Korekta nosa – jakie są wskazania do zabiegu?

Nos jest utworzony przez kości, chrząstki oraz spajającą je łącznotkankową błonę włóknistą. Właśnie dlatego wyróżniamy operacje nosa chrzęstnego, podczas których korekcji poddawana jest dolna połowa nosa, oraz operacje nosa kostnego, kiedy to modelowane są przede wszystkim jego górne części, położone bliżej nasady. Pacjenci szczególnie niezadowoleni z wyglądu nosa, chcący całkowicie zmienić jego kształt i wielkość, a także osoby po dużych urazach, mogą zdecydować się na zabieg, jakim jest tak zwana totalna korekcja nosa. Podczas takiej operacji modelowane są zarówno elementy chrzęstne, jak i kostne.

Najistotniejszym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu całkowitej korekty nosa są zniekształcenia: 

  • pierwotne: obecne od urodzenia, to między innymi wady rozszczepowe twarzy, skrzywienie przegrody,
  • wtórne: spowodowane urazami, powstałymi np. podczas uprawiania sportu.

Wśród wskazań do przeprowadzenia operacji nosa rozróżnia się także nieprawidłowości natury funkcjonalnej (np. zaburzenia drożności dróg oddechowych). Wiele osób decyduje się na zabieg ze względów estetycznych. Nieproporcjonalnie duży nos w stosunku do reszty twarzy, asymetria w jego budowie oraz występowanie garbu wymagają ingerencji w nos kostny, w przeciwieństwie do zbyt szerokich skrzydełek oraz deformacji czubka nosa, gdzie wystarcza zwykle operacja wykonywana w samej części chrzęstnej.

 

Chirurgiczna korekcja nosa - przygotowanie

Operacja nosa jest inwazyjną i skomplikowaną procedurą, w związku z czym konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta.

Podczas konsultacji lekarz pyta o powody, dla których dana osoba zdecydowała się na totalną korekcję nosa, oraz o oczekiwania co do efektów zabiegu. Zbyt wygórowane, nieosiągalne nadzieje wiązane z operacją muszą zostać wyeliminowane na rym etapie. Zabieg może zostać przeprowadzony u osób świadomych, które posiadają realne oczekiwania co do efektu, który można uzyskać.

W trakcie wizyty lekarz pyta pacjenta także o jego dotychczasowe choroby, przebyte zabiegi chirurgiczne oraz ogólny stan zdrowia. Bardzo istotne jest uzyskanie informacji odnośnie przyjmowanych leków, suplementów diety oraz o występowanie alergii. Chirurg dopytuje ponadto o częstotliwość spożywania alkoholu oraz palenie papierosów, ponieważ używki te mogą mieć wpływ na przebieg zabiegu oraz gojenie się ran w okresie pooperacyjnym. Podczas konsultacji pacjent otrzymuje również dokumentację medyczną: informację na temat zabiegu, zgodę na zabieg, zalecenia pozabiegowe, ankietę anestezjologiczną i zlecenie na niezbędne badania. Przed samą operacją przechodzi konsultację anestezjologiczną.

W trakcie badania lekarz ocenia także proporcje i symetrię twarzy, omawiając wraz z pacjentem możliwy do uzyskania efekt. Badanie palpacyjne pozwala poznać budowę kości i chrząstek, które tworzą rusztowanie nosa. Stwierdzenie bolesności podczas ucisku lub wyczucie guzków może być przyczyną poszerzenia diagnostyki przedoperacyjnej o badania obrazowe.

Podczas konsultacji lekarz zleca pacjentowi także wykonanie badań, które są niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu. Do najważniejszych parametrów należą:

  • morfologia krwi
  • czasy krzepnięcia krwi
  • poziom elektrolitów
  • wartości enzymów wątrobowych

Warto wiedzieć: Przed wykonaniem rozległych zabiegów powinno się określić również grupę krwi pacjenta. Warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B lub potwierdzić obecność przeciwciał świadczących o aktywności szczepienia wykonanego w przeszłości.

