Badanie USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych wykonuje się w przypadku bólów i zawrotów głowy, szumów w uszach oraz zaburzeń pamięci. Zalecane jest również u osób po przebytym udarze, z urazami szyjnymi oraz z zaburzeniami równowagi. Pomaga m.in. w prognozowaniu powstawania blaszki miażdżycowej, która powoduje zwężenie tętnic (zwiększone ryzyko udaru mózgu). Badanie przeprowadza się w pozycji na plecach z odgięciem głowy do tyłu i trwa około 10-15 minut.
Diagnostyka USG tętnic szyjnych w stolicy – gdzie można wykonać badanie
USG Doppler tętnic szyjnych / kręgowych w Warszawie przeprowadzić może dr n. med. Andrzej Eberhardt, specjalista z zakresu chirurgii naczyniowej. Ukończył Roztoczańską Szkołę Ultrasonografii ze specjalizacją badanie USG tętnic i żył. Przeprowadza operacje różnego rodzaju zmian w obrębie naczyń krwionośno-tętniczych i żylnych. Badanie USG tętnic szyjnych wykonuje za pomocą aparatu Esaote MyLab 50, którego modułowa architektura pozwala dostosować się do różnych zastosowań klinicznych. Wykonuje także USG Doppler żył kończyn dolnych i górnych, tętnic kończyn górnych i dolnych oraz USG aorty brzusznej.
Diagnostykę USG tętnic szyjnych w stolicy przeprowadzić może również dr n. med. Barbara Tymińska, specjalistka chorób wewnętrznych i medycyny nuklearnej. Jest wykładowcą wielu szkoleń oraz sympozjów o tematyce ultrasonograficznej. Posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie badań USG. Badania wykonuje za pomocą aparatu Alpinion E-CUBE 7 (badania radiologiczne, naczyniowe, układu mięśniowo szkieletowego, położnicze oraz ginekologiczne) oraz aparatu Alpionon E-CUBE 15, który charakteryzuje się dużą czułością trybów obrazowania dopplerowskiego. Przeprowadza również USG Dopplera tętnic i żył kończyn dolnych i górnych, tętnic nerkowych oraz układu wrotnego.
W swojej ofercie badanie USG Doppler tętnic szyjnych ma również dr n. med. Bohdan Solonynko, chirurg naczyniowy. Doświadczenie z zakresu wykonywania badań USG Dopplera zdobywał w pracowni Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W trakcie grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego specjalizował się w badaniach USG Dopplera. Ukończył szkolenie w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii w zakresie ultrasonografii dopplerowskiej, oraz staż w Pracowni Naczyniowej II Zakładu Radiologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z obszaru obwodowych zabiegów wewnątrznaczyniowych i ultrasonografii dopplerowskiej. Badania przeprowadza za pomocą aparatu Philips ClearVue 550.