Cross-linking (tzw. Xlinking) jest to zabieg stosowany w leczeniu stożka rogówki, choroby, w której powstaje zniekształcenie kształtu rogówki (z kulistego na stożkowaty). Efektem zabiegu jest zatrzymanie postępującego stożka, przekształcenie choroby w postać niepostępującą, czasem też zmniejszenie stożka i poprawa ostrości widzenia. Cross-linking polega na aplikacji powierzchni oka kroplami z ryboflawiny (witaminy B6) przez około 20 minut, a następnie poddaniu jej na działanie światła ultrafioletowego A, o długości fali 365 nm na kolejne 20 minut. Może być wykonany na dwa sposoby: z usunięciem nabłonka lub bez jego usunięcia. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym kroplowym. Pełny efekt Xlinkingu widoczny jest po kilku miesiącach od zabiegu.
Leczenie stożka rogówki metodą cross-linking w Polsce
Klinika Visum Clinic w Rzeszowie jest pierwszą placówka na Podkarpaciu, w której wykonywane są zabiegi Xlinking. Pacjenci zmagający się ze stożkiem rogówki są diagnozowani specjalistycznym aparatem Pentacam, który pozwala na ocenę stożka rogówki przy zastosowaniu topografii przedniej powierzchni, a także danych pachymetrii. Visum Clinic do leczenia stożka rogówki, oprócz zabiegu cross-linking, wykorzystuje także soczewki twarde.
Zabieg leczenia stożka rogówki metodą cross-linking można wykonać także we Wrocławskim Eye Laser Center Sp.zo.o. Centrum Dobrego Wzroku (WELC). Placówka od 2006 roku wykorzystuje metodę cross-linking do leczenia tej choroby. Placówka oferuje dwie metody zabiegów: standardowy zabieg cross-linging z usunięciem nabłonka oraz zabieg cross-linking TE bez usunięcia nabłonka. Specjaliści przeprowadzający zabiegi w WELC należą do Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej i Katarakty, a także Amerykańskiego Towarzystwa Okulistycznego. Posiadają doświadczenie w wykonywaniu zabiegów chirurgicznych na oku, przeprowadzili ponad 10 tysięcy operacji z zakresu cross-linking, laserowej korekcji wad wzroku, operacji jaskry, zaćmy czy zeza.
Pacjenci chcący wykonać zabieg metodą cross-linking w Warszawie, mogą umówić się do lek.med. Marcina Smorawskiego, specjalisty okulistyki. Ukończył on Warszawską Akademię Medyczną, a doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w Kilimanjaro Christian Medical Center oraz Bristol University Eye Clinic w Wielkiej Brytanii, gdzie zajmował się diagnostyką chorób rogówki, leczeniem AMD, czy chorobami siatkówki w retinopatii cukrzycowej. Zabiegi cross-linking wykonuje w kilku wariantach: tissue assisted, epi-assisted oraz CL-assisted. W leczeniu pacjentów korzysta z implantów śródrogówkochowych Ferrara rings, Kerarings i Intacts. Prowadzi badania naukowe nad bezpieczeństwem nowych technologii w leczeniu stożka rogówki.