Konsultacja przed operacją plastyczną nosa jest też momentem, w którym lekarz daje pacjentowi wskazówki odnośnie tego, jak ma się on przygotować do operacji. Jeśli specjalista nie zaleci inaczej, na 7- 10 dni należy odstawić leki przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe, które pogarszają krzepliwość krwi. W tym okresie nie można przyjmować również aspiryny. Przez przynajmniej 4 tygodnie przed planowaną operacją trzeba powstrzymać się od palenia papierosów, ponieważ nawyk ten źle wpływa na gojenie się ran pooperacyjnych.

Przebieg chirurgicznej korekty nosa

Totalna korekcja nosa odbywa się w znieczuleniu ogólnym.  Wyróżnia się dwie techniki zabiegowe:

  • otwarta korekcja nosa – polega na nacięciu tkanki, która oddziela wejście nozdrzy (kolumienki nosa)
  • zamknięta korekcja nosa – w tym przypadku wszystkie nacięcia są wykonywane w środku nosa.

Zabieg polega na dojściu do piramidy chrzęstno-kostnej z dostępu otwartego lub zamkniętego, wyprostowaniu skrzywienia przegrody, jeśli takie występuje, usunięciu garba, przecięciu kości i ustawieniu ich w nowym, zadanym położeniu. Dodatkowo opracowuje się koniuszek nosa, obniżając go i najczęściej zwężając. Czasami potrzebne jest zwężenie nozdrzy przednich. Czasami podczas zabiegu usuwa się fragmenty tkanki chrzęstnej albo kostnej. Jeśli istnieje taka konieczność, przeszczepia się tkanki. Fragmenty pobiera się zwykle z ucha albo żebra.

Na koniec zabiegu zakładana jest tamponada do nosa, stabilizuje ona nos i działa przeciwkrwotocznie, na nos zakładany jest opatrunek plastrowy i szyna gipsowa. Całość operacji trwa ok. 2 godzin. Niezależnie od wybranej techniki, nacięcia w miarę możliwości są wykonywane są wzdłuż fizjonomicznych krzywizn nosa. Dzięki temu po wygojeniu blizny są właściwie niezauważalne.

Całkowita korekta nosa – postępowanie po zabiegu

Po zabiegu chirurgicznej korekcji nosa pacjent musi pozostać w szpitalu przez minimum dobę. Ważne jest także przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Przez kilka pierwszych godzin do rejonu nosa należy przykładać zimne okłady, które ograniczają ryzyko powstawania obrzęków. Nie należy „wydmuchiwać” nosa. W czyszczeniu pomoże sprej z solą morską, która ułatwia usuwanie wydzieliny.

Po 2-3 dniach wymagana jest I wizyta, w trakcie której usuwa się tamponadę( usunięcie tamponady jest bezbolesne) i domodelowuje szynę gipsową lub wymienia się ją na szynę plastikową, od tego momentu pacjent zaczyna używać kropli do nosa np. Sudafed HA, nie można jeszcze wydmuchiwać nosa.

Mniej więcej po tygodniu pacjent powinien się zgłosić na badanie kontrolne, w czasie którego usuwana jest szyna unieruchomiająca, od tego czasu zaczyna się czyszczenie nosa poprzez wprowadzanie roztworu wody morskiej i preparatów przyspieszających gojenie śluzówki jak np. Rinopanteina, Nosolan. Zaczyna się też masowanie nosa w celu przyspieszenia ustępowania obrzęku.

Często w tym okresie konieczne jest zażywanie środków przeciwbólowych przepisanych przez lekarza. Należy pamiętać, że obrzęk pozabiegowy na nosie utrzymuje się szczególnie długo, więc ocena zabiegu jest możliwa najwcześniej po 6 miesiącach. W przypadku jakichś nierówności, skrzywień, niezadawalającego efektu końcowego, korekcja jest możliwa po roku od pierwszego zabiegu.

Pamiętaj: Przez kilka dni po zabiegu należy spać z uniesioną głową, unikać dźwigania i schylania się, a także ograniczyć aktywność fizyczną. Konieczne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, które pacjent otrzymuje w trakcie pierwszej konsultacji.

