Ten, kto nigdy nie spał w jednym pomieszczeniu z osobą, która zgrzyta zębami, może nazwać się szczęściarzem. Natomiast nie można tego powiedzieć o samym zgrzytającym. Prawdopodobnie taki człowiek cierpi na bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie zębów, przez które stopniowo ściera szkliwo, stawy doznają uszkodzeń, a mięśnie żujące stają się przerośnięte.
W takich przypadkach zaleca się stosowanie szyn relaksacyjnych. Wykonuje się je w laboratorium stomatologicznym na podstawie wycisków pobieranych w gabinecie. Są skonstruowane z twardego, niesprężystego tworzywa i zakłada się je na noc. Pomagają zmniejszyć aktywność mięśni w trakcie zaciskania i zgrzytania zębami. Działanie szyn polega na ograniczaniu skurczów mięśniowych, innymi słowy uniemożliwiają pacjentowi zgrzytanie zębów. Po pewnym czasie objawy zanikają.
Warszawa - nowoczesne sposoby leczenia zgrzytania zębami
Nawyk zgrzytania zębami można wyleczyć w wielu klinikach. Szczególnie duży wybór ma pacjent, który zdecyduje się na terapię w Warszawie. Może skorzystać z szerokiej oferty nowoczesnych placówek i wybrać specjalistę, którego metody odpowiadają mu najbardziej.
Przykładowo, w klinice Piękna-Dent bruksizm leczony jest za pomocą szyn relaksacyjnych i Botoksu. Nakładka chroni zęby przed tarciem, jednak, choć zapobiega zgrzytaniu i ścieraniu szkliwa, nie leczy przyczyny. Dzięki zastrzykom Botoksu (w przerośnięte mięśnie żwaczy) zmniejsza się napięcie mięśniowe i ból pacjenta. Zazwyczaj po 2-letniej kuracji (zastrzyki powtarzane co 6 miesięcy) zanika nawyk zgrzytania zębami. Klinika jest firmą rodzinną, którą tworzą: stomatolog Joanna Mażul-Busler (pracująca także w ośrodku Enel-Med.) i lek. med. estetycznej i anestezjolog Krzysztof Busler.
Lek. stom. Anna Cieślukowska-Skiba (Dentistica) za pomocą szyny unieruchamia jeden bądź kilka zębów. Przy leczeniu ortodontycznym dorosłych pacjentów wykorzystuje szyny i stałe aparaty ortodontyczne. U dzieci w wieku 6-10 lat stosuje system Trainer, którego celem jest wyeliminowanie złych nawyków mięśniowo-czynnościowych. Leczenie przy użyciu trainerów dzieli się na dwa etapy, w których korzysta się z miękkiej oraz sztywniejszej (korygującej uszeregowanie zębów) szyny. Stosowanie trainerów nie wymaga wykonywania wycisków. To przygotowywany komputerowo system o uniwersalnym rozmiarze, co minimalizuje konieczność długich wizyt w gabinecie. Leczeniem tego typu przypadłości w klinice zajmuje się także lek. stom. Katarzyna Kornatowska.
Następna klinika, Kordent, stawia na nowoczesność i komfort pacjenta. Tutaj można dostać szynę NTI – poliwęglanową matrycę dopasowywaną indywidualnie w trakcie jednej wizyty. W odróżnieniu od standardowych szyn, NTI jest zakładana tylko na górnych siekaczach. System NTI to specjalnie zaprojektowana, przezroczysta szyna, której stosowanie znacząco zmniejsza ból głowy, karku i szczęk, a także poprawia jakość snu. Wykonuje ją specjalista II stopnia ortodoncji, lek. stom. Magdalena Pieniążek. Szynę NTI stosuje również Centrum Adentis (Ursynów).
Szyna relaksacyjna - miękka lub sztywna
Specjaliści ośrodka Stomatolog Fasolowa to młody, ale profesjonalny zespół. Doświadczenie zawodowe zdobywali w Niemczech, Anglii i USA. Licencjonowany technik dentystyczny Patrycja Michalska-Bąk przygotowuje dla pacjentów miękkie i sztywne szyny relaksacyjne. Wraz z nią w klinice pracuje także lek. dent. Łukasz Mieńczuk.
Lekarze kliniki Anident (Ursynów) pomagają osobom z bruksizmem, wykonując dla nich szyny relaksacyjne wraz z odpowiednią diagnozą i leczeniem przyczyn powstania dolegliwości. Pacjentów z wadami zgryzu leczą ortodontycznie właściwie dobranym typem aparatu. Lek. stom. Justyna Ramotowska oraz lek. stom. Anna Jaśkowska wykonują zabiegi w klinice, a także propagują profilaktykę stomatologiczną – wystąpiły, między innymi, w programie „Dzień Dobry TVN".
Kolejna placówka, klinika Medent (Zacisze,) jest ośrodkiem przystosowanym dla pacjentów niepełnosprawnych. Oprócz szyn relaksacyjnych (zwykłych i sztywnych) pacjenci mogą tu sobie założyć aparat samoligaturujący Damona, nowoczesny system ortodontyczny skracający czas leczenia, a także bardziej estetyczny niż standardowe modele (mniejsze zamki).
W klinice EmDent (Mokotów) lek. stom. Mariola Gruchoła-Kuźmiuk stosuje przyrząd zwany łukiem twarzowym w celu zbadania uszeregowania zębów pacjenta. Dzięki temu szyna jest dokładnie dopasowana do dolnych zębów, na które należy ją nakładać, a także do górnych, z którymi się styka. W ramach profilaktyki pacjent dostaje szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej.