Skleroterapia, która jest jedną z metod leczenia żylaków, wykonywana jest płynem lub pianką obliterującą, a wybór środka zależy od zaawansowania niewydolności. Zabieg polega na jego podaniu do światła żyły w celu jej zamknięcia, przy czym skleropterapię piankową wykonuje się zwykle pod kontrolą USG, co pozwala na nieinwazyjną i dokładniejszą diagnostykę naczyń.
Echoskleroterapia – nowoczesne leczenie żylaków
Na Pododdziale chirurgii naczyniowej Centrum Medycznego Klara, oprócz klasycznej operacji żylaków kończyn dolnych, także z zespołem pozakrzepowym czy plastyką tętnic, skleroterapia pod kontrolą USG jest jedną z dwóch – obok miniflebektomii – metod małoinwazyjnego leczenia niewydolności żylnej. W zespole specjalistów, konsultacje i zabiegi świadczy m. in. lek. med. Paweł Wodecki, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.
Operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych w postaci małych żył siatkowych czy pajączków naczyniowych jest częścią działalności chirurgicznej Kliniki Komed – Prywatnego Centrum Diagnostyczno-Leczniczego. Stosowana w tym zakresie skleroterapia kompresyjna polega na zastosowaniu leków o działaniu obliterującym, które powodują jałowy odczyn zapalny ograniczony do wewnętrznej powierzchni ściany żylnej. Postępujący proces zwłóknienia trwale zamyka światło żylaka. W zakresie leczenia chorób tętnic i żył, jak również w chirurgii naczyniowej placówka korzysta z USG kolor Doppler.
Skleroterapię dla żył, których średnica w pozycji stojącej nie przekracza w USG 6 mm, stosuje w swojej praktyce chirurgicznej dr n. med. Zbigniew Jabłonka, a podanie piany wg metody Tessariego kontroluje w obrazie USG. Jak sugeruje, szczególnie nadają się do podawania leków sklerotyzujących żyły siatkowate, żylaki pozostałe po laseroterapii i resztkowe żylaki pooperacyjne. W swojej praktyce stosuje zamienne metody w zależności od potrzeb chorego, możliwości technicznych oraz rodzaju patologii rozpoznanej w czasie badania. Dr Jabłonka jest Ordynatorem Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala im. R.Weigla w Blachowni.
Teleangiektazje, żyły siatkowate oraz inne żylaki występujące przeważnie jednostronnie, jakie dotyczą żyły odpiszczelowej wielkiej leczą lekarze Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Bellazone, stosując kilka metod – od kompresoterapii aż po zabiegi chirurgiczne. Skleroterapia piankowa z podaniem specjalnego środka do chorych żył w celu ich zniszczenia, jest obrazowana w USG w celu identyfikacji chorych żył oraz śledzenia procesu podawania leku. Preparat podaje się w formie płynnej oraz w postaci tzw. piany, a podstawowym kryterium kwalifikacji do zabiegu jest średnica obli terowanych naczyń, która nie powinna przekraczać 8 mm.
Nieoperacyjne leczenie żylaków – skleroterapia stanowi również ofertę Gabinetu Chirurgicznego i Chorób Naczyń Centrum Laseroterapii i Ultrasonografii Esmed. Wstrzyknięcie do światła naczynia środka sklejającego pod postacią roztworu lub pianki powoduje jego zamknięcie poprzez wywołanie lekkiego stanu zapalnego śródbłonka. Niebolesny i bezpieczny zabieg może być wykonywany cyklicznie, a po jego zakończeniu pacjent jest zobowiązany do noszenia rajstop uciskowych i częstego chodzenia. Zabiegi przeprowadza chirurg naczyniowy, lek. med. Romuald Pogorzelski, certyfikowany w zakresie postępów diagnostyki dopplerowskiej.
W Poradni Chirurgii Naczyniowej Centrum Medycznego św. Łukasza konsultacje z USG kolor Doppler i kwalifikacje do zabiegu ostrzkiwania żył świadczą: dr n. med. Marek Filipowski, specjalista chirurgii naczyniowej oraz lek. med. Jakub Gęborski, specjalista chirurg ogólny, zabieg wykonując w ramach ambulatorium i opieki specjalistycznej, co należy do podstawowych usług medycznych placówki. Centrum swoją działalność rozpoczęło w 2006 r. i w zakresie chirurgii naczyniowej oferuje także zabiegi laserowego usuwania żylaków oraz flebektomię.