Współczesny człowiek jest zabiegany, wciąż spóźniony i przytłoczony obowiązkami „na wczoraj". Stąd często towarzyszy mu stres, którego efektem, między innymi, jest bruksizm, czyli zgrzytanie i zaciskanie zębów. Prócz tego może powodować przygryzanie paznokci i warg. Większość objawów ma swoje podłoże w zaburzeniach na tle nerwowym.
Jedną z metod leczenia bruksizmu jest szyna relaksacyjna. Nazwa jest adekwatna, ponieważ szyna minimalizuje stres, a przede wszystkim usuwa jego efekty. Zakładana na noc, uniemożliwia ścieranie zębów i osłabia zaciskanie mięśni żujących. Jest tworzona przez technika dentystycznego po pobraniu wycisku uzębienia w gabinecie.
Specjaliści leczący dysfunkcje narządów żucia (DNŻ)
Na taką terapię warto przyjechać do Katowic. W kilku polskich miastach pracują specjaliści, którzy zgłębianiu wiedzy na temat bruksizmu i DNŻ poświęcili wiele lat życia, ale w Katowicach swoje gabinety mają ci, którzy poświęcili temu całe życie.
Taką osobą jest dr n. med. Katarzyna Namysłowska (Specjalistyczny Gabinet Ortodontyczno-Implantologiczny Namysłowscy), asystent Katedry i Zakładu Ortodoncji ŚAM w Zabrzu. To także współautor publikacji związanych z diagnostyką i leczeniem wad zgryzu. Leczy bruksizm razem z mężem, dr n. med. Pawłem Namysłowskim. Todoświadczonyimplantolog orazczłonek Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia.
Do głównych zawodowych zainteresowań kolejnego specjalisty, dr n. med. Marcina Krywulta (BoaDent Prestige), należą dysfunkcje układu ruchowego narządu żucia. W jego klinice pracuje lek. dent. Zbigniew Puszczewicz, wykonujący zabiegi chirurgiczne oraz zajmujący się endodoncją. Do zespołu należy także lek. dent. Agnieszka Korniluk, zgłębiająca przyczyny schorzeń przyzębia.
Dr Danuta Borczyk (Danuta Borczyk Stomatologia) swoją placówką kieruje od 1990 roku. Przez cały okres kariery zawodowej pogłębia wiedzę – odbyła staże kliniczne, między innymi, w Dani i Norwegii. Jest członkiem Europejskiej Akademii Stomatologii Estetycznej, a także założycielem Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej, nad którą aktualnie sprawuje funkcję prezydenta. W jej klinice można zniwelować różnego rodzaju „przeszkody zwarciowe", skutkujące wzmożonym (i bolesnym) napięciem mięśni twarzy.
Szyna relaksacyjna w gabinecie stomatologicznym
Dr n. med. Dorota Stania to właściciel i kierownik medyczny Centrum 4Dent, a prócz tego pracuje w Centrum Stomatologii i Medycyny B dental w Gliwicach, gdzie wraz z prof. dr hab. n. med. Stefanem Baronem leczy bruksizm. Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych oraz związane z nimi bóle głowy są jej specjalnością. W klinice 4Dent zajmuje się nimi również lek. dent.Marek Beyga, specjalista ortodoncji. Jego pacjentami są nie tylko dzieci, ale i dorośli, coraz chętniej sięgający po aparaty ortodontyczne. Dr Beyga pracuje także w Rodental Plus w Bielsku-Białej oraz Ewadent w Żywcu.
Kolejnym lekarzem specjalizującym się w leczeniu bruksizmu jest dr Joanna Lekston (Rodzinne Centrum Stomatologii Citistom). W swoim gabinecie stosuje szyny relaksacyjne (twarde i miękkie), a także szyny akrylowe w zwarciu konstrukcyjnym. Bardziej wymagający pacjenci znajdą tu nowoczesną szynę NTI, a ci, którym zależy na szybkiej pomocy, mogą założyć natychmiastową szynę tymczasową z silikonu.
Jeszcze jednym specjalistą, zajmującym się dysfunkcjami narządów żucia, jest lek. dent. Daniel Dłucik (Prywatna Praktyka Dentystyczna. Lek. Dent. Daniel Dłucik). Warto wspomnieć także o lek. stom. Barbarze Wojciechowskiej (Praktyka Stomatologiczna lek. stom. Barbara Wojciechowska), doświadczonym ortodoncie. Jest aktywnym członkiem International Association for Orthodontics, a swoim pacjentom oferuje szeroki wachlarz usług stomatologicznych, od implantów po leczenie stawów skroniowo-żuchwowych.