USG Doppler żył / tętnic kończyn dolnych jest badaniem, które służy do jak najwcześniejszego wykrywania nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, które w konsekwencji mogą prowadzić do poważnych schorzeń zdrowotnych (udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej). Lekarzem wykonującym USG Doppler jest najczęściej specjalista radiolog lub chirurg naczyniowy. Lekarz w trakcie badania widzi, gdzie krew płynie wolniej, a w którym miejscu szybciej, gdzie może się cofać, bo np. nie domykają się zastawki żylne. Głowica dopplerowska do aparatu USG umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia, dzięki czemu lekarz uzyskuje informacje o przekroju oraz wydolności badanych tętnic i żył. Badanie USG Doppler nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Jest nieinwazyjne i bezbolesne, a jego wynik otrzymywany jest zaraz po skończeniu badania.
Gdzie w Lublinie przeprowadzić można badanie USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych?
Centrum Medyczne LUX MED w Lublinie jest wielospecjalistyczną placówką medyczną, w której ofercie znajduje się badanie USG Doppler. W ośrodku tym badanie USG Doppler wykonywane jest w obrębie jednego układu (żylnego lub tętniczego) na obu kończynach (zarówno dolnych jak i górnych). Badanie to może być powtarzane wielokrotnie bez narażania pacjenta na jakiekolwiek szkodliwe czynniki.
Centrum Medyczne Sanitas w Lublinie jest miejscem, do którego można udać się w celu przeprowadzenia badania USG Doppler. Jest to wielospecjalistyczna placówka medyczna, w której skorzystać z szerokiego zakresu badań ultrasonograficznych. Oprócz badania żył i tętnic kończyn dolnych w klinice tej można wykonać także badanie USG Doppler dotyczące tętnic szyjnych, aorty brzusznej, tętnic nerkowych, tętnic podobojczykowych oraz tętnic i żył kończyn górnych.
Dr n. med. Jan Jakub Kęsik z Lublina to specjalista chirurgii naczyniowej, który w swojej praktyce zawodowej wykonuje m.in. badanie USG Doppler żył i tętnic (kończyn dolnych i górnych), tętnic szyjnych, aorty oraz tętnic nerkowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Polskiego Towarzystwa Angiologicznego, Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej (ESVS) oraz Polsko- Niemieckiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych.