Wśród wskazań do wykonania tomografii komputerowej zatok wymienia się m.in. ostre i przewlekłe zapalenia zatok oraz wszelakiego rodzaju urazy tej okolicy. Przeprowadza się ją także w celu oceny drożności jam nosowych oraz w ramach procedury kwalifikacyjnej do operacji nosa (skrzywiona przegroda nosowa). Najczęściej badanie zatok tomografem komputerowych nie wymaga podania środka kontrastowego (wyjątek stanowi podejrzenie zmian nowotworowych), a przeprowadza je specjalista radiolog.
Badanie zatok tomografem komputerowym w Warszawie – gdzie można udać się na badanie
Na tomografię komputerową zatok udać się można do Centrum Medycznego ALFA-LEK. W placówce do większości badań TK wykorzystywany jest 64-rzędowy aparat SOMATOM Perspective. Badania TK zatok wykonać można zarówno za pomocą wspomnianego urządzenia, jak i spieralnego 16-rzędowego tomografu komputerowego. Do ośrodka udać się można także na m.in. tomografię komputerową twarzoczaszki, uszu, żuchwy oraz głowy. Oferta centrum obejmuje również obrazowanie zatok twarzoczaszki metodą rezonansu magnetycznego (za pomocą aparatu wysokopolowego o polu 1,5 Tesli).
Tomografia komputerowa zatok jest możliwa do przeprowadzenia również w Akademickim Centrum Medycznym. W placówce badania TK wykonywane są za pomocą 16-rzędowego tomografu komputerowego SOMATOM Emotion, który wyróżnia się wysoką jakością obrazowania, minimalizacją dawki promieniowania, nieinwazyjną oceną zmian oraz skróconym czasem badania. Urządzenie wyposażone jest unikalne rozwiązanie CARE, które umożliwia m.in. redukcję dawki promieniowania w trakcie badania (w porównaniu z innymi standardowymi aparatami aż o 32%). W pracowni tomografii komputerowej ośrodka wykonać można również badanie TK m.in. oczodołów, twarzoczaszki, uszu, szczęki oraz żuchwy. Oferta Centrum obejmuje także badanie zatok rezonansem magnetycznym (przy wykorzystaniu aparatu Magnetom Spectra 3T).
W Warszawie badanie TK zatok wykonać można także w Centrum Medycznym MML. Jego pracownia tomografii komputerowej wyposażona jest w wysokiej jakości trójwymiarowy tomograf komputerowy iCAT, który oferuje optymalne pole widzenia - 23cm x 17cm. Dzięki nowoczesnemu detektorowi wspomaganemu przez układ wzmacniający, urządzenie zapewnia maksymalną rozdzielczość i kontrast oraz brak zniekształceń obrazu. Jego pulsacyjny system emisji promieni rentgenowskich umożliwia przeprowadzenie badania w kilka sekund, z minimalną dawką napromieniowania (jest ona około 15 razy mniejsza niż w przypadku konwencjonalnej TK). Aparat daje również możliwość wykonania badań endoskopowych (np. endoskopia zatok obocznych nosa i endoskopia ucha środkowego).