Korekcja nosa to najczęściej wykonywany zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Wykonuje się go tylko u osób dorosłych, po zakończeniu okresu dojrzewania, kiedy kształt twarzy jest już ostateczny, wtedy operacja nie zaburzy naturalnych procesów wzrostu i rozwoju. Można poddać się takiemu zabiegowi w celu poprawy wyglądu twarzy (wrodzone deformacje) ale także po przebytych urazach.
Na operacje plastyczne nosa do Krakowa
W prywatnym Ośrodku Chirurgii Plastycznej dr Artur Zawisz pacjent chcący poddać się całkowitej korekcji nosa, po niezbędnej konsultacji, zostanie zakwalifikowany do takiego zabiegu. Dr Artur Zawisz jest specjalistą chirurgii ogólnej od 1993 roku oraz specjalistą chirurgii plastycznej. Z tej ostatniej dziedziny szkolił się pod okiem profesora Kazimierza Kobusa w renomowanym ośrodku chirurgii plastycznej w Polanicy Zdroju w latach 1993-2001. Bogate doświadczenie zdobywał także w zagranicznych placówkach chirurgii plastycznej w USA, Francji, Hiszpanii i innych. Poza totalną korekcją nosa wykonuje także operację części chrzęstnej nosa oraz modelowanie twarzy przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej pacjenta.
Pełną korektę nosa można wykonać także w Szpitalu Św. Rafała w Krakowie. Zostaną zoperowani tu pacjenci nie tylko w przypadku zniekształcenia kształtu nosa (względy estetyczne), ale także osoby po urazach oraz mające trudności w oddychaniu. Takiego zabiegu w narkozie podejmuje się tutaj dr n. med. Ryszard Mądry, specjalista chirurgii ogólnej (od 2007 roku) oraz chirurgii plastycznej (od 2014 roku). Posiada on bogate doświadczenie zdobywane w szpitalach, w klinikach chirurgii ogólnej oraz we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, gdzie uczył się z zakresu chirurgii plastycznej pod kierunkiem prof. Jerzego Strużyny.
W klinice chirurgii plastycznej Ars-Medica chirurdzy plastyczni wykonują operacje całego nosa - skorygują garb nosowy, wymodelują czubek, zwężą nos a także wyprostują skrzywioną przegrodę nosową. Podejmują się również plastyki samej chrząstki nosa. Jednym z przyjmujących tu chirurgów jest dr Zofia Halota -Tekieli, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej. Z tej pierwszej dziedziny posiada specjalizację II stopnia od 1988 roku, z drugiej tytuł specjalisty I stopnia zdobyła w 1978 roku. Doszkala się, uczestnicząc w wielu szkoleniach w kraju i za granicą z zakresu chirurgii plastycznej.
Zabiegowi nadania nowego kształtu nosa można poddać się także w krakowskiej Klinice Chirurgii Plastycznej Estetika-Nova. Totalna korekcja nosa obejmuje tutaj m.in. jego wielkość i szerokość, garb chrzęstno-kostny lub zapadnięcie na grzebiecie, zbyt duże, szerokie lub zadarte nozdrza czy opadający lub zadarty czubek nosa. Operacje takie wykonuje się po urazach lub deformacji z powodu wady wrodzonej. Podejmuje się nich dr Marek Ciesiński, specjalista chirurgii plastycznej oraz ogólnej. Z tej pierwszej zdobywał doświadczenie zawodowe w Klinice Chirurgii Szczękowej CM Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w prywatnej Klinice Chirurgii Plastycznej prof. Stanisława Bartkowskiego oraz w ośrodku chirurgii plastycznej w Polanicy Zdroju.
Klinika AKmed zajmująca się chirurgią głowy i szyi oraz chirurgią plastyczną i ortopedią, przeprowadza z zakresu operacji twarzy zabiegi części chrzęstnej, kostnej i przegrody nosa. Specjalista koryguje w taki sposób jego wygląd oraz funkcje. Jest nim dr n. med. Marek Muraszko-Kuźma, który jest specjalistą chirurgii ogólnej (od 1992 roku) oraz chirurgii plastycznej (od 2001 roku). Lekarz ten szkolił się z zakresu tej drugiej dziedziny w zagranicznych ośrodkach m.in. w Madrycie, Barcelonie i Londynie, a także w Polsce w Klinice Chirurgii Plastycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na Oddziale Chirurgii Plastycznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Krakowie pacjent może poddać się nie tylko całkowitej korekcji nosa, ale także pojedynczej korekcji chrzęstnej części nosa lub przegrody nosowej a także rekonstrukcji nosa. Operacje takie wykonuje tutaj dr n. med. Rafał Pabiańczyk, chirurg plastyczny, który stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe z tej dziedziny, uczestnicząc w sympozjach naukowych w kraju oraz w USA, Niemczech, Austrii i Szwecji.