Korekcja nosa – efekty

W zależności od tego, z jakiego powodu przeprowadza się korekcję nosa, zabieg daje różne efekty. Do najważniejszych rezultatów należą: 

  • zmniejszenie nosa,
  • wyprostowanie krzywizny nosa,
  • zmniejszenie szerokości nosa,
  • wyrównanie symetrii nosa,
  • usunięcie garbu na szczycie nosa,
  • zmiana proporcji wierzchołka,
  • poprawa drożności nosa.

W przypadku niesatysfakcjonujących efektów operacji możliwe jest przeprowadzenie tak zwanej rynoplastyki wtórnej, czyli korekty już zoperowanego nosa. Wykonuje się ją jednak nie wcześniej niż 12 miesięcy po pierwszym zabiegu, ponieważ dopiero wtedy można ocenić ostateczny efekt operacji.

Poważne powikłania po operacji nosa należą do rzadkości. Zaliczamy do nich m.in. perforację w przegrodzie nosa, pogorszenie drożności nosa oraz martwicę skóry nosa.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące korekty nosa

  • Ile kosztuje korekta nosa?

    Ceny zabiegów korekty nosa są bardzo zróżnicowane. Koszt zależy przede wszystkim od wybranej metody – zabiegi chirurgicznej korekty nosa są znacznie droższe niż niechirurgiczna korekta nosa. W przypadku niechirurgicznej korekty nosa cena jest różna w zależności od użytej podczas zabiegu substancji wypełniającej. Dodatkowo, im bardziej złożony problem, tym wyższa cena, ponieważ wymagana jest bardziej złożona interwencja. Koszty zabiegu są również inne w zależności od miasta oraz prestiżu kliniki, w której ma być przeprowadzany zabieg. Cena zabiegu waha się od około 6000 do około 16 000 zł. Kliknij, aby sprawdzić ile ten zabieg kosztuje w Twoim mieście!

  • Korekta nosa kwasem hialuronowym – ile się utrzymuje?

    Efekty zabiegu korekty nosa z użyciem kwasu hialuronowego nie są trwałe. Utrzymują się około roku od zabiegu. Okres ten zależy jednak w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji pacjenta, jak szybko kwas hialuronowy jest rozkładany przez organizm pacjenta. Gdy efekty zabiegu miną, można go z powodzeniem powtórzyć. Istnieje również możliwość powtórnego przeprowadzenia zabiegu jeszcze, gdy efekty są częściowo widoczne.

  • Czy całkowita korekta nosa jest bezpieczna?

    Decydując się na zabieg korekty nosa należy pamiętać, że jest to poważny i inwazyjny zabieg, który wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Mimo to, jeśli zabieg jest przeprowadzany w profesjonalnej klinice przez doświadczonego specjalistę, pacjent nie powinien mieć powodów do obaw.

  • Czy po operacji korekty nosa można stracić węch?

    Utrata węchu jest jednym z możliwych powikłań związanych z zabiegiem korekcji nosa. W większości przypadków taki stan przemija wraz z gojeniem się tkanek po zabiegu.

  • Jak przewiduje się efekty korekty nosa?

    Efekty chirurgicznej korekcji nosa są stałe i nieodwracalne, dlatego niezwykle istotne jest określenie oczekiwanego efektu. W tym celu wykonywana jest seria zdjęć, które następnie obrabiane są w programie komputerowym. W ten sposób uzyskuje się symulację przewidywanego kształtu nosa.

Totalna korekcja nosa - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na totalną korekcję nosa. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Jestem bardzo zadowolony z zabiegu.
  
BB

Operacja nosa przebiegła bezproblemowo. Efekty po ponad miesiącu już mnie zadowalają, choć nos jest jeszcze nabrzmiały i daleko jeszcze do całkowitego zaniku opuchlizny. Jestem dobrej myśli i z czystym sumieniem mogę polecić klinikę.

