Od czego jest urolog dziecięcy?
Urolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad wrodzonych oraz chorób układu moczowego i moczowo-płciowego u dzieci i młodzieży. Bardzo często nazywany jest lekarzem od pęcherza, lekarzem od moczu/lekarzem od układu moczowego czy lekarzem od nerek i pęcherza – podobnie jak urolog opiekujący się dorosłymi pacjentami. Wśród najczęściej diagnozowanych przez niego chorób wymienia się m.in. zakażenie układu moczowego, zespół wierzchniactwa i wynicowanego pęcherza, wady przetrwałej zatoki moczowo-płciowej i kloaki, neurogenną dysfunkcję pęcherza, refluks pęcherzowo-moczowodowy, niezstąpienie jąder, stulejkę oraz wodniaka powrózka nasiennego i/lub jądra.
Czym zajmuje się urolog dziecięcy?
Taki specjalista odpowiada za przeprowadzanie czy zlecanie rozmaitych badań układu moczowego. Wykonuje też cewnikowanie, biopsję, iniekcję oraz inne drobne zabiegi. Do jego zadań należy także leczenie wad wrodzonych układu moczowego, a nawet przeprowadzanie zabiegów operacyjnych wad układu moczowego (chirurg urolog dziecięcy). Jednak głównym obszarem działania urologa dziecięcego jest diagnozowanie i leczenie dolegliwości ze strony układu moczowego i moczowo-płciowego u pacjentów w wieku do 18. roku życia.
Dolegliwości urologiczne występujące u dzieci:
- stulejka,
- wodniak jądra i powrózka nasiennego,
- zakażenia układu moczowego,
- zapalenie cewki moczowej u dziecka,
- zdwojenia dróg moczowych,
- neurogenna dysfunkcja pęcherza,
- refluks pęcherzowo-moczowodowy,
- spodziectwo (nieprawidłowa lokalizacja ujścia cewki moczowej),
- wady przetrwałej zatoki moczowo-płciowej i kloaki,
- zespół wierzchniactwa i wynicowanego pęcherza,
- wnętrostwo (brak jądra w worku mosznowym),
- wodonercze (upośledzenie odpływu moczu z górnych dróg moczowych).
Zakażenia układu moczowego u dziecka
Objawy tej przypadłości bardzo często nie są charakterystyczne, przez co nierzadko trudno postawić jednoznaczną diagnozę. U najmłodszych pacjentów zakażenie układu moczowego daje o sobie znać przede wszystkim poprzez gorączkę, wymioty, przyjmowanie małej ilości pokarmu, biegunkę, odwodnienie i poczucie niepokoju. U starszych dzieci prawdopodobny jest też częstomocz lub nietrzymanie moczu, a także bóle w okolicy podbrzusza lub nerek.
Kiedy należy zgłosić się do urologa z dzieckiem?
Urolog dziecięcy jest lekarzem, z którym należy się skonsultować, kiedy u dziecka występują m.in. takie objawy jak częste infekcje układu moczowo-płciowego, spieniony mocz, ból w podbrzuszu lub okolicach nerek, potrzeba częstego oddawania moczu, nieprawidłowe wyniki badań moczu, opuchnięcie kostek, nadgarstków i powiek wraz z wydalaniem niewielkiej ilości moczu czy nieprawidłowy wygląd narządów płciowych.
Objawy wymagające konsultacji z urologiem:
- spieniony mocz,
- ciemna barwa moczu,
- krwiomocz u dziecka,
- niezstąpione jądra,
- częste infekcje układu moczowo-płciowego,
- ból w podbrzuszu lub okolicach nerek,
- potrzeba częstego oddawania moczu,
- nieprawidłowy wygląd narządów płciowych,
- nieprawidłowe wyniki badań moczu,
- opuchnięcie kostek, nadgarstków i powiek wraz z wydalaniem niewielkiej ilości moczu.
Jak przygotować się do wizyty u urologa?
Przed wizytą u specjalisty urologa opiekun dziecka powinien zgromadzić jego dokumentację medyczną (uwzględniającą przebyte schorzenia), aktualne wyniki badań, a jeżeli pacjentem jest noworodek, to dodatkowo kartę przebiegu ciąży.
Jak wygląda wizyta u urologa dziecięcego?
W trakcie wizyty lekarz urolog dziecięcy przeprowadza szczegółowy wywiad oraz podstawowe badanie palpacyjne i badanie wzrokowe. Na tej podstawie – jeśli jest to możliwe – stawia diagnozę. W niektórych przypadkach zleca wykonanie dodatkowych badań, takich jak np. USG jąder, USG jamy brzusznej, USG układu moczowego czy uroflowmetria. Końcowym etapem jest sformułowanie rozpoznania, przepisanie leków oraz przekazanie pacjentowi czy jego opiekunowi dokładnych zaleceń. Czasami niezbędne jest także przekierowanie do innego specjalisty, a nawet hospitalizacja – w zależności od stanu zdrowia danej osoby.
Wybrane badania zlecane przez urologa dziecięcego:
- USG jąder,
- USG jamy brzusznej,
- USG układu moczowego,
- uroflowmetria.
Ile kosztuje wizyta u urologa dzieci%u0119cego?
Konsultacja urologiczna dziecięca rozpoczyna się od około 200 zł za jedną wizytę – w zależności m.in. od lokalizacji danego gabinetu.