Podczas badania dopplerowskiego żył i tętnic kończyn dolnych lekarz może wykryć ich niedrożność oraz niewydolność (nawet drobne schorzenia). W badaniu ultrasonograficznym możliwe jest to poprzez tzw. efekt Dopplera. Badanie polega na wysyłaniu przez głowicę ultrasonografu fali dźwiękowej, która jest odbijana od płynącej krwi i na powrót biegnie do głowicy. Rezultat tego procesu widoczny jest na ekranie monitora ultrasonografu, z którego to obrazu lekarz może odczytać wszelkie nieprawidłowości w przepływach żył i tętnic nóg, np. stan zastawek żył (ich niedomykanie jest przyczyną żylaków) czy zwężeń i miejsc niedrożnych w tętnicach.
Ultrasonografia dopplerowska żył i tętnic nóg w Toruniu
Badanie dopplerowskie żył i tętnic kończyn dolnych przeprowadzane jest na terenie Torunia w gabinecie USG, mieszczącym się w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich Doktor. Placówka ta wyposażona jest w ultrasonograf VIVID 3 Expert General Electric z funkcją kolorowego Dopplera i Power Dopplera. Za jego pomocą lekarz może tutaj przeprowadzić nie tylko badanie naczyń nóg, ale także wykonać badanie USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych, żył i tętnic kończyn górnych oraz USG tkanek miękkich. Ponadto pacjent może poddać się tutaj również USG jamy brzusznej, narządu rodnego, piersi i jąder oraz węzłów chłonnych i ślinianek.
USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych oferowane jest również przez Szpital Specjalistyczny Matopat. Przeprowadzana tutaj ultrasonografia naczyń obwodowych z oceną przepływu krwi wykonywana jest nie tylko w zakresie kończyn dolnych, ale także kończyn górnych, przepływów żylnych i tętnic szyjnych i nerkowych. Po badaniu pacjent kierowany jest na konsultację z chirurgiem naczyniowym. Ponadto lekarze przeprowadzają tutaj również badania USG także innych struktur ciała, w tym gruczołu krokowego, jąder, pęcherza moczowego oraz tarczycy, węzłów chłonnych i ślinianek.
Toruńskim lekarzem, wykonującym diagnostykę drożności żył i tętnic kończyn dolnych metodą Dopplera, jest dr n. med. Piotr Strześniewski, radiodiagnosta (specjalizacja I stopnia w 1998 roku) oraz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej (od 2004 roku), który swoje doświadczenie z przeprowadzania badań ultrasonograficznych zdobywał w Katedrze i Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. W trakcie badań USG posługuje się nowoczesnym sprzętem aparatem Voluson E8 BT 13 firmy General Electronic Medical Systems oraz aparatem Nemio XG Mk2 firmy Toshiba.