Opinia o: Centrum Medyczne Suliga, Częstochowa (lek. Ryszard Suliga)
Korekta Przegrody
  
Roman H.

Jestem bardzo zadowolony

Opinia o: Ars Estetica Wrocław, Wrocław (dr n. med. Ireneusz Siewiera)
Klinika jak najbardziej godna polecenia.
  
Paulina

Zabieg przebieg bezproblemowo, jestem w trakcie rekonwalescencji i gipsie na nosie o efektach będę mogła się wypowiedzieć po zdjęciu gipsu i zejściu obrzęku.

Opinia o: Ars Estetica Wrocław, Wrocław (dr n. med. Ireneusz Siewiera)
Polecam
  
Angelika

Zabieg przebiegł bezproblemowo. Ostateczny efekt będzie widoczny po pół roku do roku, ale dla mnie efekt już jest świetny. W moim przypadku różnica jest diametralna. Nos wygląda zupełnie inaczej oraz nie mam już problemów z zatokami.

Opinia o: ArtClinik Centrum Zdrowia i Urody, Kraków (dr n. med. Rafał Pabiańczyk)
Lepiej być nie mogło
  
Izabela

Zabieg przeprowadzony bezproblemowo, efekt przerósł moje oczekiwania

Opinia o: Klinika Dr Jakub Kratochwil, Wrocław (dr n. med. Jakub Kratochwil)
Korekcja nosa
  
Anna

Zabieg minął bez problemów, narkoza trwała 2.5 h. Widzę tylko czubek nosa wystający spod gipsu i jest ładny, mam nadzieję, że pod gipsem też jest ładnie. Opuchlizna schodzi, jestem pełna optymistycznych myśli.

Opinia o: Centrum Medyczne Suliga, Częstochowa (lek. Ryszard Suliga)
Magiczne miejsce moich nowych narodzin
  
Justyna

Z nochala mam piękny, zgrabny nosek. Sama nie mogę wyjść z podziwu dla talentu Doktora.

Opinia o: Beauty Group, Szczecin (lek. Arkadiusz Kuna)
Operacja nosa
  
Basia

Zabieg i po zabiegi jest bezproblemowo, jestem zadowolona.

Opinia o: Szpital na Klinach, Kraków (dr n. med. Katarzyna Michalska)
Duży nos, implanty piersi
  
Tomasz, Paulinka

Na efekty trzeba jeszcze poczekać, natomiast już widać że nos jest krótszy i prosty, implanty piersi żony są świetne idealnie dobrane, pełen sukces

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (lek. Zbigniew Mazan)
  
Kinga

Nos na razie jest spuchnięty, dlatego ciężko jednoznacznie ocenić efekt, ale wygląda to bardzo optymistycznie

Opinia o: Centrum Medyczne Gizińscy, Bydgoszcz (dr n. med. Andrzej Świątkiewicz)
Polecam serdecznie szczęśliwa pacjentka
  
Dorota M.

Korekta nosa długiego garbatego lekko

Opinia o: Ars Estetica Wrocław, Wrocław (dr n. med. Ireneusz Siewiera)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz poddać się totalnej korekcie nosa, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 24 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 40 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

  • Bogusław Antoszewki, Dorota Cyniak, Anna Kasielska-Trojan, "Algorytm opieki pielęgniarskiej nad pacjentem przed i po operacji korekcyjnej nosa", Polish nursing, 4/2017, ISSN: 2450-0755
  • Paweł Pisera, Bogusław Antoszewski, Marta Fijałkowska, Anna Kasielska, Aleksandra Iljin, "Odległe wyniki estetyczne chirurgicznego leczenia wrodzonych zniekształceń nosa – porównanie oceny pacjenta i chirurga", Otolaryngologia Polska, nr 66, 2012, ISSN: 0030-6657
  • Agnieszka Raniszewska-Wyrwa, "Chirurgia estetyczna. Etyczne aspekty nieterapeutycznych ingerencji medycznych w cielesność", Fizjoterapia, 20, 1, 47-56, 2012, ISSN 1230-8323