laserowe operacje żylaków oraz miniflebektomia i metoda klasyczna (stripping). Specjalistą jest dr Paweł Mrozowski, chirurg ogólny i flebolog, który z tej drugiej dziedziny odbył wiele kursów i szkoleń doskonalących jego umiejętności w technikach leczenia żylaków (np. w 2006 roku w Norymbergii).