Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy o podłożu zapalnym i zespole objawów o różnej etiologii, wśród których wymienia się zaburzenia endokrynologiczne, naczyniowo-ruchowe, jak również geny. Ponieważ trudno jest osiągnąć całkowite wyleczenie zmian w przypadku trądziku różowatego, chorobę skutecznie minimalizuje terapia łączona z zastosowaniem preparatów miejscowych, farmakologii oraz zabiegów laserowych. Energia lasera poprzez wybiórczą fototermolizę oddziałuje na hemoglobinę, niszczy ściany naczyń i powoduje fotokoagulację, dając bardzo dobry efekt estetyczny.
Leczenie dermatoz w Polsce – trądzik różowaty
Profesjonalna kosmetologia oraz zabiegi z zakresu anti-aging to profil gdańskiej placówki – Clinica Cosmetologica, gdzie realizowane jest niezabiegowe leczenie trądziku różowatego. Propozycją są tu peelingi chemiczne Enerpeel oraz zabiegi laserem diodowym Varilite o długości fali 532 nm i 940 nm. Nowoczesna procedura laserowa stosowana jest również w celu zamykania naczynek na twarzy. W ramach kosmetologii, oprócz trądziku różowatego, w klinice laserowo leczony jest także trądzik zwyczajny z zastosowaniem m.in. technologii Palomar Emerge™, CO2 CEOfrax™ oraz Harmony XL ClearLift (Pixel Q-Switch).
Różne fazy trądziku różowatego leczą także specjaliści Centrum Dermatologii Laserowej, Estetycznej i Dermatochirurgii Laser-Medica w Szczecinie, które wyspecjalizowało się w kosmetyce leczniczej. W ramach terapii trądziku różowatego stosowane jest tu leczenie miejscowe (kwas azelainowy, retinoidy), antybiotykoterapia, leczenie zabiegowe (IPL, laseroterapia CO2) oraz pielęgnacja skóry. W przypadku leczenia zabiegowego, obejmuje ono fazę zamykania naczynek i redukcji rumienia energią IPL oraz terapie zmian przyrosłych (phyma) z zastosowaniem lasera CO2 Ultra Dream Pulse firmy Daeshin Enterprise.
Leczenie laserem trądziku różowatego realizuje w swojej praktyce także lek. med. Małgorzata Niemojewska, specjalista dermatolog-wenerolog, która doświadczenie zdobywała m. in. w Klinice Dermatologii w szpitalu MSWiA w Warszawie. W ramach prywatnej praktyki specjalizuje się w zabiegach laserowych, usuwając zmiany naczyniowe, zmiany barwnikowe oraz zmiany skórne ze wskazań estetycznych oraz medycznych. W terapii trądziku stosuje także leczenie złożone: farmakologię oraz fototerapię z zastosowaniem aparatu Clearlight o długości światła 407 nm.