Badanie USG ginekologiczne powinno być wykonywane profilaktycznie nie rzadziej niż co dwa lata. Pozwala ono m.in. na wykrycie wad rozwojowych oraz zmian nowotworowych narządów rodnych. Z kolei na badanie ultrasonograficzne położnicze kobieta powinna się udać co najmniej trzy razy w ciągu ciąży (USG genetyczne pierwszego semestru, genetyczne drugiego semestru oraz USG trzeciego semestru).
Diagnostyka ultrasonograficzna ginekologiczna i położnicza w Gdańsku
Badania ultrasonograficzne ginekologiczne i położnicze wykonuje lek. med. Małgorzata Waldman, specjalistka ginekolog i położnik. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Posiada certyfikat potwierdzający uczestnictwo w kursie „USG w ginekologii i położnictwie z zastosowaniem technik dopplerowskich”. Do badań USG wykorzystuje nowoczesny ultrasonograf firmy Medison z funkcją obrazowania 4D. USG przeprowadza zarówno drogą przezbrzuszną, jak i przezpochwową. Udać się do niej można również na badanie cytologiczne, kolposkopię, posiew z pochwy i kanału szyjki macicy oraz kardiotokografię (KTG). Jej oferta obejmuje ponadto terapię schorzeń okresu przekwitania (hormonalna terapia uzupełniająca),diagnostykę i leczenie stanów zapalnych narządu rodnego oraz leczenie zaburzeń miesiączkowania i nietrzymania moczu.
Na diagnostykę ultrasonograficzną ginekologiczną i położniczą udać się można także do lek. med. Roberta Nitkowskiego, specjalisty ginekologii i położnictwa, który posiada certyfikat, potwierdzający ukończenie kursu z zakresu ultrasonografii w ginekologii i w położnictwie. Badania USG wykonuje zarówno sondą przezbrzuszną, jak i przezpochwową. Jego oferta obejmuje również prowadzenie ciąży, badania cytologiczne, diagnostykę infekcji metodą PCR i typowanie HPV, a także wstępną diagnostykę i leczenie niepłodności oraz krioterapię (wymrażanie kłykcin kończystych i nadżerek).
USG ginekologiczne i położnicze przeprowadza również dr n. med. Małgorzata Januszewska, specjalistka z zakresu ginekologii i położnictwa, która posiada certyfikat Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, potwierdzający jej umiejętności samodzielnego wykonywania badań ultrasonograficznych w zakresie ginekologii i położnictwa. Oprócz USG narządu ruchu wykonuje również USG genetyczne (między 11a 13 tygodniem +6 dni oraz między 20 a 23 tygodniem ciąży). Udać się można do niej również na monitorowanie akcji serca dziecka z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy (KTG).