Wskazań do diagnostyki jamy brzusznej za pomocą tomografu komputerowego może być kilka: zmiany nowotworowe, zmiany zapalne (w postaci zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego), niedrożność lub krwawienia z przewodu pokarmowego, a także bóle brzucha, niedokrwistość czy urazy jamy brzusznej. W trakcie badania pacjent powinien wstrzymać oddech, oraz, jeśli to możliwie, odpowiednio przygotować się do tomografii komputerowej poprzez wypełnienie pętli jelit wodą, wodnym roztworem jodowym lub poprzez podanie jonowego środka cieniującego. W trakcie badania tomografii komputerowej lekarz może ocenić narządy miąższowe, takie jak nerki, trzustka czy wątroba przy ich nowotworach. Ponadto widzi nacieki zapalne w ścianach żołądka, jelita cienkiego i grubego.
Badanie TK jamy brzusznej w ofercie polskich placówek medycznych
Na badanie jamy brzusznej tomografem komputerowym można udać się do Krakowa do Pracowni Tomografii Komputerowej, mieszczącej się w Szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Grandego. Jednostka ta wyposażona jest w nowoczesny 32-rzędowy spiralny tomograf komputerowy AQUILION 32 (firmy Toshiba, wyprodukowany w 2009 roku). Ponadto w szpitalu tym można poddać się innym badaniom diagnostycznym jamy brzusznej i jej narządów z zakresu ultrasonografii (aparat USG APLIO firmy Toshiba w Pracowni USG) oraz zdjęć radiologicznych (aparat z telekomando Precision RX firmy GE Medical w Pracowni RTG).
Tomografia komputerowa jamy brzusznej oferowana jest także przez Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, gdzie diagnostyka taka przeprowadzana jest w Pracowni Tomografii Komputerowej Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala. Lekarze w pracowni badania wykonują spiralnym tomografem firmy Siemens SOMATOM Emotion. Jamę brzuszną badają tutaj zarówno bez kontrastu, jak i z kontrastem. Ponadto pacjent może poddać się tutaj także badaniu TK głowy i twarzoczaszki, klatki piersiowej, różnych odcinków kręgosłupa oraz miednicy i kończyn górnych i dolnych.
Lekarzem, wykonującym diagnostykę TK jamy brzusznej, przyjmującym pacjentów na ternie Słubic, jest lek. med. Ewa Kurzymska, rentgenodiagnosta (specjalizacja I stopnia w 1990 roku) oraz radiodiagnosta (specjalizacja II stopnia w 1993 roku), która swoje doświadczenie z tego zakresu zdobywała, pracując w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala Powiatowego im. dr. Henryka Jordana w Sulęcinie. Podczas badań TK jamy brzusznej oraz innych części organizmu posługuje się ona nowoczesnym tomografem komputerowym ECLOS 8 HITACHI.