Tomografię komputerową kości skroniowych przeprowadza lekarz radiolog w celu dokładnej oceny m.in. struktur ucha środkowego i wewnętrznego (kosteczek słuchowych, ślimaka, kanałów półkolistych i przewodów słuchowych wewnętrznych i zewnętrznych). Wśród innych wskazań do jej wykonania wymienia się również anomalie wrodzone oraz zmiany, które nastąpić mogły na skutek urazu. Najczęściej procedura nie wymaga podania środka cieniującego (wyjątek stanowi podejrzenie procesów zapalnych lub rozrostowych zarówno złośliwych, jak i łagodnych występujących w obszarze struktur środkowego dołu czaszki). W przypadku zastosowania środka kontrastowego pacjent powinien zgłosić się na badanie na czczo.
Tomografia komputerowa kości skroniowych w Polsce – gdzie można udać się na badanie
W Gdańsku na tomografię komputerową kości skroniowych udać się można do Pracowni Tomografii Komputerowej ETER-MED. W placówce wszystkie badania przeprowadzane są za pomocą tomografu komputerowego Activicion firmy Toshiba. Urządzenie umożliwia uzyskanie najwyższej jakości obrazów przy minimalnej dawce promieniowania. W Pracowni wykonać można również m.in. tomografię komputerową twarzoczaszki, szczęki i żuchwy, zatok obocznych nosa oraz badanie TK oczodołów.
W Warszawie tomografia komputerowa kości skroniowych jest możliwa do przeprowadzenia w Centrum Medycznym ALFA-LEK. Pracownia komputerowa ośrodka wyposażona jest w nowoczesny 64-rzędowy aparat SOMATOM Perspective. Oprócz badania TK kości skroniowych wykonać w niej można również tomografię komputerową stawów skroniowo-żuchwowych (w zwarciu i rozwarciu). W placówce wykonać można badanie tomografem komputerowym m.in. przysadki, oczodołów, szczęki, szczęki i żuchwy oraz głowy. Do niektórych badań TK wykorzystywany jest spiralny 16-rzędowy tomograf komputerowy.
Badanie kości skroniowych za pomocą tomografu komputerowego w Tychach wykonać można w Samodzielnej Pracowni Diagnostyki Obrazowej Tomograf. Jest ona wyposażona w jeden z najbardziej zaawansowanych tomografów komputerowych – tomograf spiralny 64-warstwowy Sensation firmy Siemens. Urządzenie, dzięki zaawansowanemu sterowaniu promieniowaniem lampy RTG, pozwala uzyskać najlepszą jakość obrazu przy jednoczesnej minimalnej dawce promieniowania. W trackie badań stosowane są tylko niejonowe środki kontrastowe, które podawane są za pomocą automatycznej strzykawki dwukomorowej Stellant firmy Medrad. W Pracowni przeprowadzić można również tomografię komputerową mózgowia, zatok obocznych nosa oraz twarzoczaszki.