W chwili obecnej do dokładnej diagnostyki chorób oraz urazów w obrębie stopy (np. załamań kości stępu i paliczków) wykorzystuje się tomograf komputerowy (samo badanie RTG często jest niewystarczające). Tomografia komputerowa narządu ruchu umożliwia dokładne zaplanowanie ewentualnego leczenia. Wśród wskazań do przeprowadzenia badania TK stopy wymienia się m.in. zmiany nowotworowe i inne oraz wszelakiego rodzaju urazy. Badania wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej, a przeprowadza je lekarz specjalista radiologii.
Tomografia komputerowa stopy w Polsce – gdzie można udać się na badanie
W Tychach na badanie tomografem komputerowym stopy udać się można do Samodzielnej Pracowni Diagnostyki Obrazowej Tomograf. Placówka wyposażona jest w najbardziej zaawansowany model tomografu komputerowego linii Sensation firmy Siemens – Sensation 64. Urządzenie posiada wszystkie możliwe aplikacje, a jego zaawansowane sterowanie promieniowaniem lampy RTG pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu, przy jednoczesnej minimalizacji dawki promieniowania. Do podawania kontrastu wykorzystywana jest automatyczna strzykawka dwukomorowa Stellant firmy Medrad. W Pracowni wykonać można również m.in. tomografię komputerową stawu skokowego, stawu kolanowego, podudzia, uda oraz TK kręgosłupa (odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowo-krzyżowego).
W Warszawie tomografia komputerowa stopy jest możliwa do przeprowadzenia w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. W placówce badania TK przeprowadzane są za pomocą skanera CT firmy Toshiba AQUILION ONE. Jest to 320-rzędowy (640-warstwowy) system CT. Oprócz tomografii komputerowej stopy w centrum wykonać można również badanie TK stawu skokowego. Do Instytutu udać się można również na badanie tomografem komputerowym uda, podudzia, ramienia, przedramienia oraz ręki. Jego oferta obejmuje również obrazowanie stopy metodą rezonansu magnetycznego (urządzenie Philips – Achieva z gradientami Dual Nova).
W swojej ofercie badanie TK stopy ma również Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej. Pracowania Szpitala wyposażona jest w najbardziej zaawansowany 64-rzędowy (500-warstwowy) model tomografu komputerowego z serii Light Speed. Za jego pomocą wykonać można praktycznie wszystkie rodzaje badań TK. Jego zaawansowane oprogramowanie ASiR umożliwia redukcję dawki promieniowania o 83% (do poziomu 0,46 – 0,99 mSv). Oferta placówki z zakresu TK w obrębie kończyny dolnej obejmuje również badania stawów biodrowych, uda, podudzia oraz kolana. Do Szpitala udać się można także na badanie stopy rezonansem magnetycznym (aparat OPTIMA MR360 1.5T) oraz badanie RTG stopy (aparat RTG Polyrad Premium z sufitowym podwieszeniem).